wtorek, 26 październikaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe we Wrocławiu: Oświata, stypendia i drogi

Rozmowa ze starostą wrocławskim Romanem Potockim

Powiat Wrocławski ma pod swoją pieczą placówki oświatowe…

– …a to przede wszystkim liceum w Sobótce i Powiatowy Zespół Szkół w Krzyżowicach. Mamy także Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kątach Wrocławskich oraz ośrodek w Wierzbicach. To są placówki przynoszące nam chlubę i my o nie bardzo dbamy. Chcę również zaznaczyć, że nie tak dawno w Krzyżowicach obchodziliśmy Hubertusa i przy tej okazji podpisałem list o współpracy Powiatu Wrocławskiego z Leroy Merlin, dotyczący klasy pod patronatem tej prestiżowej firmy.

Zatem pod koniec roku dzieje się całkiem sporo.

– Rzeczywiście, miałem niedawno przyjemność otworzyć padok, czyli tor do jazdy konnej, który ma być jednym z najnowocześniejszych tego rodzaju obiektów w Polsce. Ma on sztuczne oświetlenie i komputerowo sterowane podłoże, co pozwala zmieniać twardość gruntu. Nasza szkoła jest jedyną placówką, która posiada taki obiekt. Poza tym przed kilkoma tygodniami odbyło się w szkole w Krzyżowicach pasowanie na uczniów klas pierwszych, a w tej placówce ostatnio przeprowadziliśmy termomodernizację i remont internatu.

Odbyła się także jubileuszowa XX edycja programu stypendialnego Powiatu Wrocławskiego…

– …której celem jest wyłonienie najzdolniejszych uczniów i objęcie ich mecenatem Powiatu oraz finansowe wspieranie ich rozwoju podczas pobierania nauki w dziennej szkole ponadpodstawowej, liceum ogólnokształcącym lub technikum. W tym roku wpłynęło do nas 107 wniosków o stypendia, ale m.in. z powodu ograniczonej wielkości środków finansowych na ten cel, w gronie stypendystów znalazło się 26 młodych mieszkańców powiatu wrocławskiego. Z drugiej strony chodzi także o to, aby pieniędzy nie otrzymali wszyscy, ale naprawdę uczniowie najlepsi, najbardziej zdolni i najpracowitsi. Warto też podkreślić, że stypendia przyznajemy w trzech kategoriach – naukowej, artystycznej i sportowej, ale w tym roku komisja przyznała 20 stypendiów sportowych i 6 artystycznych – naukowych nie było. Do tej pory uczniowie otrzymywali po 260 zł miesięcznie przez dziesięć miesięcy, a w tym roku stypendia podwyższyliśmy do 300 zł miesięcznie.

A co się dzieje w sferze inwestycyjnej?

– W zasadzie kończymy już wszystkie zaplanowane na ten rok inwestycje drogowe. Realizujemy, a w zasadzie kończymy, drogę z Czernicy do Miłoszyc w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, na którą dostaliśmy od wojewody dotację w wysokości prawie 3,3 mln zł, a sami dołożyliśmy drugie tyle. Ponadto kończymy już program kładzenia nakładek, w tym roku pokryły one prawie 10 km dróg i kosztowały prawie 10 mln zł, a w tym roku wykonywaliśmy je w nowej technologii. Poza tym jesteśmy już po przetargach na zimowe utrzymanie dróg i po ich malowaniu. Pracujemy też cały czas nad koncepcją koniecznej rozbudowy siedziby Powiatu Wrocławskiego.

Rozmawiał Sławomir Grymin

Tegoroczne stypendia wręczali starosta Roman Potocki, wicestarosta Andrzej Szawan, przewodniczący Rady Powiatu Piotr Chmurzyński, etatowy członek Zarządu Powiatu Wiesław Zając oraz goście specjalni: prof. dr hab. Jan Miodek – wybitny językoznawca i gramatyk normatywny, członek Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk, Dariusz Śledź – żużlowiec i wielokrotny medalista prestiżowych zawodów, dzisiaj trener Betard Sparta Wrocław, Bartosz Huzarski – radny Powiatu i jednocześnie sportowiec należący do elity polskich kolarzy szosowych, odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, trzykrotnie startował w wyścigu Tour de France.

W uroczystości uczestniczyli także radni Powiatu – m.in. wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Anna Chmielewska, Janusz Gargała i sekretarz Powiatu Anna Żygadło. Obecni byli również burmistrz Kątów Wrocławskich Łukasz Zbroszczyk, burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz i zastępca wójta gminy Długołęka Joanna Adamek. Galę stypendialną uświetniły występy tegorocznych stypendystek w kategorii artystycznej – Hanny Zaniewicz, Zuzanny Nakoniecznej, Nel Maślanki i Mileny Sikory. Kwiaty dla stypendystów ufundowało Dolnośląskie Centrum Hurtu Rolno-Spożywczego we Wrocławiu.

Stypendyści Rady Powiatu Wrocławskiego w roku szkolnym 2019/2020: Nel Maślanka, Aleksandra Ruchniak, Natalia Jaromin, Hanna Zaniewicz, Milena Sikora, Zuzanna Nakonieczna, Magdalena Tatomir, Anna Kicińska, Nikola Bilińska, Dorota Puzio, Bartłomiej Myjak, Kinga Klimczak, Alex Pitner, Mateusz Pietrzyk, Jakub Grabowski, Kacper Grzegorczyk, Dominika Chojnacka, Julia Cichowska, Mikołaj Wrzalik, Magdalena Ławska, Mikołaj Piórkowski, Oliwia Kurzątkowska, Aleksandra Węgrzynowska, Maciej Lipiński, Karol Noganowicz i Lena Wołczuk.