sobota, 22 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe w Oławie: Centrum prawie gotowe

Rozmowa ze Zdzisławem Brezdeniem, starostą oławskim

Wieniec Powiatu Oławskiego uznany został za najpiękniejszy na dolnośląskich Dożynkach Wojewódzkich w Krzyżowej, a później trafił na dożynki krajowe do Spały…

– …i jesteśmy z tego bardzo dumni, tym bardziej że nie jest to po raz pierwszy – wieniec dożynkowy z naszego powiatu był wcześniej już w Spale.

Na Dożynkach Wojewódzkich dziennikarzom „Gminy Polskiej” wasz wieniec bardzo się spodobał.

– Bo jakby nie był fajny, toby nie wygrał.

A kto stworzył tegoroczny wieniec Powiatu Oławskiego?

– Mieszkańcy miejscowości Niemil z gminy Oława pletli go i stroili przez kilka miesięcy. Ta grupka ludzi od kilku już lat uczestniczy w „wieńcowych” konkursach, zarówno gminnych, jak i powiatowych, mają niemałą wprawę i potrafią to robić dobrze. Stworzenie takiego dożynkowego wieńca jest prawdziwą sztuką, a trzeba wiedzieć, że musi on spełniać szereg kryteriów artystycznych, materiałowych i gabarytowych.

Widzę, że powoli staje się pan znawcą wieńców dożynkowych.

– Każda nauka jest fajna i nigdy nie jest na nią za późno! A dożynki w Spale były świetnie zorganizowane, mieliśmy okazję zamienić kilka zdań z prezydentem Andrzejem Dudą, który wizytował wszystkie wieńce, a na stadionie uczestniczyliśmy we mszy świętej dożynkowej.

Porozmawiajmy o najważniejszej inwestycji Powiatu Oławskiego, czyli budowie Centrum Edukacyjno-Rewalidacyjnego z Zespołem Szkół Specjalnych w Oławie, które ładnieje z dnia na dzień i wygląda już tak, jakby było gotowe.

– Powiedziałbym raczej, że prawie gotowe, ale uważam, iż obiekt ten zostanie oddany do użytku zgodnie z zaplanowanym terminem. Prace wykończeniowe zbliżają się do końca, trwa już odbiór, mamy pozytywne opinie straży pożarnej oraz sanepidu, choć są jeszcze – jak to przy wielkiej budowie – do usunięcia drobne usterki techniczne, np. dotyczące funkcjonowania automatyki. Najważniejsze, że w październiku planujemy odebrać już budowę i wtedy postaramy się, aby jak najszybciej uzyskać pozwolenie na użytkowanie.

Czy otwarcie będzie uroczyste?

– Pewnie tak! Takie otwarcie, jak wielka, prestiżowa i potrzebna jest ta inwestycja – planujemy więc uroczyste otwarcie Centrum, terminu jeszcze nie znam, ale na pewno będzie o tym głośno.

A jak Powiat Oławski radzi sobie z pozyskiwaniem środków unijnych?

– Staramy się o pozyskanie finansowych środków unijnych i w naszym budżecie zaplanowaliśmy kilka inwestycji, licząc na to, że przynajmniej niektóre z nich zrealizujemy dzięki unijnym grantom. Wystąpiliśmy m.in. o dofinansowanie budowy warsztatów szkolnych. Próbujemy też uzyskać zewnętrzne pieniądze na termomodernizację Domu Pomocy Społecznej w Oławie i jesteśmy na etapie wyłonienia wykonawcy projektu. Do tego dochodzą różne drobne pomysły i zadania. Teraz trzeba cierpliwie czekać na rozstrzygnięcia konkursów, a jak to wyjdzie – w niedługim czasie zobaczymy.

I wtedy będzie dużo roboty…

– …bo tak to w samorządowej pracy jest – najpierw marzenia, potem planowanie, później oczekiwanie i wreszcie konkretna praca.

Rozmawiał Sławomir Grymin


 

Dwudniowe Dożynki Prezydenckie odbyły się w Spale w powiecie tomaszowskim (woj. łódzkie). Wszystkie województwa zaprezentowały swoje wieńce, gościnnie przygotował wieniec NSZZ Solidarność i po raz pierwszy polskie wieńce przywieziono z zagranicy – z Litwy, Ukrainy i Czech. Wśród szesnastu wieńców konkursowych (Dolny Śląsk reprezentował wieniec Powiatu Oławskiego), w tym roku jury przyznało zwycięstwo twórcom z woj. lubelskiego, z Gęsiej Wólki – i ten wieniec trafi do Pałacu Prezydenckiego.

Główne uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele polowym AK w Spale, po niej z centrum miasta na stadion COS przeszedł korowód dożynkowy z parą prezydencką na czele. Na stadionie ceremoniał dożynkowy przygotował Zespół Pieśni i Tańca „Łany”, podczas niego starostowie dożynek przekazali prezydentowi Andrzejowi Dudzie chleb wypieczony z mąki pochodzącej z ziaren z tegorocznych zbiorów. W tym roku starostami byli: Aneta Stańczyk, prowadząca z mężem gospodarstwo w Tuczynie (woj. zachodniopomorskie), oraz Jan Suda, prowadzący z żoną gospodarstwo w Radoni (woj. śląskie). – Dziękuję wam za chleb, owoc ciężkiej pracy rolnika uświęcony tradycją naszych ojców – mówił m.in. prezydent Andrzej Duda. – Obiecuję, że będę go dzielił mądrze i sprawiedliwie, tak by go w Polsce nie zabrakło i dla wszystkich starczyło.

Dożynkom towarzyszyło także Miasteczko Regionów, w którym stoiska przygotowały wszystkie województwa. Była również strefa dla dzieci przygotowana m.in. przez tomaszowskie placówki kultury. Ponadto w centrum Spały stanęły stoiska gmin i stowarzyszeń z powiatu tomaszowskiego i nie tylko, nie brakowało ludowego rękodzieła i tradycyjnych przysmaków. Na scenie zaprezentowały się zespoły folklorystyczne z całej Polski, bowiem dożynki są nie tylko czasem dziękczynienia, ale również dobrej zabawy.