niedziela, 16 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Strzegom: Wspólnie dziękowali za plony

Dożynki Dolnośląskie, które odbyły się 14 września br. na strzegomskim Rynku, okazały się wspaniałym, niepowtarzalnym i przepełnionym staropolską symboliką ludową świętem wszystkich rolników i mieszkańców naszego województwa. Strzegom był w tym dniu najważniejszym punktem na mapie Dolnego Śląska.

Do miasta przyjechało mnóstwo grup wieńcowych reprezentujących dolnośląskie powiaty i dekanaty. Wśród wielu znamienitych gości byli m.in.: biskup świdnicki – JE ks. prof. Ignacy Dec, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w randze wiceministra – Zofia Szalczyk, wojewoda dolnośląski – Tomasz Smolarz, marszałek województwa dolnośląskiego – Cezary Przybylski, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego – Włodzimierz Chlebosz, przewodnicząca sejmiku dolnośląskiego – Barbara Zdrojewska oraz posłowie i senatorowie. Wszyscy przybyli do Strzegomia, by podziękować Bogu i rolnikom za wspaniałe tegoroczne plony.

Pierwszy akcent niedzielnych dożynek miał miejsce w bazylice mniejszej w Strzegomiu, gdy punktualnie o godzinie trzynastej rozpoczęła się uroczysta msza święta, której przewodniczył JE biskup świdnicki Ignacy Dec. Motywem przewodnim nabożeństwa, transmitowanego na cały świat przez TVP Polonia, było słowo „dziękowanie”. Biskup wyjaśniał jego znaczenie, dlaczego i komu należy dziękować. Wszystko oczywiście w kontekście podziękowań za plony, które – dzięki Bogu – wydała ziemia.

Po zakończeniu mszy goście dożynek, niosąc misternie wykonane wieńce, w niezwykle barwnym korowodzie udali się na Rynek, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Wśród nich zdecydowanie na pierwszy plan wysunął się ceremoniał żniwno-dożynkowy z udziałem Zespołu Folklorystycznego Kostrzanie i kapeli Gieni Dudki (gmina Czernica). Na ręce burmistrza Strzegomia Zbigniewa Suchyty, wojewody, marszałka i przewodniczącej sejmiku starostowie Dożynek Dolnośląskich Monika Róg i Andrzej Szczepanik przekazali najważniejszy symbol dożynek – chleb, będący owocem ciężkiej pracy rolników.

Dożynki to świetna okazja, aby w szczególny sposób podziękować tym osobom, które poprzez swoją wieloletnią pracę na rzecz rolnictwa zasłużyli się Ziemi Strzegomskiej. Na wniosek burmistrza Strzegomia minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki nadał honorowe odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa”. Otrzymali je: Mariola Sulikowska, Jan Wójcik, Marek Adamowicz, Roman Bodnar, Ryszard Wilkosz, Józef Kuczma, Wojciech Stępień, Bogdan Kędzierski, Jarosław Pitura, Kazimierz Maliszewski i Krzysztof Róg. Na dożynkowej scenie wręczono również Złote Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”. Sejmik wojewódzki przyznał je Urszuli Olszewskiej, Ryszardowi Wiklińskiemu i Grzegorzowi Konarskiemu.

Wielką atrakcją Dożynek Dolnośląskich w Strzegomiu były stoiska przygotowane przez sołectwa gminy Strzegom. Każdy z gości mógł spróbować wyśmienitych specjałów i lokalnych produktów. Cieszyły się one niesłabnącym zainteresowaniem uczestników dożynek. Dobra zabawa trwała do późnych godzin wieczornych, a zadbały o nią zespoły, które wystąpiły na dożynkowej scenie: Tercet Egzotyczny, Fantastic Boys, Kapela Ludowa Smyki, Kapela Ludowa Janka Boduszka i zespoły folklorystyczne: Kostrzanie, Goczałkowianie, Olszaniacy i Leszczynki. Na zakończenie wszyscy podziwiali efektowny pokaz sztucznych ogni.