czwartek, 23 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Strzegom: Gwiazda dla pracowitych

Samorządy nie pracują dla błysków fleszy i spektakularnych rankingowych sukcesów. To żmudna robota na rzecz miejscowych społeczności polegająca m.in. na bieżącym zarządzaniu gminami, planowaniu zamierzeń, pozyskiwaniu funduszy, realizowaniu i rozliczaniu inwestycji oraz organizowaniu wielu imprez kulturalno–sportowo-rekreacyjnych. Ale jeśli do tego osiągane są świetne rezultaty – tak jak na przykład w Strzegomiu – które dostrzegane są przez zewnętrzne gremia daleko poza lokalnymi granicami, to tym lepiej dla wszystkich.

W niepewnym i nienormalnym czasie tym bardziej cenne są sukcesy polskich samorządów osiągane na różnych polach.

Zbigniew Suchyta
Zbigniew Suchyta

– Pracowaliśmy ciężko, realizując inwestycje dofinansowywane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, wszystkie zaplanowane przedsięwzięcia wykonaliśmy, a teraz realizujemy zadania w oparciu o budżet naszej gminy lub dzięki wsparciu z innych grantów – wyjaśnia burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta.

Niedawno przedstawiciele Strzegomia gościli dwukrotnie w Warszawie na Zamku Królewskim i były to dla nich niezmiernie miłe wizyty, bowiem strzegomska inwestycja „Przebudowa i zagospodarowanie przestrzeni publicznej na terenie Grabin i Starego Miasta w Strzegomiu wraz z renowacją zabytkowych murów obronnych” zwyciężyła w prestiżowym ogólnopolskim konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”, w kategorii „Rewitalizacja obszarów w przestrzeni urbanistycznej”.

– Natomiast druga nasza flagowa inwestycja, „Budowa budynku demonstracyjnego o znacznie podwyższonych parametrach charakterystyki energetycznej” – przedszkole z oddziałem żłobkowym przy ul. Kościuszki w Strzegomiu – znalazła się wśród finalistów w kategorii „Nowe obiekty, nowoczesne trendy” – podkreśla burmistrz Suchyta. – Niezmiernie cieszą nas te wyróżnienia i nagrody, tym bardziej że do wygranego przez nas konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” zgłosił nas marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski. Byliśmy tym bardzo zaskoczeni, a zarazem uradowani. A najważniejsze jest to, że z tej rewitalizacji, m.in. odbudowy starej baszty i remontu murów obronnych, cieszą się nasi mieszkańcy. Pragnę też podkreślić, że przy realizacji tego przedsięwzięcia pomogły nam bardzo: Kościół rzymskokatolicki, parafia pod wezwaniem Piotra i Pawła, gdzie proboszczem i dziekanem dekanatu jest ksiądz prałat Marek Babuśka, a także Polskie Linie Kolejowe Oddział Wałbrzych. Warto podkreślić, iż przylegająca do terenów zielonych estakada została – pierwszy raz od 1913 roku, kiedy powstała – pięknie wyremontowana. A pod względem długości jest to trzecia estakada w Polsce i nie marzyłem nigdy o tym, że uda się ją wyremontować, co kosztowało – bagatela! – 12 mln zł.

W ramach realizacji dotyczącej terenów zielonych i wypoczynkowych na Grabach powstał m.in. linowy plac zabaw, w którym są orczyki do jazdy dla dzieci.

– Mamy też dobre miejsca do uprawiania kalisteniki oraz otworzyliśmy dirt park dla śmiałych rowerzystów – dodaje burmistrz Zbigniew Suchyta. – Chcę także zaznaczyć, iż nasze przedszkole w 30. edycji konkursu Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa – „Budowa Roku 2019”, zdobyło nagrodę II stopnia, co jednoznacznie oznacza, że obiekt ten spełnia najwyższe normy techniczno-budowlane i, co niezmiernie istotne, w 75 procentach sam produkuje energię elektryczną.

Nie dość tych wszystkich prestiżowych ogólnopolskich osiągnięć, bowiem także w Dolnośląskim Plebiscycie Gospodarczym, w kategorii „Samorząd przyjazny biznesowi”, samorząd Strzegomia został nagrodzony Gwiazdą Biznesu 2020.

S.G.