czwartek, 2 grudniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe we Wrocławiu: Było pysznie, było radośnie!

Czyli jak „Kulinarny Powiat Wrocławski” podbija serca i podniebienia mieszkańców

14 września 2019 r. na siechnickim rynku odbyła się impreza plenerowa pn. „Zakończenie lata w powiecie”, podczas której przeprowadzony i rozstrzygnięty został konkurs pn. „Kulinarny Powiat Wrocławski”. Wydarzeniu towarzyszyły również inne atrakcje, m.in. występy muzyczne, prezentacja wieńców dożynkowych i pokazy kulinarne.

Gospodarzami imprezy byli starosta Roman Potocki oraz burmistrz Siechnic – Milan Ušák. Pierwsza część wydarzenia była prawdziwym spektaklem kulinarnym, który podbił zmysły zarówno komisji konkursowej, jak i zgromadzonej publiczności.

– Kultywowanie lokalnych tradycji w naszym regionie to jeden z istotniejszych priorytetów Zarządu Powiatu Wrocławskiego w zakresie integracji i społecznej aktywności mieszkańców powiatu wrocławskiego. Mogę na tę chwilę stwierdzić, że dzisiejsze wydarzenie przerodziło się nie tylko w cykliczną imprezę powiatu wrocławskiego, ale stało się już swoistą marką, rozpoznawalną nie tylko na naszym terenie – powiedział, witając gości, starosta Roman Potocki. – Gdy oglądam te wszystkie pyszności, to się cieszę, że od wczoraj przygotowywałem już miejsce na degustację.

Doskonałe potrawy przygotowywane przez Koła Gospodyń Wiejskich, Rady Sołeckie, stowarzyszenia i mieszkańców powiatu po raz trzeci walczyły o miano najsmaczniejszych. Tym razem na uczestników konkursu czekały trzy kategorie – zupa lub przystawka, danie główne oraz deser. Nie od dziś wiadomo, że droga do serca prowadzi przez żołądek, a tak zróżnicowany wachlarz różnorodnych potraw to była gwarancja odnalezienia kulinarnej inspiracji przez każdego, kto pojawił się 14 września w Siechnicach.

Do konkursu przystąpiło 62 uczestników, którzy w sumie zaprezentowali 61 dań – 19 dań głównych, 16 przystawek/zup i 26 deserów. Wszystkie potrawy zaskakiwały smakiem i wyglądem, jednak kluczowym kryterium oceny było nawiązanie do tradycji regionalnych kuchni Dolnego Śląska. Komisja konkursowa miała niezwykle trudne zadanie. Po zakończeniu degustacji i analizie serwowanych potraw, komisji pod przewodnictwem Wiesława Zająca – członka Zarządu Powiatu Wrocławskiego – udało się wyłonić zwycięzców. Wśród członków komisji znaleźli się również: Milan Ušák – burmistrz Siechnic, Barbara Kosterska – członek Zarządu Powiatu Wrocławskiego, Andrzej Szawan – wicestarosta Powiatu Wrocławskiego, Sławomir Hryniewicz – radny Powiatu Wrocławskiego oraz pochodząca z Wrocławia zwyciężczyni 4. edycji programu MasterChef Junior – Paulinka Foremny.

Nagrody wszystkim uczestnikom wręczyli: Roman Potocki – starosta Powiatu Wrocławskiego oraz Wiesław Zając – przewodniczący komisji konkursowej. Każdy, kto wziął udział w konkursie, otrzymał upominek oraz nagrodę pocieszenia. Zwycięzcy otrzymali nagrody finansowe.

Podczas „Zakończenia lata w powiecie” odbyło się także wręczenie statuetek i dyplomów w rozstrzygniętym niedawno konkursie na „Najpiękniejszy, Tradycyjny Wieniec Dożynkowy Powiatu Wrocławskiego”. Przybyli goście mieli także okazję obejrzeć wiele niecodziennych atrakcji, jak występ Orkiestry Reprezentacyjnej Policji z Wrocławia czy pokaz kulinarny kiszenia owoców i warzyw, który poprowadziły znane lokalne blogerki kulinarne – Laura Chołodecka i Joanna Komorowska. Ponadto uczestnikom imprezy czas uprzyjemniły folklorystyczne zespoły ludowe – wywodzący się z Kobierzyc zespół „Jarzębina” oraz zespół „Sami Swoi” z Siechnic. Występy podobały się bardzo, czego wyrazem były gromkie oklaski oraz tłumy słuchających i oglądających.

„Zakończenie lata w powiecie” była to impreza radosna, pokazująca różnorodność i bogatą tradycję kulinarną naszych terenów, impreza dobra dla ducha i wyśmienita dla podniebienia.

Wyniki konkursu „Kulinarny Powiat Wrocławski”

Koła Gospodyń Wiejskich, Rady Sołeckie, stowarzyszenia i inne podmioty działające na rzecz obszarów wiejskich

Kategoria PRZYSTAWKA lub ZUPA: I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Siedlec, II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Starym Śleszowie, III miejsce – Rada Sołecka Polakowice

Kategoria DESER: I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Jeszkowicach, II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Smardzowie, III miejsce – Stowarzyszenie Krzyś – Byś Kolorowo Żył

Kategoria DANIE GŁÓWNE: I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Jeszkowicach, II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Kątna, III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Chrząstawa

Osoby indywidualne

Kategoria PRZYSTAWKA lub ZUPA: I miejsce – Marta Kucyper, II miejsce – Małgorzata Stawicka, III miejsce – Maria Mazur

Kategoria DESER: I miejsce – Paulina Szafirska, II miejsce – Maria Mazur, III miejsce – Barbara Jarząbek

Kategoria DANIE GŁÓWNE: I miejsce – Katarzyna Moroz, II miejsce – Paulina Szafirska, III miejsce – Liliana Chyrowska

Z zaprezentowanych wspaniałych kulinarnych dzieł sztuki przygotowany zostanie po raz kolejny kalendarz Powiatu Wrocławskiego, a ponadto na podstawie wszystkich prezentowanych przepisów zostanie opracowana kolejna edycja książki kucharskiej „Kulinarny Powiat Wrocławski”.