wtorek, 29 listopadaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe we Wrocławiu: Polityka krajowa zagościła w samorządach

Rozmowa z Romanem Potockim, starostą wrocławskim

Dzisiaj nie wiadomo jeszcze, czy dalej będzie pan starostą wrocławskim, ponieważ w samorządzie powiatowym są inne reguły gry niż w samorządach gminnych, przy wyborach prezydentów, burmistrzów czy wójtów. W powiatach bowiem spotykamy się z układankami politycznymi i koalicyjnymi. Proszę powiedzieć, jak pan ocenia ostatnie wybory samorządowe?

Roman Potocki
Roman Potocki

Na pewno wyniki wyborów są dużym zaskoczeniem, bowiem analizując dzisiaj to, co się wydarzyło podczas ostatnich wyborów samorządowych, doszliśmy do wniosku, iż do samorządów gminnych i powiatowych niestety wdarła się polityka krajowa. Odnotowano w tych wyborach bardzo dobre wyniki Prawa i Sprawiedliwości oraz komitetu Platforma .Nowoczesna Koalicja Obywatelska. Patrząc na nasz powiat, widzimy, że najlepsze wyniki wyborcze partie polityczne osiągnęły w miejscowościach położonych najbliżej Wrocławia.

O czym to świadczy?

O tym, że wraz z dynamicznym rozwojem osadnictwa nowi mieszkańcy, którzy wprowadzają się na teren powiatu wrocławskiego, nie znając dobrze kandydatów z komitetów pozapartyjnych – choćby kandydatów z mojego Komitetu Inicjatywa Samorządowa – głosowali nie na konkretne osoby, tylko na partie polityczne, z którymi się identyfikowali lub sympatyzowali. Natomiast w miejscowościach położonych dalej od Wrocławia głosowano inaczej, na konkretne, znane wyborcom osoby. Komitet Wyborczy Inicjatywa Samorządowa powstał dwa miesiące temu i mimo tego, że zdobyliśmy jedynie trzy mandaty, to naprawdę jestem zadowolony z naszego wyniku, tym bardziej że nie mieliśmy dużo czasu na przeprowadzenie większej kampanii wyborczej – a przecież powiat wrocławski to 9 gmin i prawie 250 miejscowości. Chcę też podkreślić, że byliśmy chyba jedynym komitetem składającym się w połowie z kobiet, wystawiliśmy pełne listy i jako jeden z nielicznych powiatowych dolnośląskich komitetów wyborczych zorganizowaliśmy konwencję samorządową. Poza tym w naszym komitecie honorowym znalazły się znane nazwiska, niezwiązane z polityką – m.in. prof. Roman Kołacz i dyrektor Szpitala Wojewódzkiego we Wrocławiu prof. Wojciech Witkiewicz.

Kto spoza pana komitetu dostał się do Rady Powiatu Wrocławskiego?

Sześć mandatów zdobyła Platforma .Nowoczesna Koalicja Obywatelska, sześć mandatów uzyskało Prawo i Sprawiedliwość, pięciu radnych będzie z komitetu Bezpartyjni dla Powiatu, którego liderem był Andrzej Szawan i czterech z komitetu Porozumienie dla Powiatu Andrzeja Wąsika. Jeden tylko mandat uzyskało Polskie Stronnictwo Ludowe, które moim zdaniem jest największym przegranym w tegorocznych wyborach, bowiem w ostatniej kadencji w Radzie Powiatu zasiadało aż ośmiu radnych z PSL-u. Natomiast pozytywnym zaskoczeniem jest frekwencja wyborcza, która średnio wyniosła około 60 proc. i optymistyczne jest to, iż ludzie zaczęli dostrzegać, że ich głosy w samorządzie po prostu się liczą. Teraz trwajążne rozmowy koalicyjne, których celem jest wyłonienie starosty, wicestarosty i całego Zarządu Powiatu Wrocławskiego oraz przewodniczącego Rady Powiatu.

Wybory w gminach należących do powiatu wrocławskiego przyniosły spore zmiany…

– …i po pierwszej turze wyborów doszło do rozstrzygnięć w siedmiu gminach. W dwóch – Długołęce i Kątach Wrocławskich – o tym, kto będzie nimi zarządzać przesądziła druga, zaskakująca tura. Wieloletnia wójt Iwona Agnieszka Łebek po osiemnastu latach sprawowania funkcji wójta gminy Długołęka straciła swoje stanowisko, przegrywając w drugiej turze z Wojciechem Błońskim. Przegrał także prawdziwy guru samorządowej roboty – Antoni Kopeć, który od dwudziestu lat był burmistrzem Kątów Wrocławskich. Tak właśnie wygląda praca w samorządzie, w którym nigdy nie do końca wiadomo, co się może wydarzyć. Nowego wójta mamy także w gminie Jordanów Śląski – został nim nasz były radny powiatowy Paweł Filipczak, natomiast nowym burmistrzem Sobótki został Mirosław Jarosz.

Tak naprawdę to wygrała demokracja, a czy wygrali ludzie, to okaże się w najbliższej przyszłości…

– …i ja także podzielam ten pogląd.

Rozmawiał Sławomir Grymin