sobota, 20 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Strzegom: Gospodarz Mistrzostw Europy w WKKW

Rok 2017 jest dla tej gminy rokiem historycznym, bowiem w sierpniu Strzegom będzie pełnił honory gospodarza Mistrzostw Europy we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego seniorów i trwale zapisze się w historii europejskiego jeździectwa.

Tegoroczne mistrzostwa są zwieńczeniem wielu lat pracy, a promocję Strzegomia – miasta kandydującego do organizacji Mistrzostw Europy we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego seniorów – rozpoczęto już w roku 2010. Kolejne lata wysoko ocenianej organizacji – m.in. Juniorskich i Młodzieżowych Mistrzostw Europy – oraz doskonała opinia FEI o pozostałych odbywających się w Strzegomiu imprezach rangi międzynarodowej sprawiły, że 10 czerwca 2014 roku, po prawie dwuletnim procesie aplikacyjnym, przyznano Ludowemu Klubowi Sportowemu Stragona Strzegom prawo zorganizowania Mistrzostw Europy we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego seniorów w 2017 roku.

Poprzednie Mistrzostwa Europy, które odbyły się w roku 2015 w szkockim Blair Castel, 50 stacji telewizyjnych transmitowało do 96 krajów świata. Łączny czas transmisji telewizyjnych przekroczył 330 godzin, a skumulowana widownia telewizyjna wyniosła 35 mln widzów. Na żywo rywalizację oglądało 30 tys. ludzi. Europejska Unia Nadawców (Eurowizja) poinformowała, że do dzisiaj chęć transmisji tegorocznych zawodów zgłosiło już prawie 50 stacji telewizyjnych z całej Europy, a najprawdopodobniej w sierpniu 2017 roku Hipodrom w Morawie k. Strzegomia odwiedzi kilkadziesiąt tysięcy widzów, kilkudziesięciu wystawców, do tego kilkuset pracowników obsługi i wolontariuszy oraz zawodnicy i ekipy narodowe.

Mistrzostwa Europy w WKKW seniorów rozgrywane są co dwa lata – w latach nieparzystych – a ich ranga sportowa jest porównywalna z Mistrzostwami Świata i Igrzyskami Olimpijskimi. To niezwykle prestiżowa impreza jeździecka, w której uczestniczą najlepsi jeźdźcy Europy. W tegorocznych strzegomskich zawodach spodziewany jest udział 17 reprezentacji narodowych i około 80 zawodników.

 

WKKW – czyli hiperpromocja

Rozmowa z burmistrzem Strzegomia Zbigniewem Suchytą

Poza rozwojem stricte gospodarczym w życiu gmin nie mniej ważne są kultura oraz sport i rekreacja…

– …a my w tym roku przygotowujemy się do największej imprezy sportowej w powojennej historii Strzegomia. Na Dolnym Śląsku w roku 2017 będą miały miejsce dwa znaczące wydarzenia sportowe – po raz pierwszy w Polsce Mistrzostwa Europy we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego seniorów właśnie w Strzegomiu na hipodromie w Morawie, a także wrocławskie World Game. Przed dwoma laty miałem zaszczyt i przyjemność odbierać flagę Mistrzostw Europy w WKKW seniorów w szkockim Blair Castel, a tę ceremonię zaszczyciła swą obecnością królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II.

Zapewne w związku z ME do Strzegomia też przyjedzie wielu znamienitych gości.

– Spodziewamy się przede wszystkim najazdu gości z Niemiec, gdzie WKKW jest szczególnie popularny. Idolem naszych zachodnich sąsiadów jest ich rodak Michael Jung, mistrz Europy, mistrz świata i zarazem mistrz olimpijski. Na naszym hipodromie także wygrywa zawody z cyklu Pucharu Świata i twierdzi, że bardzo lubi startować w zawodach w Strzegomiu, a podczas ostatniej olimpiady zapowiedział przed telewizyjnymi kamerami swoje uczestnictwo w ME na naszym hipodromie.

Organizacja tak wielkiej imprezy sportowej jest pewnie kosztochłonna…

– To rzeczywiście niemały wydatek dla naszej gminy, ale to także wspaniała dla niej promocja. Część działań promocyjnych ME prowadzić będziemy także we Wrocławiu pod Halą Stulecia, gdzie oficjalnie otworzymy Mistrzostwa Europy we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego seniorów w Strzegomiu. A później tysiące ludzi zjadą na zawody do naszego Strzegomia i okolicznych miejscowości. Dla nas to niesamowite wyzwanie logistyczne, któremu podporządkowujemy większość naszych działań i z tego względu odwołaliśmy cykliczne Święto Granitu Strzegomskiego i dożynki. Koncentrujemy się tylko na tej imprezie i właśnie tam będą różne prezentacje, tam pokażemy nasze rzemiosło, arcydzieła naszych pań i piękno naszego kamienia. Chcę też podkreślić, że mieszkańcy gminy Strzegom legitymujący się dowodem osobistym wystawionym przez burmistrza Strzegomia będą mogli wchodzić na zawody za darmo, poza wejściem na trybunę na finał skoków. Finansowo pomaga nam m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki, a relacje telewizyjne będą przekazywane do kilkudziesięciu krajów. Zatem promocja – zawodów i Strzegomia – i jeszcze raz promocja.

Rozmawiał Sławomir Grymin