niedziela, 21 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe we Wrocławiu: Powiat zachwycił Francuzów

Kultura i turystyka – to dwa kluczowe tematy, wokół których koncentrował się program tegorocznej wizyty partnerskiej, którą przedstawiciele Departamentu Górnego Renu we Francji złożyli w powiecie wrocławskim w dniach od 16 do 19 czerwca br.

Od tradycji po nowoczesność

Podczas swojego pobytu w Polsce goście zwiedzili m.in. Park Pokoju i Cmentarz Żołnierzy Niemieckich w Nadolicach Wielkich, a także zawitali do tutejszego Muzeum – Skansenu Rolnego Jana i Genowefy Golinowskich, gdzie spotkali się ze szczególnie ciepłym i gościnnym przyjęciem ze strony gospodarzy. Podczas wizyty w gminie Czernica delegacji towarzyszył m.in. Michał Trębacz – etatowy członek Zarządu Powiatu Wrocławskiego, Paweł Filipczak – radny Powiatu, Jan Bronś – sekretarz Powiatu, a także przedstawiciele gminy Czernica – wójt Włodzimierz Chlebosz oraz Leszek Kusiak, sołtys Nadolic Wielkich.

Na trasie przejazdów delegacji znalazły się również miejsca stanowiące typowo gospodarczą wizytówkę powiatu wrocławskiego. Podziwiając krajobrazy gospodarcze w gminie Kobierzyce, delegacja była pod ogromnym wrażeniem zmian, jakie na przestrzeni ostatnich 2 lat dokonały się w okolicy Węzła Bielańskiego. Pojawienie się nowych firm na niezagospodarowanych dotychczas polach dało przedstawicielom Górnego Renu bardzo obrazowe wyobrażenie o dynamice rozwoju gospodarczego naszego obszaru.

– Ze swoim 10-procentowym bezrobociem Alzacja nie dorównuje pod tym względem powiatowi wrocławskiemu, który może poszczycić się rekordowo niską, bo zaledwie 3,6-procentową stopą bezrobocia – mówi Waldemar Szczykutowicz, wicestarosta Powiatu Wrocławskiego, odpowiedzialny z ramienia Zarządu za współpracę z partnerem francuskim.

W trakcie swojego pobytu w powiecie wrocławskim Francuzi mieli także okazję poznać najpiękniejsze tradycje polskiej kultury. Serca Francuzów w szczególności skradł zespół ludowy „Hanka” z Kątów Wrocławskich, który zadbał o oprawę artystyczną podczas spotkania samorządowców w Sobótce.


 

Cenna wymiana doświadczeń

Ważnym elementem programu wizyty była także konferencja nt. turystyki w powiecie wrocławskim, zorganizowana 17 czerwca w siedzibie wrocławskiego starostwa, z udziałem przedstawicieli samorządów, organizacji turystycznych, lokalnych grup działania oraz gestorów obiektów turystycznych z powiatu. Uczestnicy z zaciekawieniem wysłuchali prezentacji Patrizii Gubiani-Banholzer nt. waloryzacji dziedzictwa kulturowego Górnego Renu. W programie konferencji nie mogło również zabraknąć wystąpienia Romana Potockiego, starosty Powiatu Wrocławskiego, na temat walorów turystycznych powiatu.

Uczestnicy konferencji mieli także okazję poznać najnowsze narzędzia oraz systemy promocji i informacji turystycznej. W tej części swoje wystąpienia miała Marta Zawiła-Piłat z Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej (prezentacja pn. „System rezerwacyjny Dolnego Śląska www.dot.travel.pl”) oraz Renata Krasel z Powiatowego Zakładu Katastralnego (prezentacja systemu wroSIP – www.wrosip.pl).


 

15 lat minęło

– W 2016 roku przypada jubileusz 15-lecia współpracy Powiatu Wrocławskiego z Departamentem Górnego Renu we Francji – mówi Waldemar Szczykutowicz, wicestarosta Powiatu Wrocławskiego. – W tym czasie zrealizowano wiele projektów z udziałem władz powiatu, urzędników i samych mieszkańców. Efektem dotychczasowej współpracy były m.in. wzajemne występy zespołów folklorystycznych w kraju partnera, kilkukrotny udział młodzieży z powiatu w seminariach europejskich we Francji, wystawy artystów francuskich w Polsce, udział sportowców w zawodach we Francji, międzynarodowe warsztaty ekologiczne z udziałem polskich uczniów we Francji – wylicza wicestarosta.


 

Spojrzenie w przyszłość

Tegoroczna wizyta partnerska przedstawicieli Górnego Renu ugruntowała wzajemną wolę kontynuowania współpracy, co potwierdzili członkowie Komisji Mieszanej, w skład której wchodzą zarówno przedstawiciele Departamentu, jak i Powiatu (Waldemar Szczykutowicz – wicestarosta oraz radni Krzysztof Dworak i Paweł Filipczak). Radni podczas specjalnego posiedzenia Komisji zaproponowali także nowy program pracy na kolejne 3 lata. Jednym z tematów, którym poświęcona będzie przyszłoroczna wizyta partnerska, będzie turystyka rowerowa i rozwój ścieżek rowerowych w kontekście alternatywnych rozwiązań komunikacyjnych. Zważywszy, że to zadanie stanowi obecnie jeden z ważniejszych priorytetów władz Powiatu Wrocławskiego, należy już wkrótce spodziewać się konkretnych projektów w tym obszarze. Kto wie, może będą one wzorowane na francuskich rozwiązaniach?

Joanna Brodowska