sobota, 13 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Strzegom: Pokazowa współpraca międzynarodowa

Wprawdzie rok 2017 biegnie w Strzegomiu pod znakiem gorączkowych przygotowań do jednej z największych imprez sportowych organizowanych w tym roku w Polsce – Mistrzostw Europy Seniorów we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego – nie zmienia to faktu, że strzegomski samorząd z powodzeniem realizuje budżet, pozyskuje finansowe środki zewnętrzne i wzbogaca infrastrukturę gminy. Warto także podkreślić, że jedną ze sfer działalności jest także współpraca z zagranicznymi przyjaciółmi, z której Strzegom jest bardzo dumny.

Przed dwoma laty Strzegom nawiązał partnerską współpracę z czeskim miastem Horice.

– Nie wierzyłem, że współpraca międzynarodowa między dwiema gminami może być tak efektywna – przyznaje burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta. – U nas odbywa się ona na czterech płaszczyznach. Jeśli chodzi o współpracę kulturalną, to m.in. już w przyszłym tygodniu nasi artyści zaprezentują swoje dzieła w Horicach, a następnie będziemy mieli przyjemność gościć u nas artystów czeskich. Drugi projekt „Strażacy wczoraj i dzisiaj” zakłada poznanie ze sobą strzegomskich i horickich strażaków i nie tak dawno na zorganizowanej w Strzegomiu konferencji m.in. zaprezentowano, jak wygląda straż pożarna u nas i u naszych czeskich przyjaciół. Ponadto zorganizowaliśmy zawody strażackie, na które przyjechali także strażacy ochotnicy z Horic. W sumie było 19 drużyn, a we wrześniu nasi strażacy odwiedzą swych kolegów z Czech. Trzeci projekt realizowany jest w ramach Erasmusa – to wymiana szkolna między Publiczną Szkołą Podstawową nr 2 w Strzegomiu a szkołą w Horicach. Natomiast czwarty, największy projekt „Szlak Kamienia” („Cesta Kamene”), w którym uczestniczą także Horice, Podzvicinsko, Świdnica i gmina Dobromierz – gdzie my jesteśmy jego drugim strategicznym koordynatorem – realizowany jest ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020. Otrzymaliśmy na jego realizację prawie 2 mln złotych dofinansowania.

W Strzegomiu zostanie wybudowana aleja kamienia, przy której będą postawione rzeźby z plenerów kamieniarskich, które utworzą swoiste granitowe muzeum.

– Będą tam rzeźby, alejki, fontanna, miejsce rekreacyjne i parkingi – wylicza burmistrz Zbigniew Suchyta. – Ponadto oświetlimy krzyż na Górze Krzyżowej. Jest on jednym z punktów Szlaku Kamienia, który poprowadzi przez Strzegom do Dobromierza, dalej do Świdnicy, na Podzvicinsko i Horice, a poza tym zakupimy gry multimedialne dla młodzieży i turystów, w których pokazywać będziemy między innymi, jak powstawał granit, jak się go wydobywa i jakie ma przeznaczenie. Tablice zostaną umieszczone w naszym Centrum Aktywności Społecznej. Planujemy, że w przyszłym roku oddamy to już do użytku i prawie połowa al. Wojska Polskiego w Strzegomiu będzie zupełnie inna.

HS