wtorek, 23 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe w Oleśnicy: Przede wszystkim merytoryka

Choć rok 2020 był dla polskich samorządów bardzo trudny, budżety realizowane były w nienormalnych warunkach pandemii, to mimo wszystko Powiat Oleśnicki całkiem dobrze dawał sobie radę z wszelkimi trudnościami i także dzięki temu wchodzi w rok następny z ostrożnym optymizmem podbudowanym całkiem sporym budżetem. W Powiecie od niedawna jest nowy starosta, nowy zarząd i oczywiście nowe ambitne wyzwania.

Sławomir Kapica
Sławomir Kapica

– Oczywiście postaraliśmy się, aby przyszłoroczny budżet był budżetem kontynuacji rozpoczętych już zadań, aby działania i wcześniejsze plany były z powodzeniem realizowane – wyjaśnia starosta Sławomir Kapica. – Dotyczy to chociażby inwestycji drogowych wspartych przez Fundusz Dróg Samorządowych. Zatem złożone zostały trzy wnioski na dofinansowanie przebudowy dróg powiatowych w przyszłym roku. Stan techniczny dróg – i co za tym idzie bezpieczeństwo na nich – jest jednym z naszych priorytetów. Będziemy cały czas poprawiać tę infrastrukturę. Ponadto całkiem niemało inwestowaliśmy w podlegające nam placówki oświatowe i dalej zamierzamy działać w ten sposób, bowiem nakłady na tę sferę życia to swoista inwestycja w przyszłość. To będzie jednym z priorytetów Powiatu Oleśnickiego.

Na dobrą pracę i realizację przyszłorocznych planów Powiatu na pewno będzie miała wpływ współpraca starosty i zarządu z Radą Powiatu Oleśnickiego.

– Staramy się na bieżąco rozwiązywać problemy, oceniam, iż w naszych wspólnych relacjach jest coraz lepiej – podkreśla starosta Sławomir Kapica. – Warto bowiem koncentrować się na merytoryce i owocnej pracy na rzecz ogółu, a nie na nikomu nie służącym oraz destrukcyjnym politykierstwie. My musimy patrzeć na rozwiązywanie spraw pod kątem lokalnym i samorządowym, a nie Warszawy.

HS

Projekt budżetu Powiatu Oleśnickiego na rok 2021

Dochody 136.010.937 zł (w tym dochody bieżące 124.362.042 zł i dochody majątkowe 11.648.895 zł). Na inwestycje zaplanowano 12.506.529 zł.

Inwestycje oświatowe:  Zespół Placówek Specjalnych – wykonanie wentylacji mechanicznej na II i III piętrze;  LO im. Tadeusza Kościuszki w Sycowie – przebudowa kotłowni i zakup pieców;  Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Orła Białego w Międzyborzu – przebudowa kotłowni na paliwo stałe na potrzeby trzech budynków ZSP i na dwie kotłownie gazowe wraz z instalacją wewnętrzną gazu na potrzeby czterech lokali mieszkalnych;  przebudowa sali gimnastycznej w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jarosława Iwaszkiewicza w Twardogórze;  przebudowa instalacji c.o. w Powiatowym Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie.

Inne inwestycje jednoroczne:  wykonanie nakładki bitumicznej na drodze powiatowej Wyszogród – Cieśle;  przebudowa ul. Łukanowskiej i Stawowej w Oleśnicy;  wykonanie chodników na drogach powiatowych w Zbytowej, Stradomi Wierzchniej, Stradomi Dolnej, Dziadowej Kłodzie, Miodarach i Kraszowie;  wykonanie przejścia dla pieszych pod wiaduktem drogowym w Bukowinie Sycowskiej wraz z chodnikiem.

Sukcesów, radości, rodzinnego ciepła, realizacji najbardziej nawet odważnych planów, zdolności snucia najpiękniejszych marzeń, pogody ducha i wiele zdrowia z okazji

Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2021

Mieszkańcom Powiatu Oleśnickiego i Czytelnikom „Gminy Polskiej”

życzą

starosta Sławomir Kapica

przewodniczący Rady Powiatu Adam Horbacz