piątek, 2 grudniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe w Oławie: Starosta z mocną jedynką

Rozmowa ze Zdzisławem Brezdeniem, starostą oławskim

Do końca roku zostało jeszcze trochę czasu, ale niebawem – już w październiku – będzie konstruowany budżet Powiatu Oławskiego, który do 15 listopada musi znaleźć się w radzie.

– W budżecie na rok 2020 jak zawsze położymy duży nacisk na wszelkie sprawy związane z komunikacją. Korzystamy z Funduszu Dróg Samorządowych i teraz jesteśmy Powiatem, który z tego tytułu pozyskał chyba najwięcej pieniędzy na Dolnym Śląsku, z wszystkich tych Powiatów, które złożyły wnioski o dofinansowania. Ponadto wchodzimy w nowatorski dla nas projekt, czyli modernizację naszego Domu Pomocy Społecznej w formule partnerstwa publiczno-prywatnego…

– …do czego wcześniej podchodzono niezwykle ostrożnie…

– …ale dzisiaj taka właśnie jest linia rządowa, polegająca na wykorzystaniu środków finansowych będących w rękach prywatnych inwestorów w połączeniu z pieniędzmi samorządowymi bądź państwowymi i jest to jeden ze sposobów podtrzymania koniunktury gospodarczej w Polsce. Podpisaliśmy już umowę z kancelarią prawną, która nam przygotowuje wszelkie sprawy proceduralne, a pod koniec roku zdecydujemy, czy w ten sposób zrealizujemy to przedsięwzięcie. Liczymy też na to, że rozstrzygnie się sprawa związana z dofinansowaniem drugiej co do wielkości – po budowie Centrum Edukacyjno-Rewalidacyjnego z Zespołem Szkół Specjalnych – naszej inwestycji: budowy przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego obiektu, w którym chcemy stworzyć Centrum Kształcenia Praktycznego. W ten sposób zamierzamy wyjść naprzeciw lokalnym przedsiębiorcom i dać możliwość młodzieży ze szkół branżowych i technicznych, by mogła zdobywać pierwsze zawodowe szlify w porozumieniu z przedsiębiorcami i mamy nadzieję, że otrzymamy na to wsparcie finansowe z programów marszałkowskich. Ponadto Oławski Klaster Energetyczny stara się o dofinansowanie swoich działań proinwestycyjnych związanych z odnawialnymi źródłami energii, a ponieważ Powiat Oławski jest jednym z założycieli Klastra, to my również będziemy mogli skorzystać z tego, że OKE bierze udział w konkursie o środki finansowe z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. A jeśli to się uda, to środki te przeznaczymy na zaprojektowanie i umieszczenie ogniw fotowoltaicznych na dwóch powiatowych obiektach – w tym na budynku starostwa. Poza tym jesteśmy mocno zaawansowani w tworzeniu Powiatowo-Gminnego Związku Transportowego, którego zadaniem będzie zorganizowanie transportu publicznego na terenie naszego powiatu i powiatów ościennych, przy wykorzystaniu PKS-u, który jest naszą własnością. Chcę też podkreślić, że najprawdopodobniej przyszłoroczny budżet przekroczy 100 mln zł.

A 13 października wybory parlamentarne, w których pan będzie ubiegał się o mandat do Sejmu RP. Pana okręg wyborczy obejmuje Wrocław oraz powiaty: wrocławski oławski, oleśnicki, strzeliński, średzki, wołowski, trzebnicki, górowski i milicki, ale jest pan na liście dopiero na 11. miejscu…

– …ale jedenastka to aż dwie jedynki, czyli taka mocna jedynka (śmiech).

Czy znajdą pana na liście wyborcy, przy tej mocnej jedynce?

– Jeśli przed czterema laty znaleźli mnie, gdy byłem siódmy na liście, to teraz też mnie znajdą. Takie są realia polityczne, a przede mną na liście są posłowie, radni sejmikowi i koalicjanci. Ta jedenastka wcale zła nie jest i mam nadzieję, że moja praca zostanie przez wyborców dostrzeżona i przełoży się to na dobry wynik wyborczy, tak jak to było w poprzednich wyborach, w których uzyskałem ponad 5,5 tys. głosów.

Rozmawiał Sławomir Grymin