piątek, 14 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Strzegom: Ułatwiać ludziom życie

Rozmowa ze Zbigniewem Suchytą, burmistrzem Strzegomia

Zbliża się początek kadencji 2018-2022 i warto podsumować mijającą kadencję 2014-2018.

Jeśli wziąć pod uwagę działania zarówno inwestycyjne, jak i społeczne, to uważam, że była to bardzo dobra kadencja. Nie tylko inwestycjami żyje Strzegom, dlatego cieszę się z otwarcia dziennego domu pobytu dla osób starszych. Bardzo potrzebny był naszej społeczności taki obiekt i świetnie spełnia nasze oczekiwania. Codziennie przebywa w nim trzydzieści starszych osób, które dowozimy busem. Ludzie wyrwali się ze swoich domów i po prostu są szczęśliwi, a obok tego prowadzimy warsztaty terapii zajęciowej dla 25 osób. Ponadto zbliża się do końca budowa budynku demonstracyjnego, gdzie będzie zlokalizowany pierwszy żłobek w Strzegomiu na 50 miejsc i przedszkole na 120 miejsc. Poza tym w tej kadencji wszystkie nasze szkoły i przedszkole – także obiekty w Stanowicach i Jaroszowie – zostały stermomodernizowane i z tego tytułu w przyszłości będą oszczędności, a ponadto w naszych placówkach oświatowych znacznie poprawiliśmy warunki nauczania. A w ostatnią niedzielę latałem nad miastem helikopterem i mogłem ocenić skalę i świetne postępy w budowie dróg.

W tę kadencję wpisało się nowe programowanie finansowych środków unijnych…

– …i tylko w tym roku na inwestycje pozyskaliśmy ponad 25 mln zł dotacji.

W jakim kierunku – pańskim zdaniem – powinna rozwijać się gmina Strzegom?

Jesteśmy już na takim etapie rozwoju gminy, że trzeba powoli kończyć duże przedsięwzięcia infrastrukturalne i zacząć poważnie myśleć o działaniach prospołecznych i polepszeniu poziomu życia mieszkańców. Już zapowiedziałem, że moim sztandarowym przedsięwzięciem – wzorem Strzelina i Środy Śląskiej – będzie uruchomienie gminnej komunikacji miejskiej, która połączy 22 wsie ze Strzegomiem. W zakresie działań społecznych będzie to priorytet. A jeśli chodzi o drogi i chodniki, to w Strzegomiu do zrobienia została w zasadzie jedna arteria. Warto też uruchomić u nas komunikację rowerową.

Co to jest, co ma pan przed sobą?

To promocja granitu, naszego skarbu i teraz realizujemy projekt Kamienna Droga wraz z naszym czeskim partnerem – miastem Hořice. Kończymy właśnie Aleję Rzeźb na Alei Wojska Polskiego, główna droga wjazdowa jest od strony Wrocławia, a starsi mieszkańcy mówią, że to miejsce teraz odżyło… W nowej kadencji trzeba ludziom ułatwiać życie, a nie tylko myśleć o infrastrukturze.

Po powrocie z Ugandy i Rwandy przytyłem, a pan zeszczuplał

Otworzyliśmy basen „Delfinek”, kupiłem karnet i namiętnie korzystam z pływalni. Zatem sauna, pływanie i kilogramy precz!

Kto wygra wybory na burmistrza Strzegomia?

Zdecydują mieszkańcy, burmistrzem się tylko bywa, nie jest się nim na zawsze i do stołka nie wolno się przywiązywać

Rozmawiał Sławomir Grymin