poniedziałek, 10 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Świętemu Mikołajowi na ratunek

XIV-wieczna bazylika pw. św. Mikołaja w Brzegu na Opolszczyźnie należy do największych tego typu budowli gotyckich na Śląsku. Ta potężna świątynia i zarazem jeden z ciekawszych zabytków regionu doczekała się dobrych czasów.

Dzięki pieniądzom z Regionalnego Programu Operacyjnego remont przejdzie północna nawa boczna XIV-wiecznego brzeskiego kościoła pw. św. Mikołaja, która wymaga już pilnych prac naprawczych. Marszałkowie Opolszczyzny Andrzej Buła i Antoni Konopka podpisali z proboszczem parafii ks. Zdzisławem Pyszką umowę na realizację tego projektu. Jego wartość to ponad 421,5 tysiąca złotych, zaś dofinansowanie unijne wyniesie 300 tysięcy złotych.

– Przekazaliśmy umowę na remont kolejnej części elewacji kościoła – mówi marszałek Andrzej Buła. – Cieszę się, że w ostatnim rozdaniu pieniędzy z RPO na dziedzictwo kulturowe mogliśmy 4 miliony złotych podzielić na jedenaście projektów. To rozpoczęcie lub – tak jak w Brzegu – kontynuacja remontów zabytków czy placówek kulturalnych w regionie.

Wnętrze kościoła pw. św. Mikołaja w Brzegu na Opolszczyźnie Fot. Tomasz Miarecki

Pod koniec II wojny światowej, podczas zdobywania miasta na przełomie stycznia i lutego 1945 roku, kościół doszczętnie spłonął, a następnie przez trzynaście lat (do 1958) niszczał pozostawiony bez opieki. W roku 1958 ks. Kazimierz Makarski rozpoczął starania o odbudowę kościoła według wzorów z 1370 roku. W czasie remontu odkryto w zakrystii późnogotyckie freski ścienne. Przed rokiem 1945 świątynia miała bogaty wystrój rzeźbiony w drewnie oraz zespół witrażowy. Do dzisiaj zachowały się tylko fragmenty. Drewniane części spłonęły podczas II wojny, a szczątki wyposażenia znajdują się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Dwie kwatery oryginalnych witraży znajdują się w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Proboszcz brzeskiej świątyni przypomina, że remont kościoła rozpoczął się pod koniec lat 60. ubiegłego wieku, bo po II wojnie światowej kościół był całkowicie zniszczony i ograbiony.

– Od tego czasu ten remont krok po kroku kontynuujemy. A w tym roku zaplanowaliśmy 50-lecie parafii, które załamała nam epidemia, jednak pamiętamy o tym jubileuszu – mówi ksiądz Pyszka.

Dzięki pieniądzom unijnym zostaną wyczyszczone i odgrzybione mury świątyni oraz będą uzupełnione i naprawione filary i pilastry w murach z gotyckiej cegły.

(umwo, tm)