Rozmowa z Sebastianem Burdzym, starostą średzkim
– W powiecie średzkim udało się stworzyć koalicję. Czy jest ona podobna do poprzedniej?
– Tak, trzon w niej stanowią dwa komitety – Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, to dziesięcioosobowa grupa, plus dwóch radnych niezależnych. Jak na siedemnastoosobową radę dysponujemy stabilną większością, co daje szanse na w miarę spokojne i dobre zarządzanie powiatem.
– Widać też, że ma pan zdolności koncyliacyjne i radni dobrze pana postrzegają.
– Dziękuję radnym za to zaufanie i dziękuję wyborcom, którzy po raz kolejny na mnie postawili i docenili wcześniejszych osiem lat mojej pracy. Osiągnąłem bardzo dobry wynik, lepszy niż przed czterema laty i – mówię bez fałszywej skromności – jest to świadectwo nieźle wykonanej roboty.
– Jest nowa Rada Powiatu Średzkiego, z wcześniejszą radą nieźle się pan dogadywał, a dobre współdziałanie jest kardynalną zasadą samorządowego sukcesu…
– …i tego dalej będziemy się trzymać. Postaram się być strażnikiem tego, aby nie dochodziło do żadnych większych nieporozumień i konfliktów. Najważniejsze zadanie, które jest przed nami, to optymalne sięgnięcie po ostatnie już tak duże pieniądze unijne. Musimy więc mieć spójną wizję, współdziałać zgodnie, bo tylko wtedy osiągniemy sukces.
– Jest też nowy budżet powiatu średzkiego i nowi włodarze gmin.
– Zmienili się włodarze gmin w Środzie Śląskiej, Kostomłotach i Malczycach, ale nowy burmistrz i nowi wójtowie związani są z samorządem i uważam, że współpraca z nimi ułoży się dobrze. A co do budżetu powiatu, to najważniejsze zawarte w nim zadania dotyczą przede wszystkim dróg, oświaty, inwestycji w kapitał ludzki oraz dalszej współpracy mającej na celu rozwój naszej gospodarczej strefy średzko-miękińskiej i dalszy spadek bezrobocia.
– Czy macie jakieś plany dotyczące pozyskiwania środków zewnętrznych?
– Dotyczą one dalszego rozwoju sieci infrastruktury drogowej, także budowy ścieżek rowerowych, a w tym roku ogłosiliśmy przetarg na dokończenie jednej z największych inwestycji drogowych powiatu, czyli połączenie siedziby gminy Udanin z powiatem, na co pozyskaliśmy środki z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Chcę też podkreślić, że podpisany został kontrakt wojewódzki i – kolokwialnie mówiąc – w ciągu kilku tygodni wystartują poszczególne programy, z których oczywiście też chcemy skorzystać. Dużo środków – zapowiadaliśmy to w ubiegłej kadencji – będziemy kierować na szkolnictwo zawodowe i na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, solary i przydomowe oczyszczalnie ścieków, na pomoc społeczną, dom dziecka, współpracę z gminami wchodzącymi w skład powiatu średzkiego i rozwój rodzicielstwa zastępczego.
– Ziszczenia tych wszystkich zamierzeń życzę w nowym roku panu, pana współpracownikom i radnym powiatu średzkiego w imieniu redakcji „Gminy Polskiej. Krajowego Przeglądu Samorządowego”. Niech się wszystko spełni. Do Siego Roku!
– Życzę wszelkiej pomyślności mieszkańcom powiatu średzkiego i czytelnikom waszej gazety!
Rozmawiał Sławomir Grymin
Rada Powiatu w środzie śląskiej
Sebastian Burdzy – starosta średzki, Grzegorz Pierzchalski – wicestarosta, Witold Rutkowski – przewodniczący Rady Powiatu, Halina Mikła – wiceprzewodnicząca Rady Powiatu, Daniel Padewski – wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Kazimierz Buba – członek Zarządu Powiatu, Józef Chabraszewski – członek Zarządu Powiatu, Jerzy Wieczorek – członek Zarządu Powiatu, Czesław Osiecki, Piotr Masłowski, Jan Piotrowski, Małgorzata Rachwalska, Jadwiga Rybacka, Marek Szachniewicz, Daniel Uszyński, Mariusz Wojewódka, Andrzej Znamirowski