środa, 19 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe we Wrocławiu: Sezon urlopowy? Nie u nas!

Pomimo wakacji władze Powiatu Wrocławskiego nie zwalniają tempa. Na drogach widać wzmożone roboty budowlane, a w samym starostwie rozpędu nabierają przygotowania do najważniejszych projektów gospodarczych i kulturalnych w tym roku. O szczegóły zapytaliśmy Romana Potockiego – starostę Powiatu Wrocławskiego.

Panie starosto, zasłużony urlop już za panem, pora zdradzić najbliższe plany samorządowe.

– Okres wakacji generalnie sprzyja pracom drogowym. Nie inaczej jest na drogach powiatu wrocławskiego. W lipcu rozpoczęła się przebudowa ul. Chłopskiej w Smolcu. Przedmiotowa inwestycja realizowana będzie ze środków finansowych Powiatu Wrocławskiego i gminy Kąty Wrocławskie w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”. Powiat Wrocławski uzyskał dofinansowanie w ramach tego programu jako jeden z dziewięciu powiatów na Dolnym Śląsku. Trwają również prace budowlane związane z realizacją drugiego zadania dofinansowanego w ramach przedmiotowego programu, tj. „Przebudowy dróg powiatowych nr 1535D i 1930D w miejscowości Nadolice Wielkie w gminie Czernica”. Ponadto realizowane jest zadanie pn. „Polepszenie parametrów technicznych dróg powiatowych 1915D i 1480D gmina Długołęka” na odcinku Borowa – Stępin. W ramach pilotażowego programu współpracy z gminami w zakresie budowy chodników przy drogach powiatowych „Bezpieczna droga” trwają lub wkrótce rozpoczną się inwestycje w siedmiu miejscowościach powiatu, dla czterech kolejnych opracowywane są dokumentacje projektowe lub przygotowywana jest dokumentacja przetargowa. Obecnie oczekujemy na rozstrzygnięcie naboru wniosków złożonych o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Powiat Wrocławski stara się uzyskać środki z tego programu dla realizacji zadania pn. „Przebudowa drogi powiatowej nr 2000D na odcinku od zjazdu z autostrady A4 przez miejscowości Kilianów, Piława, Milin do Mietkowa, która stanowi bezpośrednie połączenie z siecią TEN-T obszarów aktywności gospodarczej powiatu wrocławskiego i powiatu świdnickiego”. W ramach bieżącego utrzymania dróg powiatowych prowadzone są również remonty cząstkowe nawierzchni.

A co z edukacją? Szkoły powiatu na razie – z uwagi na wakacje – świecą pustkami, ale już niedługo zabrzmi pierwszy dzwonek.

– Okres wakacji wykorzystujemy do wykonywania remontów i drobnych napraw w szkołach. W tym roku dzięki zaplanowanym pracom swoją nową odsłonę będzie miał na przykład dach internatu przy Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Krzyżowicach. Przewidziano tu również przebudowę poddasza oraz wymianę instalacji elektrycznej. Trwają również intensywne przygotowania związane z organizacją przyszłego roku szkolnego. Ponadto już we wrześniu czeka nas kolejna, XVII już edycja gali stypendialnej Rady Powiatu Wrocławskiego. Przypomnę, że stypendia przyznawane są w trzech kategoriach: naukowej, sportowej i artystycznej. Z roku na rok towarzyszy im coraz większe zainteresowanie. W tym roku do programu zgłosiło się aż 89 stypendystów. Warto wspomnieć, że we wszystkich XVII edycjach z programu skorzystało już 286 stypendystów.

Okres wakacji to także czas żniw. Czy podobnie jak w zeszłym roku Powiat Wrocławski zorganizuje dożynki?

– Oczywiście, będzie to doskonała okazja, aby podziękować rolnikom za trud ich całorocznej pracy. W tym roku organizujemy dożynki wspólnie z gminą Kobierzyce. Szykuje się bardzo atrakcyjny program artystyczny. Obok lokalnych grup folklorystycznych wystąpią również: Halina Mlynkova, zespół Zakopower, After Party oraz Zespół Pieśni i Tańca „Wrocław”. W trakcie dożynek rozstrzygnięty zostanie także konkurs na najładniejszy, tradycyjny wieniec dożynkowy powiatu wrocławskiego. Te i inne atrakcje będą czekały na uczestników dożynek, które odbędą się w dniach 27 i 28 sierpnia na boisku sportowym w Kobierzycach. Serdecznie zapraszamy!

Jesienią swoje „święto” będą mieli również przedsiębiorcy i inwestorzy z powiatu wrocławskiego. Na 4 października zaplanowano bowiem kolejne Forum Inwestycyjne Powiatu Wrocławskiego.

– I będzie to już jego trzecia edycja. W tym roku planujemy zorganizować Forum w nowej formule, skupiając się na aktualnych wyzwaniach społeczno-gospodarczych i problemach, które obecnie najbardziej nurtują przedsiębiorców i samorządy. Mam nadzieję, że przygotowywany obecnie program Forum spotka się z dużym zainteresowaniem ze strony uczestników, podobnie jak jego dwie poprzednie edycje.

 

www.powiatwroclawski.pl