środa, 19 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe we Wrocławiu: Jesień senioralna, koncertowa i warsztatowa

W przyrodzie jesień to okres spowolnienia aktywności życiowej i przygotowywania się do zimowego snu, ale takiego spowolnienia wcale nie widać w Starostwie Powiatowym we Wrocławiu. Warsztaty ekologiczne, spotkania z seniorami i niedawne Koncerty Ziemi Wrocławskiej to tylko niektóre działania realizowane przez powiat.

Warsztaty ekologiczne stały się jednym ze sztandarowych produktów edukacyjnych powiatu wrocławskiego, a w tym roku weźmie w nich udział 1000 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Warsztaty organizowane są na terenie Ośrodka Sportów Wodnych i Rekreacji Powiatu Wrocławskiego w Borzygniewie, a projekt jest dofinansowywany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Trzeba także podkreślić, że jego realizacja jest kolejnym, udanym efektem współpracy powiatu z Dolnośląskim Zespołem Parków Krajobrazowych.

Ciekawym pomysłem starostwa wrocławskiego jest specjalny program działań edukacyjnych podnoszący wiedzę seniorów na temat praw i obowiązków konsumenckich. Już od połowy września na antenie Radia Rodzina ruszył cykl audycji z udziałem Grzegorza Misia, powiatowego rzecznika konsumentów. W ostatnich tygodniach odbył się także cykl spotkań w gminach z seniorami, podczas których można było zasięgnąć porad konsumenckich i dowiedzieć się o zagrożeniach związanych z zawieraniem umów konsumenckich. Spotkania odbyły się w gminach powiatu w ramach projektu „Bezpieczna i aktywna jesień życia – oferty współpracy dla seniorów”, realizowanego przez powiat we współpracy z gminami należącymi do powiatu wrocławskiego, Komendą Miejską Policji we Wrocławiu i powiatowym rzecznikiem konsumentów. W ich trakcie można było wysłuchać również wykładów dotyczących podstawowych zasad bezpieczeństwa, praw i obowiązków konsumenckich, aktywności w trzecim sektorze i form wsparcia, jakie swoim mieszkańcom oferują samorządy powiatu wrocławskiego.

W tym roku – tak jak w ostatnich dziewięciu latach – Fundacja Opus Organi wraz z powiatem, samorządami gminnymi, wolontariuszami i innymi partnerami przygotowali bogaty program Koncertów Ziemi Wrocławskiej. Odbyło się osiem bardzo ciekawych i zróżnicowanych muzycznie koncertów.

Warto również podkreślić, że powiat wrocławski sfinansował wydanie praktycznego, ilustrowanego przewodnika rowerowego po powiecie wrocławskim; prace nad wydaniem publikacji koordynowała Dolnośląska Organizacja Turystyczna. W opracowaniu przewodnika udział wzięły również wszystkie gminy powiatu uczestniczące w projekcie „Forum Turystyki Powiatu Wrocławskiego”. Obok wielu przydatnych informacji dotyczących długości tras i czasu przejazdu wybraną trasą przewodnik zawiera cenne wskazówki zachęcające do odwiedzenia najciekawszych miejsc i obiektów na terenie powiatu, a dzięki mapkom można bez problemu dotrzeć do wybranych przez siebie lokalizacji. – Dzięki przewodnikowi można odkryć najpiękniejsze i najbardziej interesujące zakątki naszego powiatu, poznać jego bogatą i nietuzinkową historię ukrytą w murach i we wnętrzach licznych pałaców, kościołów i zamków, a także przyjrzeć się tutejszej faunie i florze – podkreślił Andrzej Szawan, starosta wrocławski. – Wybierając rower do swych wędrówek, mamy niepowtarzalną okazję dotknąć, posmakować i poczuć niezwykłość licznych wspaniałych miejsc. Wiele krajobrazów naprawdę zapiera dech w piersiach.

S.G.