sobota, 13 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe we Wrocławiu: Lato odeszło ze smakiem

30 września 2017 r. w Zielonej Osadzie w Kiełczowie odbyła się impreza plenerowa pn. „Pożegnanie lata w Powiecie”, podczas której przeprowadzony i rozstrzygnięty został konkurs pn. „Kulinarny Powiat Wrocławski”. Wydarzeniu towarzyszyły również inne atrakcje, m.in. musztra paradna, występy muzyczne i artystyczne, konkursy z nagrodami, a także wiele innych atrakcji dla dzieci i dorosłych.

– Gospodarzami „Pożegnania lata…” byli starosta Roman Potocki i przewodniczący Rady Powiatu Wrocławskiego Ryszard Jaroń. Pierwsza część wydarzenia była prawdziwym spektaklem kulinarnym, który podbił zmysły nie tylko komisji konkursowej, ale również zgromadzonej publiczności. – Mam nadzieję, że dzisiejsze wydarzenie przerodzi się w cykliczną imprezę Powiatu Wrocławskiego – powiedział, witając gości, starosta Roman Potocki. – Gdy oglądam te wszystkie pyszności na stołach, to żałuję tylko, iż jestem już po obiedzie. Z zaprezentowanych tu dziś wspaniałych kulinarnych dzieł sztuki przygotujemy kalendarz Powiatu Wrocławskiego, a ponadto na podstawie prezentowanych przepisów zostanie opracowana pierwsza w historii naszego powiatu książka kucharska.

Do konkursu przystąpiło 24 uczestników, którzy w sumie zaprezentowali 20 dań głównych i 19 deserów. Wszystkie potrawy zaskakiwały smakiem i wyglądem, jednak kluczowym kryterium oceny było nawiązanie do tradycji kulinarnych przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Komisja miała niezwykle trudne zadanie. Po zakończeniu degustacji i analizie serwowanych potraw, komisji pod przewodnictwem Julki Cymbaluk, 10-letniej zwyciężczyni II edycji MasterChef Junior, udało się wyłonić zwycięzców.

Podczas „Pożegnania lata w Powiecie” przybyli goście mieli okazję obejrzeć wiele niecodziennych atrakcji, jak wspomniana wcześniej musztra paradna Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z Wrocławia, w znanych coverach wystąpiły lokalne talenty – młode mieszkanki powiatu wrocławskiego Nikoletta Żmuda i Ola Gajewska oraz grupa muzyczna z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce i zespół Marvikal. Ponadto uczestnikom imprezy czas uprzyjemnił wywodzący się z Kątów Wrocławskich zespół ludowy Dyszkant oraz artystyczny pokaz mody przygotowany przez Lilianę Borowską Pona. Na zakończenie można było podziwiać Teatr Ognia FIRE MIME z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Krzyżowicach i zespół COINCIDENCE, który wykonał covery przebojów największych gwiazd muzyki pop, funk, jazz i rocka.

„Pożegnanie lata w Powiecie” była to impreza oparta na dobrym pomyśle, o bogatej różnorodności programu i świetnej organizacji. Zatem coś dobrego dla ducha, a przy tym – wyśmienitego dla podniebienia.

S.G.

 

Wyniki konkursu „Kulinarny Powiat Wrocławski”

Koła Gospodyń Wiejskich, Rady Sołeckie, stowarzyszenia i inne podmioty działające na rzecz obszarów wiejskich

Kategoria DESER: I miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Chrząstawie Małej (curol), II miejsce Stowarzyszenie Emerytów, Rencistów i Osób Niepełnosprawnych w Siechnicach (deser brzoskwiniowy), III miejsce Stowarzyszenie Krzyś – Byś Kolorowo Żył (jabłeczniko-orzechowiec).

Kategoria DANIE GŁÓWNE: I miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Stępiniu (faszerowana kaczka z wątróbką i kaszą), II miejsce Ratowickie Koło Gospodyń i Gospodarzy („Niezły pasztet” z królika), III miejsce Stowarzyszenie w Kobiecym Kręgu (warkocz z polędwicy).

Osoby indywidualne

Kategoria DESER: I miejsce Ewa Przyłucka-Strażecka (serniczek tradycyjny nadziany bakaliami), II miejsce Zofia Kuśmierek (ciasto malinowo-bezowe), III miejsce Zuzanna Smereka (bajaderka trzy w jednym).

Kategoria DANIE GŁÓWNE: I miejsce Katarzyna Moroz (pierogi w trzech odsłonach), II miejsce Ewa Przyłucka-Strażecka (śląskie roladki z dodatkami też po śląsku), III miejsce Małgorzata Blichert (kaczka w buraczkach w towarzystwie nadzianego ziemniaczka).