czwartek, 13 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe we Wrocławiu: Ogólnopolski lider spójności

Polskie samorządy od wielu lat nie były w tak trudnej sytuacji materialnej. Wszystko przez pandemię, wojnę u sąsiada, inflację i związane z nią zwyżki cen w wielu segmentach gospodarki i sektorach samorządowej działalności. Tym bardziej odnotowania warte jest to, że – mimo tych wielu negatywów – Powiat Wrocławski z konsekwencją i powodzeniem realizuje tegoroczny budżet, a jego modyfikacje i przesunięcia są niewielkie. Warto także zaznaczyć, że w tym roku odniósł również sukcesy wizerunkowe, wygrywając w prestiżowych ogólnopolskich rankingach.

Niedługo będzie oddana do użytku dobudowana część Starostwa Powiatowego we Wrocławiu. Na ukończenie tej istotnej inwestycji z niecierpliwością czekają nie tylko urzędnicy, lecz również mieszkańcy.

– Terminy przesunęły nam się tylko o dwa tygodnie – mówi starosta Powiatu Wrocławskiego Roman Potocki – i liczymy na to, że wykonawca z końcem października odda nam gotowy obiekt, rozpoczniemy końcowe odbiory i na początku grudnia lub w styczniu zawitają w nim już klienci. Niejednokrotnie przypominam o tym, że liczba mieszkańców powiatu w ostatnich latach zwiększyła się o 100 proc. – wcześniej było ich 120 tys., a teraz zgodnie ze spisem ludności to nawet 240 tys. Rozbudowa naszej siedziby była logiczną konsekwencją. Odwiedza nas znacznie więcej interesantów, których trzeba przyjmować w godnych warunkach, nie mówiąc już o tym, że urzędnicy również powinni mieć zapewniony minimalny komfort pracy.

Rok 2022 dla samorządów łatwy nie jest, ale dla Powiatu Wrocławskiego to rok sukcesów
– po raz trzeci z rzędu Powiat Wrocławski wygrał w swojej kategorii Ranking Finansowy
Samorządu Terytorialnego w Polsce (na zdjęciu – członkowie Zarządu Powiatu Wrocławskiego
odbierają statuetkę za zajęcie pierwszego miejsca w tym rankingu), a do tego został laureatem
Rankingu Spójności ogłoszonego przez „Puls Biznesu” i przygotowanego przez ośrodek analityczny
SpotData. – Zajęliśmy pierwsze miejsce w kraju, doceniono nas przede wszystkim jako powiat,
który pozyskał najwięcej finansowych środków zewnętrznych i dokonał największego postępu
gospodarczego w ostatnich latach – podsumowuje starosta Roman Potocki.

Warto podkreślić, że w tym roku Powiat Wrocławski – po raz trzeci z rzędu – wygrał w swojej kategorii Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce, a do tego został laureatem Rankingu Spójności ogłoszonego przez „Puls Biznesu” i przygotowanego przez ośrodek analityczny SpotData.

– W Rankingu Spójności zajęliśmy pierwsze miejsce w kraju i doceniono przede wszystkim nas, jako powiat, który pozyskał najwięcej finansowych środków zewnętrznych w Polsce i dokonał największego postępu gospodarczego w ostatnich latach – podsumowuje starosta Roman Potocki. – A poza Powiatem Wrocławskim w czołówce uplasowały się Powiaty Krakowski i Bydgoski.

Trzeba również zaznaczyć, iż planowo realizowany jest tegoroczny budżet Powiatu Wrocławskiego.

– Niebawem sesja dotycząca wykonania budżetu za pierwsze półrocze, i oceniam, że wszystko idzie zgodnie z założeniami – informuje starosta Roman Potocki. – Tradycyjnie większość funduszy przeznaczaliśmy na budowę i modernizację dróg. W poszczególnych przypadkach są niewielkie terminowe przesunięcia związane z problemami wykonawców. W tym roku wykonaliśmy kilka istotnych zadań – w tym przebudowy drogi w Radomierzycach i ukończyliśmy most na rzece Granicznej, na który mieszkańcy czekali ponad 50 lat. Na to przedsięwzięcie Powiat Wrocławski pozyskał dofinansowanie m.in. z Polskiego Ładu. Z tego programu otrzymaliśmy także 3 mln zł na budowę Dziennego Klubu Seniora oraz na opracowanie projektu Ośrodka dla Dzieci z Niepełnosprawnościami w Wierzbicach, który teraz prowadzimy z siostrami zakonnymi, ale zamierzamy zbudować własną placówkę. Myślimy również o rozbudowie szkoły w Krzyżowicach, w której przydałaby się hala sportowa.

www.powiatwroclawski.pl

S.G.

Ranking Spójności oparto na wielu wskaźnikach dotyczących obszarów uważanych przez Unię Europejską za najważniejsze dla polityki spójności. Przy jego tworzeniu największą wagę uzyskał wskaźnik zmiany średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto, wyrażonego stosunkiem do średniego krajowego wynagrodzenia brutto. Analizie poddano także: liczbę ludności, przyrost naturalny, stopę bezrobocia, liczbę lekarzy przypadającą na 10 tys. mieszkańców, miejsca w żłobkach na 1000 dzieci w wieku do trzech lat, liczbę spółek handlowych, liczbę organizacji i stowarzyszeń oraz udział kobiet w organach stanowiących samorządu terytorialnego.