czwartek, 12 wrześniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe w Oławie: Na inwestycyjnym froncie

Choć nie jest najzamożniejszy w regonie, to niewątpliwie Powiat Oławski jest jednym z najlepiej zarządzanych powiatów na Dolnym Śląsku. Wszystko m.in. dzięki bardzo skutecznemu pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych i wykorzystywaniu ich na przedsięwzięcia inwestycyjne, które są bardzo oczekiwane przez mieszkańców powiatu. Samorząd Powiatu Oławskiego zrealizował m.in. zadania świadczące o dużej wrażliwości na los człowieka, a najlepszym tego przykładem jest wybudowanie Centrum Rewalidacyjnego z Zespołem Szkół Specjalnych w Oławie, w którym młodzi ludzie dotknięci różnymi niepełnosprawnościami uczą się zawodu i dzięki temu mają ułatwiony start w dorosłe życie. Warto także podkreślić, że w starostwie powiatu oławskiego petenci traktowani są profesjonalnie, uprzejmie i z należytym szacunkiem.

Rok 2022, obarczony na początku pandemią, później rosyjską agresją na Ukrainę, a także inflacją i galopadą cen – tak jak dla wszystkich polskich samorządów – jest czasem trudnym i zarazem czasem wielu wyzwań dla Powiatu Oławskiego. Z drugiej jednak strony to również czas związany z realizacją istotnych przedsięwzięć inwestycyjnych, bardzo potrzebnych całej powiatowej społeczności.

Przebudowy i modernizacje

– Ale rozpędzamy się, ponieważ wchodzimy w obszar związany z inwestycjami dofinansowywanymi z drugiego rozdania rządowego programu Polski Ład – mówi starosta powiatu oławskiego Zdzisław Brezdeń. – Teraz przede wszystkim rozpoczynamy i realizujemy przedsięwzięcia, na które pozyskaliśmy dotacje finansowe z pierwszej transzy Polskiego Ładu. W trakcie realizacji jest termomodernizacja i przebudowa obiektu pomocniczego przy Liceum Ogólnokształcącym w Oławie. Jest to dla nas ważna inwestycja ze względu na nadchodzący rok szkolny, ale również na następne lata. W naszych szkołach po prostu jest zbyt tłoczno. Dlatego też dostosowanie tego budynku do szkolnych potrzeb było dla nas od lat sprawą niezmiernie istotną, a najważniejsze, że uda nam się to zrealizować. Tym bardziej, że budynek ten, będący pod ochroną konserwatora zabytków, jest zlokalizowany w ścisłym centrum miasta. Poza tym do tej pory ów obiekt – delikatnie mówiąc – nie był zbyt estetyczny, ale teraz wszystko się zmieni, bowiem budynek będzie znakomicie wyglądał i stanie się jedną z wizytówek centrum Oławy. Przed nami też modernizacja, przebudowa i dostosowanie do potrzeb budynku w Domu Pomocy Społecznej i ta kosztochłonna inwestycja opiewa na prawie 15 mln zł. Udało nam się rozstrzygnąć przetarg i wyłonić wykonawcę tego zadania, co w dzisiejszych czasach nie jest łatwe – i wszystko jest w rozsądnych granicach finansowych. Zadanie to będzie realizowane przez trzy lata w formule „zaprojektuj i wybuduj”, jesteśmy już przed podpisaniem umowy i mamy na to zabezpieczone środki w budżecie Powiatu Oławskiego. Ta budowa już rusza i trzeba się z tego cieszyć.

Druga transza Polskiego Ładu

Z drugiej transzy rządowego programu Polski Ład, Powiat Oławski pozyskał także spore dofinansowania na zadania infrastrukturalne.

– Są to dla nas spore wyzwania, bowiem zrealizujemy dwa duże przedsięwzięcia – jedno związane z modernizacją dwóch obiektów sportowych przy naszych szkołach ponadpodstawowych w Oławie i Jelczu-Laskowicach – podkreśla starosta Zdzisław Brezdeń. – Szczególnie w Oławie czeka nas kompleksowa modernizacja i przebudowa zwiększająca dodatkowo bazę dydaktyczną tej placówki. Przez najbliższe kilka lat w szkole będzie zbyt ciasno i jeśli uda nam się temu zaradzić i wykonać to zadanie, będzie ono dobre dla szkoły i całej uczniowskiej społeczności. Drugie zadanie związane jest z inwestycją będącą w zasadzie na ukończeniu – to budowa warsztatów szkolnych przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie. Budynek już stoi, a teraz go wyposażamy w podstawowy sprzęt. Natomiast w ramach drugiego zadania zamierzamy pozyskać wyposażenie do pracowni specjalistycznych i właśnie na to dostaliśmy 7 mln zł. Za te właśnie środki finansowe wyposażymy pracownie związane z wieloma kierunkami szkoleń i nauki, które będą tam realizowane i m.in. związane są z branżami: hotelarską, gastronomiczną, turystyczną, a także mechaniczną, elektroenergetyczną, mechatroniczną i informatyczną. A trzecie zadanie – na które również otrzymaliśmy pieniądze – dotyczy budowy nowego domu dziecka w Oławie dla 14 dzieci. Dzisiaj nasz dom dziecka zlokalizowany jest w centrum miasta, w starej kamienicy wymagającej kapitalnego remontu, którego koszt jest wprost horrendalny! Dlatego doszliśmy do wniosku, że lepiej wybudować nowy dom, tym bardziej, że pozyskaliśmy na to dofinansowanie. Zatem powstanie nowy, rodzinny dom dziecka.

Współpraca rodząca dobre owoce

Oławskie starostwo całkiem nieźle współpracuje z gminami wchodzącymi w skład powiatu oławskiego.

– Na tym polu mamy dużo dobrych doświadczeń – ocenia starosta Zdzisław Brezdeń – i w tym roku dzieje się sporo dobrego w tej sferze. Wspólnie z miastem i gminą Jelcz-Laskowice zrealizowaliśmy w tym roku dwa zadania dotyczące poprawy bezpieczeństwa na drogach powiatowych i m.in. dzięki temu od kilku tygodni działa sygnalizacja świetlna w Jelczu-Laskowicach przy jednym z głównych skrzyżowań w pobliżu urzędu miejskiego, co poprawiło płynność ruchu pojazdów. Ponadto modernizujemy niebezpieczne miejsca, a wraz z miastem Oława będziemy przebudowywać odcinek miejskiej drogi. Poza tym pojawiła się szansa, choć nie jest to jeszcze rozstrzygnięte, na przebudowę wspólnie z miastem Oława – ale przede wszystkim z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad – skrzyżowana drogi krajowej nr 94 z ul. Lipową w Oławie, będącą drogą powiatową. To newralgiczne miejsce w mieście, ale może nam się uda to zmienić. Mamy na to trochę pieniędzy, lecz czekamy teraz na ostateczną decyzję GDDKiA. Poza tym razem z gminą wiejską Oława także realizujemy wspólnie różne zadania, a z gminą Domaniów podpisaliśmy porozumienie dotyczące drobnych inwestycji – m.in. poprawy bezpieczeństwa i budowy chodników. Generalnie w tym roku przed Powiatem Oławskim sporo inwestycji i wyzwań. Oceniam, że dobrze sobie z nimi radzimy, choć dzisiaj planowanie czegokolwiek wcale nie jest łatwe. Zatem przed nami moc pracy, a także swoistej gimnastyki logistyczno-finansowej.

S.G.