wtorek, 28 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Świerczów: Potrzeby mamy wielkie

Rozmowa z Barbarą Aliną Bednarz, wójtem gminy Świerczów

W tegorocznym ogólnopolskim rankingu „Europejski Samorząd” dziennika „Rzeczpospolita”, honorującym gminy najlepiej pozyskujące i wydające środki unijne, w kategorii gmin wiejskich Świerczów uplasował się – na 1576 gmin – na 38. pozycji w kraju i pierwszej w województwie opolskim.

– Z pewnością jest to duży sukces, ale przyznam się, że rankingu nie śledziłam i jest to dla mnie bardzo miła wiadomość. Bez fałszywej skromności powiem, że pozyskane pieniądze spożytkowaliśmy bardzo dobrze, a wysoka lokata w tego rodzaju rankingu to miła świadomość, że starania naszego samorządu dostrzegane są daleko poza granicami gminy. Niełatwo jest sięgać po środki zewnętrzne, a nasza gmina stara się o nie gdzie tylko jest to możliwe. Wykorzystujemy maksymalnie te szanse, aby realizować różne niezbędne dla naszej społeczności przedsięwzięcia.

Kapituła rankingu „Europejski Samorząd” pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka brała pod uwagę dane z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Ministerstwa Finansów, dlatego jest on bardzo opiniotwórczy, bowiem to w zasadzie liczby wyłaniają wyróżnione gminy, a z Opolszczyzny uhonorowano tylko dwie gminy – Świerczów i Polską Cerekiew (52. pozycja).

– Tym bardziej się cieszę, a sukces gminy jest też informacją dla naszych mieszkańców, że gmina dobrze wykorzystuje swoje możliwości związane z realizacją zadań i wzbogacaniem infrastruktury. Chcę też podkreślić, że potrzeby mamy wielkie. Najważniejszy jest rozwój gminy, a dzisiaj, jeśli nie będziemy sięgać po środki zewnętrzne, to trudno będzie o nim mówić. Zależy mi na rozwoju naszej gminy, ponieważ z niej pochodzę, tutaj się urodziłam, jest ona dla mnie bardzo ważna i dbam o nią jak o swój dom. Wspierają mnie moi współpracownicy i radni – i to dobra siła do realizacji planów.

A jakie są generalne założenia?

– W roku 2012 rada, sołtysi, miejscowi przedsiębiorcy i goście z różnych stowarzyszeń – wspólnie opracowaliśmy i przyjęliśmy strategię rozwoju gminy na lata 2012-2020 i teraz konsekwentnie realizujemy określone w niej cele.

Jakie?

– Bardzo różnorodne, bowiem potrzeby są w każdej dziedzinie życia, począwszy od infrastruktury drogowej, ochrony środowiska, po infrastrukturę melioracyjną i wodno-kanalizacyjną. Na terenie naszej gminy dopiero druga miejscowość jest kanalizowana.

Czy oznacza to, że wcześniejsze władze gminy Świerczów zasypiały gruszki w popiele?

– Nie chcę się na ten temat wypowiadać.

Jeśli tak dużo jest zaszłości, to zapewne dzisiejsza strategia rozwoju gminy Świerczów jest strategią zrównoważonego rozwoju.

– Tak to właśnie jest, gdyż musimy działać w wielu kierunkach. Teraz kanalizujemy za prawie 2 mln zł Biestrzykowice, wcześniej kładliśmy sieć w Świerczowie, a ponadto musimy zająć się kosztochłonną infrastrukturą drogową i przynajmniej w każdym roku remontujemy porządnie jedną drogę. W naszej gminie mamy niemało ośrodków sportowych, stadion, salę sportową w Świerczowie, a ostatnio dzięki dużemu współfinansowaniu wybudowaliśmy w Bąkowicach kompleks boisk „orlik’. Ważna jest również poprawa infrastruktury melioracyjnej traktowanej po macoszemu przez prawie trzydzieści lat.

Rozmawiał Sławomir Grymin


 

Inwestuj w gminie Świerczów

Gmina Świerczów (województwo opolskie, powiat namysłowski) oferuje w miejscowości Miodary dwie działki niezabudowane: nr 57/1 i nr 64/1 o łącznej powierzchni 10,02 ha, przeznaczone w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego jako tereny aktywizacji gospodarczej. Zlokalizowane przy drodze powiatowej DP 1129 O Biestrzykowice – Miodary, 3 km od drogi wojewódzkiej nr 454 i 6 km od drogi krajowej nr 39 Namysłów – Brzeg. Zainteresowanych prosimy o kontakt: tel. 77 419 61 79 lub ug_rolnictwo@swierczow.pl.