poniedziałek, 11 listopadaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Strzegom: Granitowe serce Polski

Gmina Strzegom – granitowe serce Polski, które może poszczycić się wspaniałymi obiektami sportowymi oraz zabytkami, będącymi perełkami architektury gotyckiej, a także imprezami kulturalnymi i sportowymi o charakterze międzynarodowym.

Ogromne wrażenie robi na turystach górująca nad miastem, majestatyczna Bazylika Mniejsza. Na uwagę zasługują także kościoły: pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej, pw. św. Barbary i św. Antoniego oraz Wieże: Targowa i Dziobowa. W Rogoźnicy funkcjonuje Muzeum Gross-Rosen, dawny obóz koncentracyjny. W program kulturalny i sportowy Dolnego Śląska na stałe wpisały się imprezy: Międzynarodowy Festiwal Folkloru, Święto Granitu Strzegomskiego, Strzegom Horse Trials, Międzynarodowy Turniej Judo im. E. Brzegowego, czy Dożynki Gminne i Dolnośląskie.

Turyści mogą skorzystać z bogatej oferty sportowo-restauracyjnej. Gmina Strzegom posiada dwa duże bogactwa naturalne – granit, który jest wydobywany w 21 kopalniach, oraz żyzne gleby. Gmina jest przyjazna inwestorom i stwarza korzystne warunki do inwestowania. Strzegom intensywnie się rozwija, o czym świadczą zrealizowane na jego terenie inwestycje, do których należą m.in. nowoczesne przedszkole i żłobek wybudowane w technologii pasywnej, przebudowa i zagospodarowanie przestrzeni publicznej na terenie Grabiny i Starego Miasta w Strzegomiu wraz z renowacją zabytkowych murów obronnych, realizacja projektu „Szlak Kamienia”, w ramach którego powstało jedyne w swoim rodzaju plenerowe muzeum rzeźb w granicie, budowa krytej pływalni „Delfinek”, utworzenie Gminnego Centrum Sztuk Wizualnych w Modlęcinie, budowa Centrum Aktywności i Integracji Mieszkańców Wsi Jaroszów. Obecnie trwa modernizacja Fortu Gaj, który z pewnością, po ukończeniu wszystkich prac, stanie się kolejną z perełek Strzegomia.

Władze samorządowe Strzegomia dokładają wiele starań także do poprawy infrastruktury drogowej. Metamorfozę w ostatnich latach przeszły ulice Olszowa, 3 Maja, Różana i Niecała. We wsiach gminy Strzegom wybudowane zostały nowe świetlice – w Goczałkowie Górnym, Jaroszowie, Żelazowie i Morawie. Na terenie całej gminy funkcjonują zadbane i bezpieczne place zabaw. W Strzegomiu każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od wieku.

Hasłem przewodnim przedsięwzięć podejmowanych w gminie jest „Od przedszkola do seniora”, co oznacza wsparcie ze strony samorządu dla każdej grupy wiekowej i społecznej. W mieście funkcjonuje Dom Dziennego Pobytu „Senior-Wigor”, Warsztat Terapii Zajęciowej oraz kino samorządowe, gdzie można obejrzeć filmy w technologii 3D. Ze środków gminy Strzegom realizowany jest program zdrowotny „Wygraj z rakiem”.

Powstają ścieżki rowerowe. Gmina Strzegom aktywnie wspiera także organizacje pozarządowe, które z chęcią angażują się w wydarzenia organizowane na jej terenie. We współpracy z organizacjami pozarządowymi realizowano zadania z obszaru ochrony i promocji zdrowia, pomocy i polityki społecznej oraz kultury fizycznej. Szczególną opieką objęto dzieci i młodzież, organizując dla nich świetlice środowiskowe na wsiach i w mieście.

Strzegomski samorząd dba również o osoby w wieku senioralnym. Prowadzone są dla nich zajęcia rehabilitacyjne, zajęcia odciążeniowe w basenie, wycieczki krajoznawczo-turystyczne, spotkania integracyjne oraz marsze kapeluszowe. Inicjatywy obywatelskie realizowane są natomiast w ramach Budżetu Obywatelskiego.

W gminie Strzegom kreowany jest przyjazny klimat na rozwój, zarówno indywidualnych zainteresowań, jak i tych skupiających większą liczbę mieszkańców. Działania podejmowane przez władze gminy są doceniane przez kapituły ogólnopolskich plebiscytów i konkursów, w których Strzegom niejednokrotnie jest liderem.

Zapraszamy na gościnną Ziemię Strzegomską, gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością i razem kroczą w przyszłość!