piątek, 1 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Strzegom: Po pierwsze – nowocześnie

Rozmowa ze Zbigniewem Suchytą, burmistrzem Strzegomia

 

Jak pan ocenia rok 2015?

– Bardzo dobrze, ponieważ spłaciliśmy 5,5 mln zł zadłużenia. Cóż, przez ostatnie cztery lata wzięliśmy trochę kredytów na realizację inwestycji, a w roku ubiegłym wykonaliśmy zadań za prawie 16 mln zł. Poza tym przygotowaliśmy się do nowego unijnego rozdania środków finansowych i została nam jeszcze nadwyżka. Krótko mówiąc, był to więc dobry rok, w którym wykonaliśmy niemało zadań na rzecz mieszkańców naszej gminy.

Wnioskuję z tego, co pan mówi, iż w rok 2016 weszliście z optymizmem. A rok ten będzie niezmiernie ważny, przede wszystkim z powodu naborów do unijnych konkursów.

– Oczywiście, ale nowy okres programowania 2014-2020 już trochę trwa i nic specjalnego się nie dzieje. Jednak, jak się już zacznie dziać, to najprawdopodobniej pierwszy konkurs będzie dotyczył e-urzędu, czyli modernizacji urzędu i poprawy jakości obsługi interesanta. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli część swoich spraw załatwiać przez internet, będą lepiej wiedzieli, co się w strzegomskim urzędzie dzieje i z czego będą mogli skorzystać. Poza tym – tam, gdzie jeszcze ich nie ma – dzienniki lekcyjne dla szkół i rozbudowana szeroko platforma stron internetowych.

Zatem będzie nowocześniej.

– Przecież tego wymagają od nas nasi mieszkańcy! Ponadto czekamy na otwarcie konkursów na termomodernizację. Przekonaliśmy się, jak ważna jest właśnie termomodernizacja i w ostatniej chwili – z poprzedniego unijnego rozdania – stermomodernizowaliśmy dwie szkoły w Jaroszowie. Staramy się również uczestniczyć w programie dotyczącym termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej i szkoły wybudowane jeszcze w latach 70. staramy się ocieplić, a w ramach projektu „Zaprojektuj i buduj” przymierzamy się ocieplić okna i zmodernizować instalacje grzewcze w przedszkolach w Jaroszowie i Stanowicach.

Jaki jest budżet gminy Strzegom na rok 2016?

– Powinniśmy mieć ponad 1,5 mln zł więcej z tytułu podatku PIT i subwencja oświatowa też nie powinna być zła, ale w styczniu jeszcze czekamy z obawą, czy nam coś zabiorą, czy też nie. Budżet na ten rok jest dobry, na inwestycje przeznaczymy znowu ponad 16 mln zł i to bez uwzględniania zadań związanych z nowym unijnym programowaniem.

A co będzie priorytetem?

– Rozstrzygnęliśmy zapytanie ofertowe na projekt Delfinka (kryty basen, który Strzegom będzie budować jako jedna z pięciu gmin na Dolnym Śląsku – przyp. autora), a do tego trzy sauny, jacuzzi i brodzik dla dzieci. Powstanie malusieńki aquapark na miarę finansową naszej gminy, z czterema torami pływackimi i będzie to obiekt, który będziemy w stanie utrzymać. A w czerwcu otwieramy następne dwa stadiony i będziemy mieli już niezłą bazę sportową – odkryty basen, cztery „orliki”, sala gimnastyczna w Goczałkowie, hala sportowa i boiska na wsiach. Zostaną nam jeszcze do zbudowania dwa nieduże boiska wielofunkcyjne – przy szkole nr 3 na Grabach i w Kostrzy.

Widać, że gmina Strzegom w tym roku będzie się zmieniała…

– …i zakładamy przede wszystkim budowę dróg i chodników, bo tego po prostu ludziom potrzeba.

Rozmawiał Sławomir Grymin