wtorek, 28 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Strzegom: Idzie nam dobrze

Rozmowa ze Zbigniewem Suchytą, burmistrzem Strzegomia

Dodzwonić się do pana prawie nie można, proszę uważać na pracoholizm! Co pana ostatnio tak absorbuje?

– Po pierwsze, byłem trochę chory. Po drugie, przez sekretariat zawsze można się do mnie dodzwonić.

Co jest teraz na samorządowej tapecie w Strzegomiu?

– Przede wszystkim otwieraliśmy uroczyście dwa stadiony. To dwie płyty boiska – w tym jedna naturalna, przeznaczona dla zawodników grających w IV lidze, z widownią i zadaszeniem, a druga, sztuczna, także z widownią, zadaszeniem i przepiękną, nowoczesną bieżnią lekkoatletyczną z poliuretanu. Mieliśmy trzydniowe, świąteczne otwarcie tych obiektów, na które zaprosiliśmy m.in. strażaków i wszystkich naszych mieszkańców starszych, młodszych i tych najmłodszych. Dopisali nam również goście, wśród których byli także wielcy sportowcy, m.in. Paweł Fajdek, mistrz i rekordzista świata w rzucie młotem, i Krzysztof Stelmach, siatkarz, były olimpijczyk i kadrowicz, który jest teraz trenerem, a pochodzi właśnie ze Strzegomia. Przeprowadzono m.in. mityng lekkoatletyczny dla młodzieży ze szkół podstawowych i średnich, zawody sportowo-pożarnicze, mecz oldboyów AKS Strzegom – Zagłębie Lubin, pokazy judoków oraz festyn rodzinny zorganizowany przez naszą parafię i szkoły. A na koniec wystąpiły Czerwone Gitary – działo się bardzo fajnie i naprawdę bardzo dużo. Ta inwestycja była nam bardzo potrzebna, kosztowała ponad sześć milionów złotych, z czego dwa miliony to dotacja. Najważniejsze, że mamy piękny kompleks sportowy, a dodatkowo w tym roku rozpoczniemy budowę krytej pływalni z programu „Delfinek”.

Wygląda, na to, że postawiliście na sport i rekreację.

– Uważam, że będzie to jak gdyby zakończenie etapu rozwoju naszej bazy sportowej. Chcemy jeszcze wybudować dwa boiska wielofunkcyjne – na Grabach i w Kostrzy.

Nowa perspektywa unijna rozkręca się niespiesznie…

– …a my jesteśmy po pierwszym programie, wprawdzie niedotyczącym bezpośrednio gmin, ale przedsiębiorców. Strzegom jest w ZIT-cie wałbrzyskim i jeśli chodzi o liczbę złożonych wniosków, to na razie jesteśmy liderem. Złożyliśmy 13 wniosków i jeśli one przejdą selekcję, to powstaną nowe miejsca pracy i zyska na tym cała gmina. Poza tym złożyliśmy już projekt e-urząd, którego realizacja – mam nadzieję – podniesie znacznie standard poziomu świadczonych usług i obsługi interesantów. A ponadto projekt dotyczący edukacji, w którym zakładamy utworzenie specjalistycznych pracowni przyrodniczych i matematycznych wraz z dokształceniem nauczycieli celem obsługi tego działania. Ponadto 20 nauczycieli rozpoczyna kurs instruktorski nauki pływania, aby przygotować się do otwarcia „Delfinka”, a 15 czerwca złożyliśmy bardzo ważny dla nas wniosek związany z termomodernizacją sześciu szkół i przedszkoli. Jeśli zaś chodzi o dolnośląski Regionalny Program Operacyjny, to starujemy tylko w jednym programie związanym z zakupem dużego wozu strażackiego. Oceniam, że generalnie idzie nam dobrze, w tym roku mamy na razie inwestycji na 16 mln zł, czyli mamy co robić!

Rozmawiał Sławomir Grymin