sobota, 20 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe we Wrocławiu: Wspólna praca i wspólne sukcesy

Rozmowa ze starostą Powiatu Wrocławskiego ROMANEM POTOCKIM

Niewiele czasu zostało do końca roku 2023, w którym Powiat Wrocławski liderował w wielu prestiżowych ogólnopolskich rankingach.

– Zgadza się. Był to rok wyjątkowy, rok wielu wyzwań i inwestycji oraz sukcesów wizerunkowych, bowiem po raz czwarty z rzędu Powiat Wrocławski został okrzyknięty najlepiej zarządzanym – pod względem finansowym – powiatem w Polsce. Oczywiście bardzo nas cieszy to zwycięstwo, które jest wypadkową zbiorowej pracy – pani skarbnik, całego Zarządu Powiatu, a także wszystkich pracowników starostwa powiatowego. Był to również czas dużych inwestycji drogowych. W ostatnim okresie pozyskaliśmy ogromne wsparcie finansowe – m.in. na budowę drogi będącej zjazdem z autostrady A4, w kierunku Małuszowa. To pięciokilometrowa droga o szerokości siedmiu metrów z odwodnieniem i małym rondem, której łączny koszt wyniesie ok. 150 mln zł. Droga ta będzie budowana w ramach programu Polski Ład i z tego rządowego programu otrzymaliśmy dofinansowanie wynoszące 98 proc. kosztów inwestycji. Warto wspomnieć, że jest to zjazd z autostrady do strefy ekonomicznej, a co za tym idzie do wszystkich firm tam zlokalizowanych – m.in. do LG, które będzie produkować baterie do samochodów elektrycznych. Warto wspomnieć, że to jeden z największych pracodawców na Dolnym Śląsku, który docelowo ma zatrudnić około 10 tysięcy osób. Rozpoczęliśmy także budowę ciągu pieszo-rowerowego między Wrocławiem a Dobrzykowicami oraz przebudowujemy drogę między Wrocławiem a Żernikami i Komorowicami. Ponadto – z Polskiego Ładu – otrzymaliśmy dofinansowanie na obwodnicę Łoziny.

Roman Potocki, starosta Powiatu Wrocławskiego Fot. Sławomir Grymin

Jest też wreszcie długo oczekiwany most.

– W zakresie inwestycji infrastrukturalnych naprawdę dużo się u nas dzieje. Uważam, że sukcesem Powiatu Wrocławskiego jest wybudowanie mostu na rzece Widawie, na co mieszkańcy gminy Czernica czekali od wielu lat. Powstał most między Chrząstawą Małą a Chrząstawą Wielką. A teraz budujemy dodatkowo chodnik od szkoły do mostu i niebawem inwestycja ta zostanie ukończona. Ponadto mamy pozwolenie budowlane i dokumentację projektową na przebudowę drogi od Chrząstawy Małej do mostu. Koszt tego zadania to ok. 30 mln zł, wystąpiliśmy o dotacje finansowe – o 8 mln zł z Polskiego Ładu i 15 mln zł z Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Jeżeli będziemy dysponować odpowiednimi funduszami, to inwestycję tę zamierzamy rozpocząć na początku roku 2024.

Ale nie samymi inwestycjami infrastrukturalnymi samorząd powiatowy żyje…

– Tak, w tym roku uzyskaliśmy sporo funduszy na działania prospołeczne. To 3 mln zł na dwa projekty – jeden wiąże się z budową Powiatowego Centrum Usług Społecznych w Siechnicach, w ramach drugiego opracujemy projekt i dokumentację dla Zespołu Szkół Specjalnych im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego przy Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Wierzbicach. To szkoła dla dzieci z niepełnosprawnościami prowadzona wspólnie z siostrami zakonnymi, które podjęły decyzję o zakończeniu współpracy z Powiatem w roku 2025 w tym zakresie. Dlatego właśnie postanowiliśmy wybudować nową szkołę. Przystąpiliśmy już do projektowania tej placówki postanawiając, że szkoła – zlokalizowana dzisiaj w Wierzbicach na terenie gminy Kobierzyce – powstanie przy Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Krzyżowicach. Właśnie tam planujemy wybudować tę szkołę wraz z dużą salą gimnastyczną. Sądzimy, że jest to dobre posunięcie, także dlatego, że możliwa będzie integracja dzieci niepełnosprawnych z pełnosprawnymi. Otrzymaliśmy już 15 mln zł dofinansowania na budowę tej szkoły i zabezpieczamy środki finansowe na realizację tego kosztochłonnego przedsięwzięcia. Dodatkowo przeprowadzaliśmy remonty placówek, także w szkole w Sobótce, gdzie był pożar i z tego powodu zawieszono zajęcia, lecz we wrześniu młodzież wróciła już do szkoły, którą również planujemy rozbudować.

Organizowaliście ciekawe konkursy, Białe Niedziele i inne programy zdrowotne oraz fundowaliście stypendia.

– Dlatego, że Powiat Wrocławski działa wielotorowo – w Powiatowym Centrum Usług Społecznych mieści się dom dziecka, mieszkanie chronione, organizowane są zajęcia dla seniorów, także w ramach Powiatowego Klubu Seniora. W tym roku powstała także Młodzieżowa Rada Powiatu Wrocławskiego, która zorganizowała Forum Młodzieży, a także Festiwal Talentów. W połowie roku Zarząd przyznał stypendia sportowe, a aktualnie przed nami gala stypendialna Rady Powiatu dla młodych ludzi wyróżniających się w nauce, sporcie i kulturze. W tym roku organizowaliśmy także cztery Białe Niedziele, które cieszą się ogromną popularnością. Organizujemy także kardiotokografię (KTG) dla ciężarnych kobiet kontrolującą dobrostan dziecka, a także pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży – w tym telefon zaufania. W wielu obszarach działamy także z organizacjami pozarządowymi. Przykładem może być ostatnio realizowany projekt przez Akademię Doktora Pieprzyka, która zawitała do przedszkoli. Podczas zajęć prowadzący przestrzegali dzieci m.in. przed nadmiernym opalaniem i groźnymi dla zdrowia chorobami skóry. Kolejnym tego typu działaniem kierowanym do dzieci i młodzieży są warsztaty prowadzone przez rapera Romana Bosskiego i dietetyka Aleksandra Włodarczyka, którzy edukują dzieci i młodzież w zakresie zasad prawidłowego żywienia i zapobiegania uzależnieniom. Realizujemy także programy profilaktyczne dotyczące wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi, a także w zakresie profilaktyki chorób odkleszczowych – boreliozy. Jak widać, różnorodność podejmowanych działań jest ogromna. Staramy się o to, aby zadbać o naszych mieszkańców na wielu płaszczyznach, odpowiadając na ich potrzeby.

Rozmawiał Sławomir Grymin

28 października w leśniczówce w Kamionnej przedstawiciele Zarządu Powiatu Wrocławskiego uroczyście przekazali rzeźby nieżyjącego już artysty – Józefa Wiejackiego, który znaczną część swego życia spędził w Małkowicach. Wyjątkowe rzeźby przekazano na rzecz Fundacji Dziedzictwa Kulturowego Leśniczówki Kamionna gromadzącej w swoich zasobach wyjątkowe i niepowtarzalne dzieła artystów ludowych. Leśniczówka jest wyjątkowym miejscem, w którym pierwsze skrzypce gra Anna Lamparska – artystka, witrażystka i miłośniczka sztuki.