Nowy Targ to stolica Podhala od ponad 660 lat. Nazwa miasta nawiązuje do handlowego charakteru nadanego miejscowości wraz z prawami miejskimi przez króla Kazimierza Wielkiego. Handlowym centrum regionu jest Nowy Targ do dziś, ale przez wieki wykształciło się tu również rzemiosło, kultura i sportowe tradycje znane w Polsce dzięki drużynie hokeja na lodzie.
Lokalizacja miasta w centrum Podhala, w otoczeniu Tatr, Gorców, Pienin i pasma Babiej Góry powoduje, że jest tu znakomita baza turystyczna. Korzystał z niej nawet ks. Karol Wojtyła, który wiosłował w kajakowym spływie Dunajcem i przemierzał gorczańskie szlaki, startując z turystycznej dzielnicy miasta – Kowańca. Już jako Papież Jan Paweł II w 1979 r. życzył sobie, by Nowy Targu znalazł się na mapie pierwszej pielgrzymki do ojczyzny, a w 1997 r. w sąsiednim Ludźmierzu z tęsknotą patrzył z ołtarza polowego na dostojnie górujący nad stolicą Podhala Turbacz. Po śmierci Ojca Świętego nowotarżanie w reprezentacyjnych salach ratusza zgromadzili relikwie i cenne pamiątki z jego życia i pontyfikatu, które są dostępne dla zwiedzających.
Nowy Targ dba o zrównoważony rozwój, inwestycje i o ochronę środowiska. Pielęgnowana jest góralska kultura i aktywny tryb życia. Zimą miasto oferuje 15-kilometrową trasę do uprawiania narciarstwa biegowego. Jedną z najnowszych inwestycji jest wielofunkcyjna kryta pływalnia oraz ścieżki rowerowe i szlak nordic walking. W mieście ma swoją siedzibę Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Tutejszy jarmark organizowany w czwartki i soboty przyciąga tysiące osób z całego regionu Polski i Słowacji. Nowy Targ słynie z wyrobów kożuchów. W sierpniu na rynku organizowany jest Jarmark Podhalański, 3-dniowa cykliczna impreza plenerowa, na której prezentuje się wyroby rzemiosła i rękodzieła oraz wiele występów grup folklorystycznych z różnych stron świata.
Miasto jest na dobrej drodze, by z liczącego dziesiątki lat lotniska sportowego uczynić ważny węzeł komunikacji lotniczej w regionie, a dziś można stąd odbyć loty widokowe, uprawiać sporty szybowcowe i spadochroniarstwo. Obiekty sportowe to Miejska Hala Lodowa, gdzie można ćwiczyć hokej na lodzie i korzystać z popularnej „ślizgawki”. Obok hali znajduje się tor do jazdy na rolkach i – zimą – na łyżwach, boiska piłkarskie oraz boiska do siatkówki i koszykówki. Zrewitalizowany park im. Adama Mickiewicza oferuje atrakcyjny plac zabaw dla dzieci oraz tereny aktywności fizycznej dla młodzieży i starszych. Zimą Nowy Targ zaprasza na wyciągi narciarskie „Zadział” i „Długa Polana”, narciarskie trasy biegowe oraz coroczny „Bieg Podhalański im. Jana Pawła II”, w którym biorą udział profesjonaliści i amatorzy.
W Nowym Targu jest wiele cennych zabytków – kościół pw. św. Katarzyny, patronki miasta, z XIV wieku, modrzewiowy kościół pw. św. Anny, czy Rynek z pochodzącymi z XIX i XX wieku zabytkowymi kamienicami mieszczańskimi i kapliczką św. Jana Kantego poświęconą w 1904 roku. Bardzo piękny jest nowotarski ratusz z wieżą zegarową z XIX w., w którym mieści się Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego z wystawami czasowymi oraz stałą ekspozycją „Nowy Targ na przełomie XIX i XX wieku, miasto, którego już nie ma”, jak również wystawa „Miasto Nowy Targ – Jan Paweł II; przeszłość i obecność”.
Ale Nowy Targ to nie tylko sport i zabytki! To także „Miasto ze smakiem” – pod tym hasłem promuje się górski region z akcentem lokalnych rarytasów. Nowotarskie lody wytwarzane są według starych receptur, na bazie naturalnych składników i świeżych owoców, a „Bacówkowy szlak” skupia w obrębie miasta bacówki, w których tradycyjnymi metodami wyrabia się sery z owczego mleka – oscypki, bundz i bryndzę.
(red)