Czasami oszczędzać można bez ograniczania się. Wystarczy podejmować racjonalne decyzje. Szukać korzystniejszych rozwiązań. Po prostu rozsądnie gospodarować. Dotyczy to nie tylko każdego z nas, ale również firm, instytucji oraz jednostek samorządu terytorialnego. Jeżeli chodzi o polskie gminy i miasta, to mądrzy wójtowie, burmistrzowie i prezydenci nieustannie szukają oszczędności. Świetnie bowiem wiedzą, że potrzeb w naszych małych ojczyznach jest więcej niż budżetowych możliwości. A zatem każda zaoszczędzona złotówka to szansa na budowanie lepszego świata dla mieszkańców.
Pomysły na oszczędności do wzięcia od zaraz
Inteligentne żarówki
Miliony złotych do zaoszczędzenia są na przykład na naszych ulicach. A mówiąc dokładniej, kryją się w ulicznym oświetleniu. Sposób na to jak je „wydobyć” powstał w opolskiej firmie Auto Power Electronic, która wspólnie z Politechniką Opolską opracowała specjalnie na potrzeby polskich gmin zamienniki żarówek sodowych i metalohalogenkowych do istniejących opraw ulicznych. Prototypy pierwszych inteligentnych żarówek LED firmy APE powstały cztery lata temu. Dzisiaj już świecą w wielu miejscach i w praktyce zostało udowodnione, że ich zastosowanie kilkakrotnie obniża koszt modernizacji oświetlenia i zapewnia oszczędność energii elektrycznej na poziomie ok. 70 procent. Warto zaznaczyć, że te inteligentne źródła światła sterowane są istniejącym systemem załączania – wyłączania oświetlenia. Nie ma więc tutaj dodatkowych kosztów.
Malowanie światłem
Inteligentne żarówki APE LED oświetlają już niektóre ulice w Opolu, Lubaniu, Gogolinie, Sanoku, Zakopanem… Twórcy tego oświetlenia zastosowali w żarówkach bezobsługowe programy adaptacyjne (obecnie dwie wersje programu), które pozwalają zapewnić oszczędność zużycia energii nawet do 75 proc. w stosunku do żarówki sodowej. Każda wersja programowa posiada tzw. miękki start. Dodatkowo barwa światła jest przyjemniejsza od tego, jakie daje oświetlenie sodowe. Żarówki mają też układ wymuszonego chłodzenia. Zastosowanie precyzyjnego systemu kontroli temperatury zabezpiecza żarówkę przed przegrzaniem i pozwala osiągnąć żywotność powyżej 50 tys. godzin. W zależności od potrzeb konstrukcja inteligentnych żarówek APE LED umożliwia również ukierunkowanie i wybór barwy światła. Jak mówią twórcy tego oświetlenia – dzięki inteligentnym żarówkom z Opola można „malować światłem” ulice i parki polskich miast, miasteczek i wsi.
Nie tylko ulice
Firma Auto Power Electronic działa na polskim rynku od 1984 roku. W swojej oświetleniowej ofercie ma również nowoczesne i oszczędne systemy oświetlania zewnętrznego budynków, w tym obiektów zabytkowych (np. Wieża Piastowska w Opolu, która należy do najstarszych w kraju zabytków architektury obronnej). Produkuje też nowoczesne ledowe świetlówki, których zastosowanie np. w szkołach czy szpitalach pozwala na duże oszczędności.
A będzie jeszcze drożej
Sięgnięcie po inteligentne żarówki, które wspomogą samorządowe portfele, jest tym pilniejsze, że ceny energii rosną i jest to trend stały. Jak szacuje Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO), po 2020 roku będziemy mieli najwyższe w Europie hurtowe ceny energii i taryfy dla wszystkich grup odbiorców. Będziemy drożsi nie tylko od naszych sąsiadów, ale i w całej Unii, przy relatywnie niższej sile nabywczej. To nie pierwszy sygnał mówiący o tym, że samorządy będą tracić na wzroście kosztów energii. No, chyba że poszukają oszczędności.
– Jeśli samorządy będą więcej płacić za prąd, podrożeją także usługi, które są świadczone dla mieszkańców – ostrzegał niedawno Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.
Wyższe oferty cenowe dla samorządów i prywatnych firm, gdzie o taryfach nie decyduje państwowy regulator, potwierdzają ostatnie postępowania przetargowe na zakup energii m.in. w Łodzi, Warszawie i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Żarówki APE LED wszystkiego nie rozwiążą, ale na pewno mogą pomóc w złagodzeniu tego, co kryje się w ofertach dostawców prądu.
Cenniki i szczegółowe prezentacje produktów oraz opis działania programów są dostępne na stronach: ape.com.pl, ledoowka.pl oraz gminapolska.com.
Co się kryje w tych żarówkach
Uliczne lampy LED to szereg korzyści dla mieszkańców i zasobów finansowych samorządów. Inteligentne żarówki z APE to między innymi:
• poziom jasności znacząco większy niż przy lampach sodowych,
• duża wydajność przy zachowaniu o 50-70 proc. mniejszego zużycia energii w porównaniu do konwencjonalnych lamp (w zależności od wyboru programu),
• długa żywotność, do 50 tys. godzin, co przy 12-godzinnym trybie pracy daje około 11 lat użytkowania,
• pełna moc świecenia od momentu włączenia, brak fazy rozgrzewania,
• odporność na wstrząsy i uderzenia,
• brak efektu migotania, co sprawia, że nie powodują zmęczenia wzroku kierowców i pieszych,
• możliwość dostosowania do zindywidualizowanych potrzeb (siła i ukierunkowanie światła plus wspomniane już wcześniej inteligentne programy elektroniczne sterujące żarówkami APE LED).
Przedstawiciele Auto Power Electronic mogą przyjechać do wszystkich zainteresowanych nowoczesnym i oszczędnym oświetleniem. Doradzą, przedstawią dokładnie działanie systemów adaptacyjnych.
Kontakt:
Auto Power Electronic, ul. Zbożowa 12, 45-837 Opole
Mariusz Poliński – tel. 692 478 886, adres mailowy: mpolinski@ape.com.pl
W załącznikach: Cennik żarówek, Katalog oraz Pismo do samorządowców