sobota, 22 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Strzelin: Na weekend lub na dłużej…

Po dłuższej przerwie na łamy naszej gazety ponownie zawitała gmina Strzelin, która w ostatnich latach dynamicznie się rozwija, inwestując m.in. w turystykę i rewitalizację zabytkowego centrum miasta. Przypomnijmy, że tą dolnośląską gminą rządzi już trzecią samorządową kadencję burmistrz DOROTA PAWNUK. Sprawdziliśmy, co słychać w Strzelinie, który słynie m.in. z wydobycia znakomitego granitu.

W ostatnich miesiącach gmina Strzelin, podobnie jak inne polskie samorządy, mocno zaangażowała się w pomoc ukraińskim uchodźcom wojennym. Strzeliński samorząd oraz liczni mieszkańcy zaopiekowali się około sześciuset osobami z Ukrainy, udzielając im schronienia oraz wszelkiej niezbędnej pomocy. W akcje pomocowe zaangażowały się m.in. lokalne stowarzyszenia i wielu wolontariuszy. W mieście i gminie przygotowano miejsca pobytu dla ukraińskich gości, a w Strzelinie uruchomiono specjalne magazyny, w których zaopatrują się uchodźcy.

– Naszą gminę mocno wspierają lokalne przedsiębiorstwa, a ogromnego i stałego wsparcia udzielają naszym uchodźcom dwie zagraniczne fundacje: Grand Circle Foundation Boston oraz Glasgow The Caring City. Serdecznie wszystkim dziękujemy za wszelką okazaną pomoc – mówi wdzięczna Dorota Pawnuk.

W rynku rośnie ratusz

Pomoc uchodźcom to bardzo istotne, ale oczywiście niejedyne pole działalności lokalnego samorządu, który konsekwentnie realizuje zaplanowane inwestycje. Przykładem tego jest odbudowa strzelińskiego ratusza, która jak na razie idzie zgodnie z założonym harmonogramem.

– Intensywne prace prowadzone są aktualnie zarówno w środku obiektu, jak i na jego części zewnętrznej. Obecnie pracownicy głównego wykonawcy – firmy Ciepły Dom z Karnkowa – kończą układanie dachówki, a niedawno wypiaskowano i otynkowano ratuszową wieżę. W ostatnich dniach rozpoczął się również kolejny etap renowacji wieży, czyli prace malarskie. Wewnątrz budynku wykonywane są m.in. wszystkie niezbędne instalacje teletechniczne i klimatyzacja, a na najwyższej kondygnacji powstaje posadzka. W budynku wykonano w ostatnim czasie szereg prac tynkarskich i rozpoczęto prace wykończeniowe – informuje szefowa gminy Strzelin.

Przypomnijmy, że odbudowa strzelińskiego ratusza to obecnie największe gminne przedsięwzięcie inwestycyjne, a prace powinny się zakończyć jesienią bieżącego roku. Odbudowany obiekt będzie pełnił rolę administracyjną
i stanie się siedzibą lokalnych władz samorządowych. Po odpowiednim zagospodarowaniu odtworzone piwnice ratusza mają szansę stać się cenną lokalną atrakcją kulturalną i turystyczną. Ratuszowe podziemia mogą w przyszłości wzbogacić turystyczny potencjał gminy Strzelin, która już teraz ma wiele do zaoferowania.

Burmistrz Dorota Pawnuk

Rowerowe atrakcje

– Ziemia strzelińska skutecznie kusi i przyciąga pasjonatów turystyki rowerowej, którzy chętnie korzystają z tras rowerowych zlokalizowanych m.in. na malowniczych Wzgórzach Strzelińskich. Na terenie trzech gmin: Strzelin, Ziębice
i Przeworno powstała w ostatnich latach około 20-kilometrowa sieć singletracków, dobrze oznakowanych i utwardzonych leśnych tras rowerowych. Są dedykowane początkującym i średnio zaawansowanym jeźdźcom. Zwiedzając na dwóch kółkach malownicze Wzgórza Strzelińskie, można podziwiać piękne krajobrazy, cenne zabytki sakralne oraz liczne geoatrakcje – wylicza burmistrz Dorota Pawnuk, zachęcając przy okazji do odwiedzenia ziemi strzelińskiej.

Wodna rekreacja

Kluczową gminną inwestycją w turystykę była kompleksowa modernizacja Ośrodka Wypoczynkowego Nad Stawami w Białym Kościele. To obecnie doskonałe miejsca dla osób szukających relaksu i okazji do aktywnego wypoczynku. W sezonie letnim jest tam dostępne kąpielisko z dużą piaszczystą plażą, wypożyczalnia sprzętu wodnego (kajaków i rowerów wodnych) i baza gastronomiczna. Dla dzieci przygotowano basen napełniony wodą z wodociągu, a nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwają profesjonalni ratownicy. Do dyspozycji gości jest m.in. nowoczesne zaplecze sanitarne, sala konferencyjna i boiska do siatkówki plażowej. Ośrodek dysponuje również miejscami noclegowymi, wypożyczalnią rowerów, a dzięki korzystnej lokalizacji jest świetnym punktem wypadowym do rowerowych wypraw po Wzgórzach Strzelińskich.

Spacer po Strzelinie z historią w tle

Goszcząc w Strzelinie, warto skorzystać m.in. z Aquaparku Granit, Kina Grażyna, a także poznać cenne miejscowe zabytki, z Rotundą św. Gotarda na czele. Ciekawą i bardzo oryginalną atrakcją jest park skalny przy dworcu kolejowym, nawiązujący do kamiennego dziedzictwa miasta i ziemi strzelińskiej. Na pasjonatów historii czeka Miejski Szlak Historyczny, czyli najnowsza atrakcja turystyczna Strzelina. Szlak tworzy 8 mosiężnych postaci związanych z historią lub tradycją ziemi strzelińskiej. Figurki zostały umieszczone na granitowych kamieniach, zlokalizowanych, a po skorzystaniu z czytnika kodów QR można odsłuchać nagrań profesjonalnych lektorów prezentujących każdą postać.

– Serdecznie zachęcam do odwiedzenia Strzelina i poznania naszych atrakcji. Jestem pewna, że będzie to dobrze spędzony czas – podsumowuje Dorota Pawnuk.