sobota, 20 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Świdnica – gmina: Spełnione marzenia

Pierwszego września Szkoła Podstawowa w Bystrzycy Górnej wkroczyła uroczyście w nowy szkolny rok – otwarta została nowoczesna sala gimnastyczna, która służyć będzie nie tylko uczniom szkoły, ale wszystkim mieszkańcom. – Dla takich chwil warto być wójtem – powiedziała podczas uroczystego otwarcia sali wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek. – Bo to naprawdę dla nas chwila wyjątkowa.

Na ścianie sali widniał napis „Spełniły się nasze marzenia”, a otwarcie było i bardzo uroczyste, i bardzo radosne. Uczestniczyli w nim m.in. senator RP Wiesław Kilian, posłanki na Sejm RP Izabela Katarzyna Mrzygłocka i Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Małgorzata Sandecka z Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty, Mariola Berg z DODN filia Wałbrzych, starosta i wicestarosta powiatu świdnickiego, radni powiatowi i gminni, a przede wszystkim – społeczność Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej. Salę poświęcił ks. proboszcz Tadeusz Federkiewicz. – Dziękujmy Panu Bogu za tę nową salę – mówił – bo wiemy przecież, że w zdrowym ciele zdrowy duch!

Potem głos zabrała wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek: – Dla takich chwil warto być wójtem. To dla nas chwila wyjątkowa! Rozpoczęliśmy budowę tej sali w czerwcu 2015 roku, a 1 wrześniu roku 2016 ją otwieramy. Dzieci długo czekały na ten obiekt, ale pamiętajmy, że tu, w Bystrzycy Górnej, zaczynaliśmy od budynku małej szkoły. Teraz jest to już naprawdę znakomity obiekt oświatowy, a dzięki nowej sali nasi uczniowie mogą rozwijać talenty sportowe.

Wójt Teresa Mazurek, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do powstania sali, podkreśliła: – Dziękuję wykonawcom, Przedsiębiorstwu Produkcyjno-Usługowemu MIRS Sp. z o.o. ze Spalic k. Oleśnicy, radnym, działowi inwestycji urzędu gminy, kierownikowi budowy oraz inspektorowi nadzoru za współpracę przy realizacji inwestycji!

Dziękowała także dyrektor szkoły, Agata Malik, mówiąc, iż tegoroczne otwarcie roku szkolnego jest naprawdę wyjątkowe. A potem na scenę wybiegły dzieci i rozpoczęła się część artystyczna. Niezwykłe wrażenie zrobiły Roksana Niedziałkowska, Amelia Cieślak i Karolina Kozieł, których pokaz akrobatyczny wzbudził zachwyt, tak jak i pokaz taekwondo – Tomasz Paździora to mistrz świata taekwondo w kategorii juniorów do 60 kg. A ponieważ najczęściej uprawianym sportem w bystrzyckiej szkole jest piłka nożna, utworzono drużynę cheerleaderek, które zaprezentowały swój taneczny kunszt, a potem towarzyszyły piłkarzom prezentującym futbolowe triki. Nie zabrakło też olimpijskich odniesień – pojawił się znicz olimpijski, a przedstawiciele klas przysięgli w imieniu wszystkich uczniów: – Będziemy walczyć w duchu rycerskim dla chwały naszej szkoły!

– Najbardziej wdzięczna jestem mieszkańcom – powiedziała nam po uroczystości wójt Teresa Mazurek. – Przez wiele lat usilnie zabiegali, aby ta sala powstała. Ta część gminy, gdzie teraz jesteśmy, Bystrzyca Dolna, Górna, Burkatów, Lubachów, to są miejscowości bardzo aktywnie sportowo! Mamy tutaj najlepszy zespół piłki nożnej, ale nie tylko gra się tu w piłkę! Mieszkańcy uprawiają wiele sportów i to dla nich, dla wszystkich mieszkańców, nie tylko dla uczniów, wybudowaliśmy tę salę.

Tak więc rok szkolny w Bystrzycy Górnej zaczął się wspaniale! I oby cały ten rok był dla społeczności szkoły i całej gminy wspaniały…

Anita Tyszkowska

 

Nowy obiekt to pełnowymiarowa sala gimnastyczna, mieszczącą boisko do gry w koszykówkę, o łącznej powierzchni użytkowej blisko 910 mkw. Prace budowlane rozpoczęły się w 2015 roku. Wartość inwestycji szacowana jest na 2,53 mln zł, w tym dofinansowanie z Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Dolnośląskiego na lata 2015-2017 na kwotę blisko 1 mln zł.