niedziela, 29 styczniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Święto biznesu i przedsiębiorczości

16 października 2018 roku zakończyła się w Łodzi XI edycja Europejskiego Forum Gospodarczego – Łódzkie 2018. Przez dwa dni eksperci biznesu i ekonomii, mali i średni przedsiębiorcy oraz samorządowcy i przedstawiciele administracji publicznej dyskutowali o aktualnych zagadnieniach gospodarczych.

Tegoroczna edycja Europejskiego Forum Gospodarczego to 35 sesji panelowych, prawie 200 prelegentów i ponad 3000 uczestników, to rozmowy i dyskusje o biznesie i gospodarce, o zmieniających się trendach, o czynnikach wpływających na przyszłość gospodarki. Forum było też okazją do spotkań i budowania relacji pomiędzy uczestnikami życia ekonomicznego.

Forum otworzył Filmteractive – festiwal komunikacji interaktywnej. W panelu wzięli udział przedstawiciele przemysłów kreatywnych oraz eksperci branży reklamowej i nowych technologii. Dyskutowano o takich obszarach jak reklama, film, technologia i możliwościach ich wzajemnej synergii. Festiwalowi towarzyszyła interaktywna ekspozycja najnowszych technologii obrazu, której można było doświadczyć m.in. w wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.

Tematyka całego EFG2018 była bardzo różnorodna. Dyskutowano m.in. o tym, co może dać Łodzi i Polsce „Zielone Expo”, o innowacjach w ochronie zdrowia, o pozyskiwaniu inwestorów, o tym, jak sukcesy sportowe wykorzystywać w biznesie i o ułatwieniach dla przedsiębiorców. Szeroko podejmowane były również tematy związane z obecną sytuacją na rynku pracy, także w kontekście automatyzacji i robotyzacji procesów biznesowych. Dużo uwagi poświęcono kwestiom internacjonalizacji przedsiębiorstw oraz współpracy polsko-chińskiej i możliwościach, jakie daje lądowa nitka Nowego Jedwabnego Szlaku.

W gronie uczestników imprezy znaleźli się między innymi Marc Lemaitre, dyrektor generalny ds. polityki regionalnej i miejskiej w Komisji Europejskiej, rajdowiec i biznesmen Krzysztof Hołowczyc, a także znany z analizy rynków finansowych ekonomista Marek Zuber i Dawid Urban – anioł biznesu, przedsiębiorca i członek YPO.

Podczas Forum poznaliśmy laureatów Nagrody Gospodarczej Województwa Łódzkiego „Mocni w Biznesie 2018”. Tę szczególną nagrodę z rąk marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia odebrali: Liki Mobile Solutions w kategorii dynamika eksportu, Smart Soft Solutions w kategorii start-up, PPHU TRANS-TEX s.c. w kategorii unijny projekt z potencjałem, firma geodezyjna Goplan w kategorii aktywny przedsiębiorca, firma Haering Polska Sp. z o.o. w kategorii odpowiedzialny przedsiębiorca. W głosowaniu publiczności, które w tym roku odbywało się pod hasłem „Łódzkie odzyskuje – recyklingowy produkt roku” zwyciężyła spółka STEIG Sp. z o.o., a Specjalną Nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego otrzymało Indigo Nails.

(inpr)