czwartek, 12 grudniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe we Wrocławiu: Co się dzieje w Powiecie Wrocławskim?

Kilka tygodni temu mieszkańcy powiatu wrocławskiego mieli okazję przekonać się o niszczycielskiej sile żywiołu, jakim jest woda.

Choć udało się uchronić większość powiatu przed powtórką powodzi z 1997 roku, niektóre okoliczne miejscowości ucierpiały, jak chociażby Wawrzeńczyce, gdzie most na drodze DP 2075 został całkowicie zniszczony (15 października podpisano umowę na opracowanie dokumentacji odbudowy mostu). Powołano powiatowy sztab kryzysowy, w którym uczestniczyli wójtowie oraz burmistrzowie z terenu powiatu wrocławskiego, a także posłanka na Sejm RP Anna Sobolak, pomysłodawczyni sztabu aglomeracyjnego, którego powstanie umożliwiało rozmowy w szerszym gronie z przedstawicielami sąsiednich powiatów. Nasz powiat uczestniczył także w spotkaniach miejskiego sztabu kryzysowego we Wrocławiu, co ułatwiło przepływ informacji i podejmowanie wspólnych działań. Pomoc Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Akademii Wojsk Lądowych, KGW, a także mieszkańców była również nieoceniona.

Zarząd Powiatu Wrocławskiego. Od prawej: Ryszard Pacholik – członek Zarządu, Włodzimierz Chlebosz – starosta, Beata Błońska – członek Zarządu, Marcin Korytko – wicestarosta, Hieronim Kuryś – urzędujący członek Zarządu

W momencie, w którym Powiat Wrocławski znalazł się w potrzebie, partnerski niemiecki Powiat Borken wyciągnął pomocną dłoń. Transport ze środkami pomocy humanitarnej dotarł do Kątów Wrocławskich 4 października. Zostały dostarczone: taczki, ubrania, łopaty, kombinezony ochronne oraz apteczki. Szczególne podziękowania należą się staroście Powiatu Borken dr. Kai’owi Zwickerowi oraz niemieckiej firmie transportowej „Katastrophenhilfe Münsterland e.V.”.

Sytuacja powodziowa wymusiła korektę harmonogramu wydarzeń. VII edycja akcji medycznych pn. „Biała Niedziela w Powiecie Wrocławskim” również nie odbyła się bez komplikacji. We wrześniu przeprowadzono dwa wydarzenia: 1 września w Siechnicach oraz 8 września w Kobierzycach. Zarząd Powiatu Wrocławskiego podjął decyzję, że Biała Niedziela w Jordanowie Śląskim zaplanowana na 15 września ze względu na alarm powodziowy została przełożona i odbędzie się 29 października w tej samej miejscowości. Podczas trwania projektu mieszkańcy powiatu wrocławskiego mają możliwość profilaktycznego badania densymetrycznego, trychologicznego, wydolności płuc, badania wzroku, cytologii, badania przesiewowego stóp dzieci, konsultacji dietetycznej, fizjoterapii i dermatologii.

Wskutek ostatniej klęski żywiołowej ciągle wychodzimy naprzeciw w działaniach mających na celu niesienie pomocy mieszkańcom powiatu w powrocie do normalności po powodzi. Ruszył program „Pomoc osobom z niepełnosprawnościami, poszkodowanym w wyniku żywiołu” uruchomiony przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Osoby poszkodowane przez sytuację kryzysową mogą się ubiegać o dofinansowanie na rehabilitację społeczną oraz w ramach Modułu II w formie jednorazowego świadczenia stanowiącego rekompensatę poniesionych strat i/lub pokrycie kosztów przeprowadzenia naprawy sprzętu. Informacje zbiera Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Wrocławiu. Niedługo ruszy także projekt pomocy psychologicznej dla osób dotkniętych powodzią – szczegóły zostaną ujawnione wkrótce.

Po ustabilizowaniu się sytuacji powodziowej czas nadrobić zaległości, dlatego październik to pracowity czas dla Powiatu Wrocławskiego! 29 października odbyła się 60. Centralna Uroczystość Dnia Olimpijczyka i Jubileusz 30-Lecia Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu. W trakcie uroczystości zostały wręczone statuetki dla laureatów Nagrody Sportowej Zarządu Powiatu Wrocławskiego za rok 2023.

30 września 2024 r. rozpoczęła się druga kadencja Rady Biznesu Powiatu Wrocławskiego, do której dołączyło dziewięciu nowych przedsiębiorców, w tym po raz pierwszy kobiety. Na stanowisko przewodniczącego ponownie wybrano Sławomira Hryniewicza, a wiceprzewodniczącą została Patricia Popławska. Podczas inauguracji omawiano przyszłe inicjatywy, m.in. organizację Powiatowego Forum Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz kontynuację dotychczasowych projektów.

Zarząd Powiatu Wrocławskiego ogłosił także nabór kandydatów do Rady Seniorów, który potrwa od 21 października do 1 grudnia 2024 r. Rada będzie liczyć od 16 do 22 członków, w tym 18 seniorów z poszczególnych gmin, przedstawiciel Powiatowego Klubu Seniora oraz trzech przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz seniorów.

Ponadto w Dniu Edukacji Narodowej w gminie Kąty Wrocławskie świętowano podwójnie. 14 października odbyło się oficjalne otwarcie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krzeptowie. Jesteśmy przekonani, że to nowo otwarte, nowoczesne i przede wszystkim bezpieczne miejsce stanie się przestrzenią, która w odpowiedni sposób przygotuje przyszłe pokolenia, a jednocześnie dostarczy wielu pozytywnych wspomnień.

Dzień później, 15 października, w Starostwie Powiatowym we Wrocławiu odbyło się I Forum Aglomeracji Wrocławskiej. Omawiane były przede wszystkim tematy rejestracji pojazdów, uprawnień do kierowania pojazdami, usuwania pojazdów z dróg oraz prowadzenia parkingu strzeżonego dla pojazdów porzuconych. Na spotkaniu przywitali wszystkich starosta Powiatu Wrocławskiego Włodzimierz Chlebosz oraz wicestarosta Marcin Korytko. Uczestnicy, którymi byli przedstawiciele powiatów: dzierżoniowskiego, milickiego, oleśnickiego, oławskiego, strzelińskiego, średzkiego, świdnickiego, trzebnickiego, wołowskiego oraz miasta na prawach powiatu (Wrocław) jednogłośnie wykazali potrzebę i chęć uczestnictwa w tego typu spotkaniach i została podjęta decyzja o kontynuowaniu wydarzenia.

Jeszcze we wrześniu odbył się bieg Uniwersytetu Wrocławskiego pod Honorowym Patronatem Starosty Powiatu Wrocławskiego. Dziesięciokilometrowa trasa została wytyczona na terenach wzdłuż Odry oraz Hali Stulecia. W biegu wzięli udział nie tylko mieszkańcy powiatu wrocławskiego – impreza ściągnęła biegaczy z całej Polski. Udział w biegu mógł wziąć każdy, bez względu na wiek – nawet ci najmłodsi! Na trasie również pojawiły się osoby z niepełnosprawnościami! Na mecie na najszybszych biegaczy czekał członek Zarządu Powiatu Wrocławskiego – Hieronim Kuryś, który wręczył specjalne nagrody ufundowane przez starostę Powiatu Wrocławskiego Włodzimierza Chlebosza.

Warto podkreślić, że nieustannie dbamy o edukację i podopiecznych z powiatowych placówek oświaty. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kątach Wrocławskich korzysta już ze specjalistycznych, nowo zakupionych busów dostosowanych do transportu osób z niepełnosprawnością. Samochody te otwierają dla ośrodka wiele możliwości. Pokonują one dziennie ponad 60 km, dowożąc uczniów z gminy Mietków oraz Wrocławia. W dodatku pozwalają na uczestnictwo wszystkich uczniów w wyjazdach zorganizowanych oraz rehabilitacji i zajęciach dodatkowych. Projekt został dofinansowany ze środków PFRON w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III”.