niedziela, 21 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe w Oławie: Coś bardzo potrzebnego

Pierwszy dzień wiosny był w powiecie oławskim dniem wielkiego święta – 21 marca otwarta została największa w historii samorządu powiatowego inwestycja: Centrum Edukacyjno-Rewalidacyjne z Zespołem Szkół Specjalnych w Oławie. – Mieliśmy przeświadczenie – mówił w czasie uroczystości starosta oławski Zdzisław Brezdeń – że robimy coś bardzo potrzebnego.

W inauguracji działalności Centrum wzięło udział bardzo wielu gości, którzy wypełnili przestronną, znakomicie wyposażoną salę sportową – byli wśród nich samorządowcy, przedstawiciele władz państwa, jednostek oświatowych, projektanci i wykonawcy obiektu, wójtowie i burmistrzowie poprzedniej kadencji, którzy podpisywali umowy dotyczące współfinansowania Centrum – Franciszek Październik, Kazimierz Putyra i Dorota Swadek-Schneider, oraz niekryjący radości uczniowie i ich rodzice. – Mieliśmy przeświadczenie, że robimy coś bardzo potrzebnego – mówił witając gości starosta Zdzisław Brezdeń, który wraz z wicestarostą Bożeną Worek prowadził uroczystość. – Coś wyczekiwanego przez wielu naszych mieszkańców, którzy często latami trudzą się i poświęcają dla swoich dzieci dotkniętych różnymi formami niepełnosprawności. W Centrum uczniowie mogą liczyć na profesjonalną pomoc, świadczoną w komfortowych warunkach. Ideą jest objęcie opieką, edukacją i rewalidacją osób z niepełnosprawnością intelektualną na całej drodze życiowej.


Centrum, największa i najnowocześniejsza inwestycja realizowana przez powiat oławski, kosztowało wraz z wyposażeniem ponad 20 mln złotych. W sfinansowaniu inwestycji brały udział – poza powiatem oławskim – miasto Oława, gminy Oława, Domaniów i Jelcz-Laskowice oraz PFRON, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Sportu i Turystyki. Negocjacje, poprzedzające budowę, były – jak mówiła wicestarosta Bożena Worek – trudne, ale bardzo twórcze. Pierwsza łopata została wbita 14 listopada 2014 roku, a 21 marca 2017 roku symbolicznego aktu otwarcia szkoły i przecięcia wstęgi dokonali dyrektor Departamentu Wychowania i Kształcenia Integracyjnego MEN Joanna Wilewska, która reprezentowała minister Annę Zalewską, przewodniczący Rady Powiatu Józef Hołyński oraz starosta Zdzisław Brezdeń. Po przecięciu wstęgi Centrum poświęcili ksiądz dziekan Janusz Gorczyca i ksiądz Stanisław Bijak.


Potem wszyscy z wielkim zainteresowaniem obejrzeli film, prezentujący kolejne etapy powstawania Centrum, a gdy przyszła pora na wystąpienia gości, dyrektor Joanna Wilewska odczytała także list od minister edukacji Anny Zalewskiej. „To wspaniałe dzieło i wspaniałe serca je budowały” – napisała pani minister. Z kolei wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak gratulował skuteczności staroście oławskiemu i wszystkim zaangażowanym w powstanie placówki, zaś marszałek Cezary Przybylski powiedział, iż Centrum jest dowodem na to, że rzeczy niemożliwe spełniają się! Burmistrz Oławy Tomasz Frischmann wystąpił w imieniu przedstawicieli władz samorządów, współfinansujących placówkę, przekazując czek na 10 000 zł, przeznaczonych na sprzęt rehabilitacyjny. Zresztą wielu gości wręczało prezenty nowej placówce, a Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty, przekazując w darze pomoce naukowe, powiedział: – To Centrum to dowód, że tutaj słowo „niemożliwe” nie istnieje!
Bardzo serdecznie w imieniu uczniowskiej społeczności Zespołu Szkół Specjalnych dziękowała za powstanie tak wspaniałej placówki uczennica szkoły, Ewa Wojciechowska. Robert Stępień, dyrektor ZSS, powiedział, że ta budowa to spełnienie marzeń kilku pokoleń uczniów, rodziców i nauczycieli o bezpiecznej i nowoczesnej szkole: – A ta szkoła swoim standardem te marzenia przewyższa – stwierdził dyrektor, nie kryjąc wzruszenia. Na zakończenie uroczystości uczniowie i nauczyciele ZSS zaprezentowali program artystyczny, a wokalne, taneczne i akrobatyczne popisy młodych artystów wzbudziły entuzjazm publiczności, która nagrodziła występujących burzliwymi oklaskami.
Dwudziestego pierwszego marca 2017 roku długa droga Zespołu Szkół Specjalnych w Oławie, droga, która rozpoczęła się w roku 1970 w skromnej kamienicy przy ul. Chrobrego, znalazła swoje ukoronowanie w pięknym, nowoczesnym budynku przy ul. Iwaszkiewicza. Teraz powiat oławski może się poszczycić placówką, wyznaczającą standardy przyszłości i zupełnie nowy wymiar w edukacji i rewalidacji osób niepełnosprawnych. Jej zadaniem jest przygotowanie ich, na miarę indywidualnych możliwości, do niezależnego, samodzielnego i aktywnego funkcjonowania, poprzez zaspokajanie ich potrzeb w zakresie edukacji, rehabilitacji i integracji ze środowiskiem.


Centrum, którego blisko 300 pomieszczeń goście mogli po otwarciu zwiedzić, składa się z czterokondygnacyjnego budynku głównego i dwupoziomowej hali sportowej. Ciągi komunikacyjne są bezkolizyjne, zainstalowano także windę. Powstał internat, dzięki któremu dostęp do oferty placówki będą miały osoby zarówno z powiatu, jak i spoza jego granic. Jest tu także m.in. boisko ze skocznią w dal, parking i chodniki. Docelowo obiekt zaplanowano dla 250 podopiecznych. Ponieważ postęp w tej dziedzinie jest przeogromny, pojawiają się nowe rozwiązania, coraz lepiej służące niepełnosprawnym. Zbudowana z rozmachem placówka zapewnia możliwości dalszego rozwoju, poprzez rozszerzanie form i metod pracy oraz rewalidacji, na kolejnych poziomach edukacyjnych dzieci i młodzieży. – Liczymy na to, że tak bogata oferta spotka się z szerokim zainteresowaniem mieszkańców nie tylko naszego regionu – mówi starosta Zdzisław Brezdeń. – Jestem przekonany, że Centrum szybko zaistnieje w świadomości społecznej, jako placówka z gwarancją na sukces, a dla uczniów będzie miejscem przyjaznym, do którego chętnie będą uczęszczali.


Uczniowie mogą tu zdobywać wiedzę w pomieszczeniach wyposażonych w profesjonalny sprzęt rehabilitacyjny i informatyczny, a także korzystać z bezpiecznych i kolorowych pomocy dydaktycznych. Mają do dyspozycji sale specjalistyczne, np. arteroterapii, doświadczania świata, sensoryczną, sale rewalidacyjne i gabinety lekcyjne. Opiekę dydaktyczną i wychowawczą gwarantuje wykwalifikowana kadra pedagogiczna.


Budynek jest przyjazny także dla środowiska. Wykonany został z zastosowaniem technologii służącej obniżeniu zużycia energii, a ogrzewanie zapewnia pompa ciepła, której sprawność jest podwyższona dzięki użyciu wymienników gruntowych.


Centrum Edukacyjno-Rewalidacyjne w Oławie już działa. To nowa jakość i nowa nadzieja dla tych, którzy do Centrum trafią. Naprawdę serce rosło, gdy patrzyło się na radość uczniów, rodziców i nauczycieli! Znakomicie podsumował to Piotr Regiec, dyrektor wrocławskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych i oławski radny, który, wręczając prezenty dla Centrum i gratulując wszystkim, którzy do powstania placówki się przyczynili, przyznał: – Najpiękniejszą nagrodą za waszą pracę jest uśmiech dzieci, i tej nagrody wam zazdroszczę…


Anita Tyszkowska