sobota, 9 listopadaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe we Wrocławiu: Stawiamy na promocję i profilaktykę zdrowia

Rozmowa z WŁODZIMIERZEM CHLEBOSZEM, starostą Powiatu Wrocławskiego

Jakie działania wspierające promocję i profilaktykę zdrowia prowadzi Powiat Wrocławski?

– Sztandarowym projektem, który Powiat Wrocławski realizuje w tym roku już po raz siódmy jest cykl akcji medycznych pn. „Biała Niedziela w Powiecie Wrocławskim”, której celem jest popularyzacja profilaktyki zdrowotnej i bezpieczeństwa oraz integracja społeczna. We wrześniu odbyły się dwie z trzech planowanych akcji w gminach: Siechnice i Kobierzyce. Z uwagi na zagrożenie powodziowe ostatnia „Biała Niedziela w Powiecie Wrocławskim”, która miała się odbyć 15 września br. w Jordanowie Śląskim, decyzją Zarządu została przeniesiona na październik.

Z jakich badań podczas Białych Niedziel mogli skorzystać mieszkańcy powiatu wrocławskiego?

– Oferowaliśmy szeroki wachlarz badań i porad lekarskich. Dostępne były m.in. badania densytometryczne, trychologiczne, wydolności płuc, badanie wzroku, cytologia, badanie przesiewowe stóp dzieci, badania i konsultacje dietetyczne, fizjoterapeutyczne i dermatologiczne, przeglądy stomatologiczne dzieci. Prowadzone były warsztaty dla najmłodszych w zakresie zdrowego żywienia, a kobiety od 34. tygodnia ciąży mogły skorzystać z wypożyczenia sprzętu do domowego KTG. W sumie z badań i z konsultacji w trakcie tych dwóch wydarzeń skorzystało ok. 700 dorosłych i dzieci.

Włodzimierz Chlebosz

Imponujące statystyki. Czy akcję organizowano we współpracy z innymi podmiotami?

– Wydarzenie jest finansowane i organizowane przez Powiat Wrocławski, jednak z roku na rok udaje nam się pozyskać kolejne podmioty, które nieodpłatnie wspierają akcję. W tym roku w ten sposób akcję wsparli: Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmunologii i Hematologii, oferując badania cytologiczne, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu promujący kampanię profilaktyczno-edukacyjną pn. „Redukcja incydentów udaru mózgu poprzez kompleksową profilaktykę i wczesne wykrywanie migotania przedsionków”, Narodowy Fundusz Zdrowia Oddział we Wrocławiu, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu, Komenda Miejska Policji we Wrocławiu znakująca rowery i hulajnogi oraz mobilny gabinet stomatologiczny dla dzieci i młodzieży. Nie sposób jednak nie wspomnieć o gminach, które wsparły nas aktywnie, angażując się w organizację i promocję wydarzenia.

Czy obecnie prowadzone są jeszcze inne działania Powiatu Wrocławskiego w zakresie zdrowia?

– Powiat Wrocławski już po raz trzeci realizuje innowacyjny program, oferując bezpłatne domowe badania KTG dla mieszkanek powiatu wrocławskiego od 34. tygodnia ciąży. Obecnie trwa realizacja dwóch programów polityki zdrowotnej dla mieszkańców powiatu wrocławskiego w zakresie profilaktyki chorób odkleszczowych oraz w zakresie profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienia tętniczego oraz hipercholesterolemii. Ponadto po wakacyjnej przerwie wznowiliśmy cykl warsztatów terapeutyczno-rozwojowych pn. „Mój czas – cykl warsztatów terapeutyczno-rozwojowych”, projekt „Linia specjalna – nowe otwarcie” polegający na wsparciu w ramach interwencji kryzysowej tzw. telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży z powiatu wrocławskiego oraz projekt pn. „Nasza wewnętrzna siła! Medytacja dźwięku, mindfulness, śpiew intuicyjny”. Wraz z końcem wakacji zakończył się cykl zajęć z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla młodszych i starszych mieszkańców powiatu wrocławskiego. Wydarzenie realizowane było na akwenach powiatu wrocławskiego.