sobota, 20 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Strzegom: Trzecia noga niezbędna

Rozmowa ze Zbigniewem Suchytą, burmistrzem Strzegomia

Były prezydent USA Bill Clinton powiedział kiedyś „Po pierwsze gospodarka, głupcze”…

– …i powiedział mądrze, bowiem siła gminy wypływa także z gospodarki i my również w Strzegomiu poza tym, że mamy świetne imprezy kulturalne i sportowe – Międzynarodowy Festiwal Folkloru, Święto Granitu Strzegomskiego i Puchar Narodów w Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego – z determinacją promujemy gospodarkę i przemysł, którym żyjemy. Naturalnymi bogactwami naszej ziemi są przede wszystkim ranit (na terenie gminy działa 14 kopalń – przyp. autora) i żyzna ziemia.

Ale człowiek dąży do tego, aby było coraz lepiej!

– Dlatego ważne jest dla nas, abyśmy ściągali do Strzegomia nowych inwestorów. Zatem – mimo że postrzegany jestem jako człowiek, dla którego rozwój kultury jest bardzo ważny – nie mniej wagi przywiązuję do rozwoju gospodarczego, infrastrukturalnego i inwestycyjnego Strzegomia. Nieźle się dzieje w branży kamieniarskiej i założyć można z dużym prawdopodobieństwem, że w następnych latach dobra passa będzie trwała. Dziś widać to po rosnącej opłacie eksploatacyjnej, co oznacza, że granitu wydobywa się coraz więcej i jest na niego duży popyt. Ale nie możemy opierać się jedynie na granicie i naszym rolnictwie, musi być jeszcze trzecia noga w naszym samorządowym krześle, bowiem na dwóch nogach to krzesło nie ustoi. Ta trzecia noga w zrównoważonym rozwoju Strzegomia jest nam niezbędna…

Ma pan jakiś plan?

– Chcę promować i wspierać proinwestycyjne tendencje rozwojowe naszej gminy. W poprzedniej kadencji samorządowej udało się nam postawić fabrykę za ponad 100 mln zł – FSB Piekarnię Strzegom, która zatrudnia ponad 300 osób, a ostatnio można zauważyć u nas ekspansję marketów. Rozpoczęło działalność Netto i stawia się Biedronka, a za chwilę będzie w Strzegomiu McDonald’s – drugi sklep tej firmy w powiecie świdnickim – usadowiony przy drodze krajowej i przy planowanej obwodnicy miasta, o wybudowaniu której też prowadzimy rozmowy z politykami i władzami samorządowymi Dolnego Śląska.

Obwodnica to zapewne ciężki temat do ruszenia.

– Rzeczywiście ciężki, tym bardziej przed wyborami parlamentarnymi, ale mam nadzieję, że już po wyborach pójdzie nam łatwiej – nie jest to nasza fanaberia, obwodnica jest nam bardzo potrzebna! Warto też podkreślić, że Strzegom zaproponował lokalizację nowych inwestycji nie tylko w naszej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Podjęliśmy uchwałę o zwolnieniu z podatków od nieruchomości wszystkich tych inwestorów, którzy wybudują hale produkcyjne na terenie Strzegomia. Moim zdaniem jest to niemała zachęta, bowiem sześć lat nie płacić podatku od nieruchomości przy dużych powierzchniach to naprawdę niemało. Oczekujemy, że nowi inwestorzy w Strzegomiu się pojawią, choć wiem, że łatwo nie będzie, tym bardziej że oddaleni jesteśmy trochę od miejscowości, w których są wyższe uczelnie.

Z Wrocławia jest do was tylko kilkadziesiąt kilometrów.

– Ale z Wrocławia do Strzegomia nie chcą wracać na przykład inżynierowie, magistrowie i absolwenci innych wyższych uczelni, którzy posmakowali życia w dużej aglomeracji. To naprawdę duży problem, ponieważ część mieszkańców naszej gminy wyjechała za granicę, a część między innymi do Krakowa, Wrocławia i Warszawy. I ci ludzie stamtąd raczej nie wracają.

Samo życie! W dużych miastach łatwiej dostać dobrą pracę i o rzut beretem są placówki kulturalne i rozrywkowe oraz duże wydarzenia sportowe.

– Poza tym łatwiej jest awansować i więcej zarobić. Takim sztandarowym przypadkiem braku kadry pracowniczej jest ostatnio Jawor, gdzie z tego powodu z ulokowania zakładu na terenie tego miasta zrezygnował słynny Jaguar.

Ostatnio zwróciły się do naszej gazety o patronat medialny Międzynarodowy Kongres SMART METROPOLIA w Gdańsku i już po raz drugi Międzynarodowe Targi Poznańskie, więc „Gmina Polska” będzie mogła promować Strzegom w Poznaniu.

– Dobrze się składa, ponieważ my także jedziemy na poznańskie targi z dużą delegacją i będziemy tam promować tereny inwestycyjne w Strzegomiu oraz nasze osiągnięcia kulturalne.

Czyli spotkamy się wkrótce w Poznaniu.

– Zatem do zobaczenia na targach!

Rozmawiał Sławomir Grymin

Strzegom położony jest w południowej części województwa dolnośląskiego, w powiecie świdnickim, u stóp najwyższej części Wzgórz Strzegomskich, na zboczu opadającym do doliny rzeczki Strzegomki, kilkanaście kilometrów na północny zachód od Świdnicy. Jest ważnym ośrodkiem przemysłu kamieniarskiego i w mieście działa kilkadziesiąt firm zajmujących się wyrobami z granitu i bazaltu. Wiele obiektów w Polsce i Europie wyłożonych jest strzegomskim granitem – m.in. pomnik Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach, pomnik na polach Grunwaldu i Pałac Sprawiedliwości w Hadze. Krzyżują się tutaj szlaki transportowe: droga krajowa nr 5 Wrocław – Bolków – Kamienna Góra – Lubawka i droga wojewódzka nr 374 Legnica – Jawor – Świebodzice – Wałbrzych. Ze Strzegomia do Wrocławia jest tylko kilkadziesiąt kilometrów.