środa, 19 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe we Wrocławiu: Nie zwalniamy tempa

Pomimo sezonu urlopowego wiele dzieje się w powiecie wrocławskim. Jego władze zadbały o atrakcyjną ofertę nie tylko dla swoich mieszkańców, ale również obecnych i przyszłych inwestorów. O najbliższych planach samorządowych rozmawiamy z Romanem Potockim, starostą powiatu wrocławskiego.

Panie starosto, kalendarz imprez w powiecie dostępny na jego stronie internetowej wygląda naprawdę imponująco. Na jakie atrakcje mogą liczyć w najbliższym czasie mieszkańcy powiatu wrocławskiego?

– W naszej ofercie znajduje się bardzo bogaty i interesujący katalog imprez sportowych i kulturalnych. Wiele z wydarzeń organizowanych przez gminy, organizacje pozarządowe czy też samych mieszkańców odbywa się przy wsparciu finansowym i organizacyjnym powiatu wrocławskiego. Wśród nich jest sporo imprez cyklicznych, które mają już swoją uznaną renomę, ale pojawiają się też nowe pomysły. W tej kadencji na przykład po raz pierwszy zorganizowaliśmy dożynki powiatowo-gminne w Ratowicach, we współpracy z gminą Czernica i sołectwem Ratowice. Tego rodzaju imprezy mają ogromne znaczenie nie tylko dla kultywowania lokalnych tradycji, ale także dla integracji mieszkańców naszego obszaru.

Powiat wrocławski przygotował również specjalną ofertę dla inwestorów. Już 14 września br. na Zamku Topacz w Ślęzie na wspólnej debacie o inwestycjach w naszym regionie spotkają się przedstawiciele samorządów, instytucji, inwestorów i pozostałych podmiotów uczestniczących w rynku sprzedaży nieruchomości w kraju i za granicą.

– Organizatorem II Forum Inwestycyjnego Powiatu Wrocławskiego jest powiat wrocławski, a jego partnerami wrocławskie oddziały Agencji Mienia Wojskowego i Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął minister gospodarki, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz marszałek województwa dolnośląskiego. Pierwsza edycja forum odbiła się pozytywnym echem w środowisku samorządowym oraz w branży inwestorskiej, mam nadzieję, że i w tym roku wydarzenie spotka się z dużym zainteresowaniem ze strony uczestników. Nowością w tegorocznym programie forum będą prezentacje dotyczące kształcenia zawodowego, możliwości kooperacyjnych pomiędzy inwestorami i MŚP. Będzie również akcent międzynarodowy w postaci prelekcji nt. firm rodzinnych funkcjonujących w Niemczech, którą zaprezentuje przedstawiciel powiatu Borken, niemieckiego partnera powiatu wrocławskiego. Spora część programu będzie poświęcona także prezentacji możliwości finansowego wsparcia dla lokalnego biznesu oraz zrównoważonego rozwoju gospodarczego. Nie zabraknie również wystąpień samych inwestorów, wśród nich przedstawiciela Amazon Fulfillment Poland Sp. z o.o., który opowie o atutach naszego regionu, które zdecydowały o uruchomieniu tej ważnej inwestycji właśnie w powiecie wrocławskim.

Już wkrótce rozpocznie się nowy rok szkolny. Jaką ofertę dla swoich uczniów przygotowały w tym roku władze powiatu wrocławskiego?

– Podobnie jak w latach poprzednich, najbardziej uzdolnieni młodzi mieszkańcy powiatu wrocławskiego mogą liczyć na stypendia przyznawane w ramach Programu Stypendialnego Rady Powiatu Wrocławskiego w kategorii naukowej, sportowej i artystycznej. Właśnie rozpatrywane są tegoroczne wnioski o stypendia. We wrześniu ruszy także jesienna edycja warsztatów ekologicznych organizowanych na terenie Ośrodka Sportów Wodnych i Rekreacji Powiatu Wrocławskiego w Borzygniewie we współpracy z Dolnośląskim Zespołem Parków Krajobrazowych. Warsztaty niezmiennie cieszą się ogromnym powodzeniem wśród szkół. Podobnie jak w latach poprzednich, w tym roku uczestniczy w nich łącznie 1000 uczniów z terenu powiatu wrocławskiego!