niedziela, 29 styczniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe we Wrocławiu: Absolutorium i piknik samorządowca za nami

Rozmowa z Romanem Potockim, starostą wrocławskim

Jedną ze sfer działalności Powiatu Wrocławskiego jest współpraca zagraniczna…

i niedawno pożegnaliśmy naszych francuskich przyjaciół z Departamentu Górnego Renu, których gościliśmy w powiecie. Byliśmy także z rewizytą u naszych wieloletnich już partnerów z niemieckiego powiatu Borken. Przez dwa dni mieliśmy okazję odwiedzić m.in. lokalne firmy, specjalizujące się w produkcji maszyn i produktów lokalnych, a także poznać największe atrakcje regionu.

Warto chyba prowadzić politykę otwartych na świat okien i wychodzić daleko poza powiat, województwo, a nawet kraj. Wtedy można zobaczyć, jak rozwijają się inne regiony Europy, a najlepsze rozwiązania przenieść na swoje podwórko i samemu dawać dobre przykłady.

Powiat Wrocławski rozwija się bardzo dynamicznie, co w dużej mierze zawdzięczamy grantom unijnym. Każdy wyjazd umożliwiający przyjrzenie się z bliska regionom stanowiącym dla nas dobre wzorce jest bardzo cenny. Zarówno Niemcy jak i Francuzi mają ten etap, na którym obecnie my się znajdujemy, już za sobą. W związku z tym możemy podpatrywać rozwiązania, jakie nasi partnerzy zastosowali u siebie, czerpać z nich inspiracje oraz wyciągać wnioski.

Zatem nic dziwnego, że Powiat Wrocławski zajął piąte miejsce w kraju pod względem gospodarowania swoimi
finansami.

W Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego, przygotowanym przez ekspertów z krakowskiej Regionalnej Izby Obrachunkowej, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, w związku z IV Europejskim Kongresem Samorządów, Powiat Wrocławski zajął 5. miejsce spośród 314 powiatów ziemskich. Jest to dla nas bardzo ważne wyróżnienie. Pod uwagę brano siedem kategorii, m.in. oceniano zdolność kredytową, skuteczność i zdolność inwestycyjną, obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia, udział środków europejskich w wydatkach ogółem – bez poręczeń. Ranking przeprowadzono na podstawie danych za rok 2016. Jestem przekonany, że w roku 2017 Powiat Wrocławski uplasowałby się na jeszcze wyższej pozycji.

Lato w pełni i przed kilkoma tygodniami zorganizowaliście Piknik Samorządowca w Borzygniewie…

Piknik Samorządowca organizowany jest co roku w naszym Ośrodku Sportów Wodnych i Rekreacji w Borzygniewie. Jednak tym razem miał on dla nas wyjątkowe znaczenie, gdyż obchodzimy dwudziestolecie istnienia samorządu terytorialnego w Polsce. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, m.in. występy lokalnych zespołów muzycznych, pokazy sztuki walki oraz sportów wodnych. Nie zabrakło też niespodzianek dla najmłodszych oraz konkursów z nagrodami. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wszystko uświetniła piękna pogoda, a frekwencja była naprawdę wyjątkowa. Był to świetnie zorganizowany i udany piknik.

Panie starosto, jak wypadła sesja absolutoryjna?

Po przedstawieniu sprawozdania, wysłuchaniu opinii Komisji Rewizyjnej w sprawie sprawozdania finansowego i sprawozdania z wykonaniu budżetu powiatu oraz opinii RIO, radni – przy czterech głosach wstrzymujących się – udzielili absolutorium Zarządowi Powiatu za rok 2017.

Jakie ma pan plany związane z wyborami samorządowymi?

Podjąłem decyzję, że będę kandydował do Rady Powiatu Wrocławskiego. Mam też nadzieję, że z pozytywnym wynikiem. O kolejnych działaniach będę myślał w późniejszym czasie.

Rozmawiał Sławomir Grymin