Rozmowa z Barbarą Aliną Bednarz, wójtem gminy Świerczów
– W tegorocznym ogólnopolskim rankingu „Europejski Samorząd” dziennika „Rzeczpospolita”, honorującym gminy najlepiej pozyskujące i wydające środki unijne, w kategorii gmin wiejskich Świerczów uplasował się – na 1576 gmin – na 38. pozycji w kraju i pierwszej w województwie opolskim.
– Z pewnością jest to duży sukces, ale przyznam się, że rankingu nie śledziłam i jest to dla mnie bardzo miła wiadomość. Bez fałszywej skromności powiem, że pozyskane pieniądze spożytkowaliśmy bardzo dobrze, a wysoka lokata w tego rodzaju rankingu to miła świadomość, że starania naszego samorządu dostrzegane są daleko poza granicami gminy. Niełatwo jest sięgać po środki zewnętrzne, a nasza gmina stara się o nie gdzie tylko jest to możliwe. Wykorzystujemy maksymalnie te szanse, aby realizować różne niezbędne dla naszej społeczności przedsięwzięcia.
– Kapituła rankingu „Europejski Samorząd” pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka brała pod uwagę dane z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Ministerstwa Finansów, dlatego jest on bardzo opiniotwórczy, bowiem to w zasadzie liczby wyłaniają wyróżnione gminy, a z Opolszczyzny uhonorowano tylko dwie gminy – Świerczów i Polską Cerekiew (52. pozycja).
– Tym bardziej się cieszę, a sukces gminy jest też informacją dla naszych mieszkańców, że gmina dobrze wykorzystuje swoje możliwości związane z realizacją zadań i wzbogacaniem infrastruktury. Chcę też podkreślić, że potrzeby mamy wielkie. Najważniejszy jest rozwój gminy, a dzisiaj, jeśli nie będziemy sięgać po środki zewnętrzne, to trudno będzie o nim mówić. Zależy mi na rozwoju naszej gminy, ponieważ z niej pochodzę, tutaj się urodziłam, jest ona dla mnie bardzo ważna i dbam o nią jak o swój dom. Wspierają mnie moi współpracownicy i radni – i to dobra siła do realizacji planów.
– A jakie są generalne założenia?
– W roku 2012 rada, sołtysi, miejscowi przedsiębiorcy i goście z różnych stowarzyszeń – wspólnie opracowaliśmy i przyjęliśmy strategię rozwoju gminy na lata 2012-2020 i teraz konsekwentnie realizujemy określone w niej cele.
– Jakie?
– Bardzo różnorodne, bowiem potrzeby są w każdej dziedzinie życia, począwszy od infrastruktury drogowej, ochrony środowiska, po infrastrukturę melioracyjną i wodno-kanalizacyjną. Na terenie naszej gminy dopiero druga miejscowość jest kanalizowana.
– Czy oznacza to, że wcześniejsze władze gminy Świerczów zasypiały gruszki w popiele?
– Nie chcę się na ten temat wypowiadać.
– Jeśli tak dużo jest zaszłości, to zapewne dzisiejsza strategia rozwoju gminy Świerczów jest strategią zrównoważonego rozwoju.
– Tak to właśnie jest, gdyż musimy działać w wielu kierunkach. Teraz kanalizujemy za prawie 2 mln zł Biestrzykowice, wcześniej kładliśmy sieć w Świerczowie, a ponadto musimy zająć się kosztochłonną infrastrukturą drogową i przynajmniej w każdym roku remontujemy porządnie jedną drogę. W naszej gminie mamy niemało ośrodków sportowych, stadion, salę sportową w Świerczowie, a ostatnio dzięki dużemu współfinansowaniu wybudowaliśmy w Bąkowicach kompleks boisk „orlik’. Ważna jest również poprawa infrastruktury melioracyjnej traktowanej po macoszemu przez prawie trzydzieści lat.
Rozmawiał Sławomir Grymin
Inwestuj w gminie Świerczów
Gmina Świerczów (województwo opolskie, powiat namysłowski) oferuje w miejscowości Miodary dwie działki niezabudowane: nr 57/1 i nr 64/1 o łącznej powierzchni 10,02 ha, przeznaczone w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego jako tereny aktywizacji gospodarczej. Zlokalizowane przy drodze powiatowej DP 1129 O Biestrzykowice – Miodary, 3 km od drogi wojewódzkiej nr 454 i 6 km od drogi krajowej nr 39 Namysłów – Brzeg. Zainteresowanych prosimy o kontakt: tel. 77 419 61 79 lub ug_rolnictwo@swierczow.pl.