środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Startuje rozbudowa Elektrowni Opole

W ubiegłym tygodniu rozpoczęto ogradzanie terenu, na którym będą budowane dwa nowe bloki energetyczne. Na początku lutego br. oficjalnie zostanie rozpoczęta rozbudowa Elektrowni Opole. Skorzystać może na tym wiele opolskich firm, głównie z branży budowlanej, ale nie tylko.

Inwestycja jest warta 11,6 mld zł brutto. Jest to największa inwestycja w historii polskiej elektroenergetyki, ale również największy projekt infrastrukturalny od czasów PRL. Według szacunków ekonomistów 20 proc. tej kwoty może pozostać w regionie. Głównym wykonawcą budowy będzie konsorcjum firm Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa i Alstom Power. Opolskie firmy mają nadzieję na to, że zostaną podwykonawcami albo podpiszą kontrakty z członkami konsorcjum.
– Jesteśmy przygotowani. Od wielu lat inwestowaliśmy z myślą o tym, że będziemy dostarczać materiały dla polskiego przemysłu budowlanego, który będzie miał co robić. Jesteśmy silnym dostawcą cementu z dodatkiem żużla wielkopiecowego, który rewelacyjnie nadaje się do budowy tak wielkich fundamentów. To jedyny cement, który może być tam zastosowany, a w jego produkcji jesteśmy liderem w Polsce – powiedział nam Andrzej Balcerek, prezes Górażdże Cement S.A.
Górażdże to także potentat w produkcji betonu. Spółka ma również kopalnie kruszyw na Opolszczyźnie, m.in. w rejonie Kędzierzyna-Koźla.
Wśród firm zainteresowanych współpracą przy rozbudowie EO jest także ZDN CE, która produkuje mobilne ogrodzenia (dostarcza je m.in. na igrzyska w Soczi). – Przystąpiliśmy do przetargu zorganizowanego przez Mostostal Warszawa S.A. na dostawę ogrodzeń budowlanych – powiedział nam Mirosław Garack, prezes ZND CE. – Czekamy na rozstrzygnięcie.
Wśród beneficjentów rozbudowy Elektrowni Opole powinien się znaleźć również opolski Remak, który w całej Europie zajmuje się budową elektrowni i modernizacją kotłów parowych. 39,31 proc. akcji notowanego na warszawskiej GPW Remaku należy do MW Legal – czyli spółki celowej, która jest podmiotem zależnym Mostostal Warszawa S.A. Mostostal ma 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym MW Legal.
Według planu pierwszy blok EO ma być gotowy pod koniec 2018 r., a drugi na początku 2019 r. (igimedia)