czwartek, 28 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe we Wrocławiu: Pandemia i realizacja budżetu

Rozmowa ze starostą wrocławskim ROMANEM POTOCKIM

Zarządzanie Powiatem Wrocławskim podczas pandemii nie należy do łatwych. Jaka jest sytuacja dzisiaj?

Roman Potocki
Roman Potocki

– Dynamika zarażeń cały czas jest spora. Jesteśmy w stałym kontakcie z wojewodą i marszałkiem województwa dolnośląskiego oraz przedstawicielem Narodowego Funduszu Zdrowia. Odbywają się także cotygodniowe wideokonferencje z tematyki zarządzania kryzysowego, w których uczestniczą włodarze gmin należących do naszego powiatu oraz komendanci Straży Pożarnej i Policji, a także przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i powiatowych służb weterynaryjnych. Niestety, w ostatnim czasie na terenie powiatu trzebnickiego pojawiła się ptasia grypa, która dotknęła także trzy miejscowości w gminie Długołęka. W związku z tym wojewoda dolnośląski wydał zarządzenia, które m.in. określają strefę zagrożenia ptasią grypą. Chcę jeszcze zaznaczyć, że co tydzień z sanepidu przekazywane są dane dotyczące stopnia zagrożenia Covid-19, a komendanci służb mundurowych referują stan bezpieczeństwa na terenie powiatu wrocławskiego i przedstawiają raport, jak mieszkańcy stosują się do nakazu noszenia maseczek ochronnych, a także czy nie zostały otwarte lokale gastronomiczne lub dyskoteki. Zmienia się natomiast sytuacja w Straży Pożarnej – gros strażaków mających uprawnienia ratownicze wspiera Pogotowie Ratunkowe – m.in. dowożąc ludzi do punktów szczepień. Po takich wideokonferencjach zarówno ja, jak i burmistrzowie i wójtowie naszego powiatu mamy pełny obraz sytuacji epidemicznej.

Jak jest teraz?

– Dzisiaj na terenie powiatu wrocławskiego notujemy największą od początku pandemii liczbę zarażeń koronawirusem. Także w samym Starostwie Powiatowym we Wrocławiu sytuacja jest dynamiczna i niepokojąca, bowiem kilku naszych pracowników w różnych wydziałach zachorowało na Covid-19. Wiedząc już, że nadchodzi trzecia fala pandemii wydałem odpowiednie zarządzenia określające zasady pracy. Każdy z pracowników starostwa może przez osiem dni w miesiącu pracować zdalnie. W następstwie kolejnych zakażeń wśród pracowników wydałem dalsze zarządzenie, by w jednym pomieszczeniu mogła przebywała tylko jedna osoba. Wszystko dla bezpieczeństwa ludzi i dla dobra funkcjonowania starostwa, ponieważ jeśli zachoruje nawet jeden pracownik wydziału, to prawdopodobne staje się zamknięcie całego wydziału. To mogłoby paraliżować pracę całego urzędu i trzeba tego unikać. Ponadto zaostrzyliśmy jeszcze zasady bezpieczeństwa dotyczące obsługi klienta. Od początku pandemii przy wejściu do budynku dyżurują żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy m.in. mierzą temperaturę ciała petentom i dopiero po wstępnej weryfikacji wpuszczają ludzi do budynku. W holu urzędu utworzyliśmy specjalne stanowiska obsługi, na dokumenty przygotowane zostały specjalne urny. Zachęcam mieszkańców powiatu wrocławskiego do kontaktu przez internet i korzystania z e-Urzędu, ponieważ ten system komunikacji sprawdza się u nas bardzo dobrze i dzięki niemu wiele spraw można załatwić bez wychodzenia z domu. Ponawiam przy okazji apel, aby załatwiać bezpośrednio w starostwie jedynie najważniejsze sprawy, a jeśli nie ma takiej potrzeby, to proszę – zostańcie w domu! Liczba zakażeń w Polsce jest drastyczna i oscyluje wokół 30 tysięcy, chorują osoby coraz to młodsze, więc zachęcam do stosowania wszelkich środków ostrożności.

Czy pan ma już wyznaczony termin swojego szczepienia?

– Jeszcze nie, ale zamierzam jak najszybciej zapisać się na szczepienie. Bardzo dobrym miejscem na zaszczepienie się przeciwko Covid-19 jest Stara Kopalnia w Wałbrzychu, gdzie ze względu na świetną organizację codziennie szczepionych jest około tysiąca osób. Na Konwencie Powiatów Województwa Dolnośląskiego ustaliliśmy, iż zaapelujemy do wojewody o utworzenie większej liczby takich punktów szczepień na wzór Wałbrzycha. Chodzi przecież o zaszczepienie jak największej liczby osób, w jak najkrótszym czasie i szybkie uzyskanie odporności zbiorowej.

Pandemia to jedno, a drugie to realizacja budżetu Powiatu Wrocławskiego. Czy wszystko przebiega planowo?

– Na posiedzeniach zarządu wiele rozmawiamy o tempie realizacji inwestycji drogowych oraz realizacji ponaddwuletniego planu inwestycyjnego. Zamierzamy wystąpić do Rady Powiatu Wrocławskiego z propozycją inwestycji na kolejne dwa i pół roku tej kadencji. Co do bieżących zadań, złożyliśmy dziewięć wniosków o dofinansowania trzech różnych projektów unijnych. Teraz z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie konkursów. Pozytywne decyzje pozwolą nam na organizację przetargów i finalne wyłonienie wykonawców przedsięwzięć.

Czego dotyczą te inwestycje?

– Inwestycje te dotyczą między innymi dróg w gminie Długołęka czy też mostu na rzece Granicznej w gminie Czernica, gdzie mieszkańcy czekają na jego przebudowę już ponad 40 lat. Przebudowana zostanie także droga od ronda w Iwinach, a w drugim etapie – od Radomierzyc w kierunku Siechnic. Ponadto wykonujemy pierwszy etap przebudowy drogi w Kiełczowie (gmina Długołęka – przyp. autora) w kierunku Kiełczówka i Wilczyc – pierwsza część z rondem będzie niebawem zakończona. Nasz program chodnikowy „Bezpieczna droga” również realizowany jest z powodzeniem. Zakończyliśmy już konsultacje i uzgodnienia z gminami, a więc projekty niebawem będą sfinalizowane. Wykonane zostaną także asfaltowe nakładki na drogach, a ich koszt wyniesie około 10 mln zł. Poza tym, zajmiemy się programem doświetlenia przejść dla pieszych – w każdej z naszych gmin wytypowaliśmy jedno takie przejście. Realizujemy również program mający na celu zamontowanie na drogach pomiarów prędkości, które pokażą nie tylko prędkość pojazdu, ale również – jeśli przekroczysz dozwoloną prędkość – ile za to wykroczenie otrzymasz punktów karnych i ile wyniesie mandat. To ma uzmysłowić kierowcom, że nie warto zbyt szybko jeździć i będzie miało charakter prewencyjny. W każdej z gmin powiatu wrocławskiego zostanie zamontowany przynajmniej jeden taki wskaźnik prędkości, z czego jeden mieszkańcy znajdą już teraz w gminie Siechnice.

Już ponad rok, jak zawitała do nas pandemia. Nie jest pan zmęczony zarządzaniem Powiatem Wrocławskim w nienormalnych warunkach? Zostało panu jeszcze trochę optymizmu?

– Prawdę mówiąc, liczyłem na to, że na początku marca będę otwierał szerzej starostwo, i że powoli będziemy wracać do normalności. Niestety, trzecia fala koronawirusa spowodowała, iż nie zrobiliśmy kroku do przodu, tylko cztery do tyłu. Zawsze byłem optymistą, ale dzisiaj sytuacja jest dość przygnębiająca.

A dzisiaj chyba przewodnie hasło dla mieszkańców powiatu wrocławskiego brzmi: Bądź ostrożny i się szczep!

– Właśnie tak! Cieszę się, że obalono opinie o szkodliwości szczepionki koncernu AstraZeneca, która dzięki temu wróciła do łask pacjentów. Dlatego też zachęcam do szczepienia się w trosce o siebie i swoich najbliższych.

Rozmawiał Sławomir Grymin