niedziela, 28 listopadaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe w Oławie: Nie będę wróżył z fusów

Rozmowa ze starostą oławskim ZDZISŁAWEM BREZDENIEM

Niebawem koniec roku 2021 i wracają obostrzenia związane z pandemią, co widać także w budynku oławskiego starostwa…

Zdzisław Brezdeń
Zdzisław Brezdeń

– …ale u nas cały czas jest tak samo.

– Czyli przy wejściu do budynku starostwa należy zmierzyć temperaturę ciała…

– …ponieważ zdajemy sobie dobrze sprawę z tego, iż czeka nas czwarta fala koronawirusa, aczkolwiek oczywiście nie chciałbym, aby tak się stało.

A dzisiaj, 5 października, mamy ponad 1300 zachorowań i kilkadziesiąt osób zmarło na COVID-19.

– Na terenie powiatu oławskiego notujemy obecnie pojedyncze przypadki zachorowań, natomiast nasz zespół opieki zdrowotnej wprowadził już pewne środki ostrożności w przyjmowaniu pacjentów i w odwiedzinach chorych, chcąc ograniczyć do minimum ryzyko zachorowania przede wszystkim pracowników służby zdrowia.

Bliski koniec roku to dobry czas na jego podsumowanie.

– Generalnie rok 2021 był dla Powiatu Oławskiego rokiem dobrym, choć wiosną borykaliśmy się z wieloma problemami – przede wszystkim związanymi z pandemią. Teraz z powodzeniem realizujemy zaplanowane inwestycje. To przede wszystkim zadania drogowe, na które mamy wsparcie z Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych, a ponadto sprawnie budujemy Centrum Kształcenia Praktycznego przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie, czyli innymi słowy warsztaty szkolne – kosztochłonną i wielką inwestycję opiewającą na prawie 10 mln zł, która dla naszego Powiatu jest niemałym wyzwaniem. Poza tym podjęliśmy ciekawą inicjatywę – i mam nadzieję, że włączą się w nią miasto Oława i gmina wiejska Oława! – polegającą na modernizacji jednej z kładek przez Kanał Odrzański. Późnej do realizacji pozostanie nam jeszcze druga kładka zlokalizowana w malowniczym i interesującym turystycznie rejonie Ścinawy Polskiej. Na te przedsięwzięcia pozyskaliśmy pięćdziesięcioprocentowe rządowe dofinansowanie. Ponadto udało nam się wreszcie zakończyć trzeci etap modernizacji budynku po dawnym internacie przy Centrum Kształcenia, i właśnie tam od 1 października przenieśliśmy Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Zadanie to było oczekiwane od lat, lecz niestety musieliśmy to zrobić z własnych środków budżetowych.

Dlaczego?

– Ponieważ na remonty i modernizacje takich obiektów – oprócz termomodernizacji – tak naprawdę nie ma dodatkowych środków finansowych. Został nam do przeprowadzenia jeszcze czwarty etap tej inwestycji, ale to już z wykorzystaniem funduszy z następnych budżetów.

Co z drogowymi zadaniami?

– Cieszy mnie, iż trwają prace dotyczące przygotowania decyzji środowiskowej związanej z obwodnicą Oławy, która będzie realizowana w ramach Programu 100 Obwodnic. Otrzymaliśmy ponad 4,5 mln zł rządowej dotacji na opracowanie dokumentacji drugiej obwodnicy Oławy, której zadaniem będzie połączenie Jelcza-Laskowic z Oławą, co wiąże się z dodatkową przeprawą przez Odrę. Wiodącym inwestorem w tym przypadku będzie Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, a właściwie Dolnośląska Służba Dróg i Kolei przy współpracy z samorządami.

Kiedy, w przybliżeniu, będzie wbita pierwsza łopata?

– Na pewno dopiero za kilka lat, ale najważniejsze jest to, iż inwestycję wesprze nasz rząd, ponieważ bez tego wsparcia zadanie to byłoby niemożliwe do przeprowadzenia. Chcę też przypomnieć, iż w połowie tego roku otrzymaliśmy dobrą informację od PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. o tym, że będzie budowany przystanek kolejowy Oława-Zachód przy Osiedlu Sobieskiego – na trasie w kierunku Wrocławia, co pomoże nam rozwiązać niektóre problemy komunikacyjne. W rezultacie stary dworzec zostanie wyremontowany – jest już pomysł na jego zagospodarowanie m.in. przez samorząd miejski – i powstanie dodatkowy przystanek, aby ludzie jadący do Wrocławia nie musieli przejeżdżać przez całą Oławę, by wsiąść w pociąg.

Czy w tym roku wszystko, co zaplanowaliście, będzie zrobione?

– Rok trwa i dzisiaj naprawdę trudno jest ocenić, jak się skończy. Zapewne zgodnie z planem zrealizujemy inwestycje drogowe i całkiem nieźle wygląda budowa Centrum, które ma być oddane do użytku w połowie przyszłego roku. Nie wiemy przecież, jaka będzie zima i bardzo trudno jest mi wróżyć z fusów… Jednak w sumie wszystko wygląda dość dobrze, choć dzisiaj nie wiem, jakimi środkami finansowymi będzie dysponować Powiat Oławski w przyszłym roku.

W październiku są już opracowywane przyszłoroczne budżety samorządowe…

– …i my także powoli zbieramy odpowiednie informacje, ale już mogę powiedzieć, iż przyszłoroczny budżet Powiatu Oławskiego będzie przede wszystkim budżetem kontynuacji. Dzisiaj przecież realizujemy kosztochłonne, wieloletnie zadania i trudno nam będzie w roku 2022 wprowadzać do naszego budżetu jakieś następne wielkie przedsięwzięcia. Choć liczę na to, że z programu Polski Ład pojawią się rozstrzygnięcia wniosków, które są dofinansowywane nawet do 95 proc. kosztów zadań.

Przy tak wysokim dofinansowaniu inwestycji warto się kredytować…

– …ale nasz Powiat, realizując zadania infrastrukturalne, zawsze podpiera się kredytami i wypuszczamy obligacje, bowiem z własnych środków finansowych nie jesteśmy w stanie zrealizować kosztochłonnych i wielkich zadań.

Rok 2021 był też okresem pewnego zluzowania obostrzeń pandemicznych, a co za tym idzie – w samorządach pojawiło się więcej entuzjazmu i organizacji różnych imprez.

– Na terenie powiatu oławskiego zorganizowano dożynki wojewódzkie w Domaniowie i dożynki w gminie Oława, i generalnie widoczne jest ożywienie w sferze kulturalno-społecznej. Ludzie chcą po prostu być ze sobą, a nie siedzieć w domu przed telewizorami. Tego siedzenia wszyscy mają powyżej uszu. Wystarczy!

Czy zaszczepi się pan po raz trzeci przeciwko COVID-19?

– Jeżeli nie będzie żadnych przeciwwskazań medycznych, to pewnie tak.

A na grypę?

– Nad tym jeszcze się zastanawiam. Ostatnio trzy razy użądliły mnie pszczoły, a wierzę w to, że pszczelarze generalnie rzadziej chorują. To tylko moja autorska teoria wynikająca z tego, iż zajmując się pszczelarstwem, w zasadzie nie chorowałem na nic poważnego. Oczywiście pszczelarstwo to nie tylko ugryzienia owadów, lecz także ruch, który zawsze jest dobrym lekarstwem.

Rozmawiał Sławomir Grymin