niedziela, 14 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe we Wrocławiu: Jubileuszowe Forum

27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze po wojnie demokratyczne wybory do samorządów i w całej Polsce wybraliśmy przedstawicieli, którzy zaczęli zmieniać nasz kraj. Wtedy premier Tadeusz Mazowiecki przypominał, że nie ma demokracji bez demokracji lokalnej. W ramach obchodów Roku Samorządu Terytorialnego w Polsce, 26 maja br. w Ślęzie na Zamku Topacz odbyło się uroczyste Forum Samorządowe Powiatu Wrocławskiego, podczas którego podsumowano działalność powiatu i wyróżniono osoby, których praca współtworzyła jego historię i dorobek.

Na powiatowej mapie Polski powiat wrocławski zajmuje jedno z najistotniejszych miejsc pod względem rozwoju. Dużo można by mówić o dobrej robocie powiatu, ale u podstaw jego wielu sukcesów leży przede wszystkim zgodna i konsekwentna praca wielu ludzi i właśnie maksyma byłego prezydenta USA Henry’ego Forda: „Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces” była myślą przewodnią ostatniego Forum Samorządowego, na które jego gospodarze – starosta Roman Potocki i przewodniczący Rady Powiatu Wrocławskiego Ryszard Jaroń – zaprosili wielu znamienitych gości i zarazem przyjaciół powiatu, m.in. parlamentarzystów, rektorów wyższych uczelni, samorządowców, przedstawicieli rządu, służb mundurowych i Kościoła.

– Dzisiaj wspólnie świętujemy jubileusz 25-lecia powstania samorządu terytorialnego w Polsce, a każdy z państwa współtworzył historię naszego powiatu – mówił, witając zebranych, starosta powiatu wrocławskiego Roman Potocki. – Powiat wrocławski jest powiatem sukcesu i świadczą o tym nie tylko statystyki gospodarcze, ale również dane demograficzne, a wzrost liczby mieszkańców jest dowodem na to, że jesteśmy atrakcyjnym miejscem nie tylko do inwestowania, ale także do życia. Atutem naszego powiatu jest jego atrakcyjne położenie w aglomeracji wrocławskiej, wysoko wykwalifikowana kadra i proinwestycyjna polityka samorządów. Nigdy nie brakowało nam mądrych włodarzy, którzy z determinacją zabiegali o inwestorów i dzisiaj kontynuujemy ich dzieło, zapewniając odpowiednie warunki do rozwoju gospodarczego w naszym powiecie.

– Spotkanie w ramach obchodów 25-lecia samorządu terytorialnego umożliwia podsumowanie dokonań samorządowców, przyjrzenie się zmianom, jakie zaszły w powiecie wrocławskim i zastanowienie się nad wyzwaniami stojącymi przed państwem w najbliższych latach – powiedział wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz. – Mam nadzieję, że współpraca między administracją rządową i samorządową będzie nadal przebiegała tak satysfakcjonująco.

W podobnym duchu wypowiadali się: przewodnicząca Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Barbara Zdrojewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Stanisław Huskowski, marszałek dolnośląski Cezary Przybylski i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Podczas spotkania wyróżniono osoby najbardziej zasłużone dla rozwoju powiatu wrocławskiego, w tym pierwszego jego starostę Andrzeja Wąsika, który mówił m.in. o trudnych początkach budowania samorządu powiatowego. Uhonorowano także Andrzeja Szawana, starostę powiatu wrocławskiego w latach 2010-2013.

Następnie odczytano listy gratulacyjne od poseł Aldony Młyńczak, sekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Jarosława Dudy, prezesa Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofa Kwiatkowskiego i wyświetlono film prezentujący wspomnienia osób związanych z historią powiatu wrocławskiego. Wręczono także medale za zasługi dla ochrony pożarnictwa: srebrny dla starosty Romana Potockiego i brązowy dla burmistrza Siechnic Milana Ušáka. Przyznano także siedemnastu osobom medale za zasługi dla rozwoju powiatu wrocławskiego.

Zadbano również o oprawę artystyczną spotkania. Forum uświetniły występy stypendystów Rady Powiatu Wrocławskiego – wokalistki Aleksandry Krzyżańskiej i tancerzy Karoliny i Dawida Kozów.

HS