piątek, 14 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe we Wrocławiu: Na drogach inwestycyjny ruch

Rozmowa z wicestarostą wrocławskim Andrzejem Szawanem

Jak w pierwszej połowie tego roku realizowane były zadania Powiatu Wrocławskiego – przede wszystkim w zakresie inwestycji w infrastrukturę drogową?

Andrzej Szawan
Andrzej Szawan

– Cały czas realizujemy bardzo udany program „Bezpieczna droga”, w ramach którego wspólnie z gminami współfinansujemy budowę chodników oraz ciągów pieszo-rowerowych przy drogach powiatowych. Obecnie realizowany program przewidziany jest na okres pięcioletni. Rocznie będziemy wydawać na ten cel około 4 mln zł – cztery gminy otrzymają od nas po 500 tys. zł, natomiast pięć pozostałych po 400 tys. zł. Wszystkie gminy wyłożą takie same środki finansowe, jakie dostaną od nas. Żadna gmina się nie wyłamała, wnioski już zostały złożone, zatem jeszcze w tym roku w naszym powiecie powstanie kilka kilometrów chodników.

Na terenie powiatu wrocławskiego jest około 500 km dróg powiatowych i aby je utrzymać w należytym stanie technicznym, trzeba niemałych zabiegów…

– …i właśnie dlatego ogłosiliśmy program dotyczący nakładek asfaltowych, które poprawią parametry dróg. W tym roku chcemy przeznaczyć na ten cel jeszcze większe środki finansowe – około 10 mln zł, co niewątpliwie poprawi jakość naszych dróg. Dzięki temu powstanie około kilometra nowej nawierzchni drogowej w każdej naszej gminie.

Ile łącznie przeznaczy na drogi w tym roku Powiat Wrocławski?

– Wszystko zależy od tego, czy uzyskamy dofinansowania naszych zadań. W zanadrzu mamy dwa wnioski – jeden dotyczący przebudowy wraz z ciągiem pieszym drogi w Wojnowicach w gminie Czernica, i drugi traktujący o przebudowie drogi wraz z budową ronda w Kiełczowie w gminie Długołęka. Tych zadań drogowych i projektów jest naprawdę mnóstwo, ale warto wymienić chociaż kilka z nich. Planujemy m.in. zbudować rondo w Sobótce, projektujemy drogę w Zabrodziu, drogę Tokary – Łozina, drogę Radomierzyce – Żerniki Wrocławskie – Biestrzyków i przymierzamy się do zaprojektowania drogi Wrocław – Biestrzyków – Żórawina. Ponadto projektujemy drogę Komorowice – Karwiany i chcemy poprawić bezpieczeństwo w Bielanach Wrocławskich, gdzie na jednym ze skrzyżowań często dochodziło do groźnych wypadków – na ukończeniu jest już koncepcja tej drogi i mamy nadzieję, że sytuacja w tym miejscu ulegnie poprawie.

Pracy zatem sporo.

– Z pewnością nie będziemy się nudzić.

Rozmawiał Sławomir Grymin

Inwestycje i plany zadań drogowych PW na rok 2019

• Budowa chodnika w Szczodrem i nakładki w Chwałowie, Sobótce i na odcinku Jarosławice – Okrzeszyce.

• Przebudowa odwodnienia i kanalizacji deszczowej drogi w Trestnie.

• W ramach programu „Bezpieczna droga” zostaną przebudowane drogi i wybudowane chodniki w Dobrzykowicach, Jordanowie Śląskim, Pożarzycach, Popowicach, Pietrzykowice – Smolec, Świętej Katarzynie, Ozorzycach, Garncarsku, Polakowicach, Węgrach i Bogunowie.

• Zostaną wybudowane ciągi pieszo-rowerowe Długołęka – Kamień, Brzezia Łąka – Pietrzykowice i w Zabrodziu.

• Będzie przebudowany wiadukt drogowy nad autostradą A4 w Ślęzie wraz z budową chodnika.

• Nakładki będą kładzione w Sulistrowicach, Rękowie, Ujowie, Kamionnej, Dankowicach, Łosicach, Budziwojowicach, Mnichowicach i Sulimowie – Bogusławicach.

• Dokumentacja projektowa dotycząca inwestycji drogowych opracowywana jest dla: Dobrzykowic – Łanów, Łoziny – Tokarów, Godzieszowej, Tyńca Małego, Karwianów – Komorowic, Radomierzyc, Sobótki, Bielan Wrocławskich, Zabrodzia – Nowej Wsi Wrocławskiej, Chrząstawy Wielkiej (most na rzece Granicznej) i Wilczkowa.