czwartek, 18 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Świerczów: Oby chleba nie zabrakło

26 sierpnia wielobarwny, roztańczony korowód dożynkowy z orkiestrą dętą i mażoretkami oraz niesionymi przez przedstawicieli sołectw koronami dożynkowymi dotarł ul. Brzeską do kościoła parafialnego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Świerczowie, gdzie ksiądz kanonik Krzysztof Szczeciński odprawił mszę świętą w asyście księdza kanonika Wojciecha Łaty, proboszcza z Biestrzykowic oraz księdza proboszcza Piotra Bałtorowicza z Siemysłowa, dając początek tegorocznych dożynek gminnych. Znamienitymi gośćmi Święta Plonów w Świerczowie byli m.in. Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, posłanka Katarzyna Czochara, wicewojewoda opolski Tomasz Witkowski, dyrektor departamentu obszarów wiejskich urzędu marszałkowskiego województwa opolskiego Marcin Oszańca, wiceprzewodnicząca sejmiku województwa opolskiego Jolanta Wilczyńska, Wiesław Janiszewski, burmistrz miasta Czerwionka – Leszczyny i wójt gminy Wilków Bogdan Zdyb.

– Uroczystości dożynkowe i dziękczynienie Panu Bogu za tegoroczne plony na polach, w sadach i ogrodach są podziękowaniem za pracę wszystkich rolników, ogrodników, sadowników, hodowców i pszczelarzy – mówił m.in. proboszcz Krzysztof Szczeciński. – Cieszymy się, że możemy razem dziękować Panu Bogu za dobre żniwa, za piękne owoce i warzywa, które umożliwiają nam przetrwanie, dostarczają nam pożywienia i leczą.

Po mszy korowód przemaszerował na boisko przy Gminnym Ośrodku Kultury w Świerczowie, na którym odbyła się dalsza część Święta Plonów. Starostowie dożynek Kornelia Białas-Sawko i Paweł Rogalski wręczyli wójt Barbarze Bednarz wypieczony z tegorocznego zboża bochen chleba, który włodarz gminy obiecała dzielić sprawiedliwie.

– Uroczystości dożynkowe są najlepszą okazją na podziękowanie rolnikom za ich wysiłek i pracę na roli – mówiła wójt Barbara Bednarz. – Dożynki przypominają, że dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb. Cieszę się ogromnie, że ten piękny dożynkowy zwyczaj pielęgnowany jest również w gminie Świerczów. Drodzy rolnicy i szanowni starostowie, w dniu gminnego Święta Plonów z wdzięcznością chylę czoło przed wami, dziękując za codzienny chleb i wszystkie produkty nam ofiarowane. Doceniam, jak wiele trudu, wyrzeczeń i hartu ducha wymagały od was tegoroczne żniwa. Otrzymałam od starostów dożynek pachnący bochen chleba i trzymając w rękach ten bochen symbolizujący tegoroczne plony i zbiory, mam pewność, że nie zabraknie chleba na naszych stołach. Dzielenie się chlebem niech będzie wyrazem tego, że stanowimy zintegrowaną wspólnotę. Oby nie zabrakło nigdy chleba w naszej wsi i w naszej umiłowanej ojczyźnie.

Fajnie świętowano tego upalnego dnia w Świerczowie, którego sołectwo było współorganizatorem dożynek. Było dużo dobrej muzyki, a na scenie wystąpili: zespoły Tacy Sami, Echo, Dąbrowianki, Łukash, Enjoy, a także Orkiestra Miejska „Dębieńsko”, Zofia Hrycyszyn oraz Aleksandra Głownia i Julia Warzocha. Można było coś smacznego zjeść i poszaleć na zabawie tanecznej z zespołem T&T. Samorząd Świerczowa niezbicie pokazał, że nie tylko potrafi realizować inwestycje, lecz równie sprawnie i interesująco zorganizować dożynki gminne – tradycyjne rolnicze święto.

S.G. (TS)