niedziela, 21 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe w Miliczu: Karp rządzi!

Z końcem lata, a z początkiem złotej polskiej jesieni, rozpoczyna się trwający aż do Bożego Narodzenia czas głównego bohatera powiatu milickiego – smacznej, nie tylko w święta, ryby – milickiego karpia.


 

To właśnie wtedy na terenie powiatu milickiego i całej Doliny Baryczy trwają Dni Karpia, a otwiera je największa impreza kulinarna – Święto Karpia Milickiego.

W tym roku Święto Karpia przypada na 7 i 8 września. Przygotowano wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Jak co roku gotowana będzie zupa rybna w wielkim garze o pojemności ponad 3 tys. litrów. Ponadto w wielu stoiskach gastronomicznych miliccy restauratorzy serwować będą karpia pod różnymi postaciami, a spółka Stawy Milickie – oferować karpia świeżego, którego na miejscu można za opłatą wypatroszyć. Będzie można także nabyć inne lokalne produkty. „Do karpia” zagrają i zaśpiewają m.in.: zespół Bracia braci Cugowskich, wrocławska grupa Hurt i Renata Przemyk, a powiat milicki reprezentować będzie lokalny zespół LabiRytm. W niedzielę zaś, 8 września, odbędzie się Bieg Baryczan.

Jako że ziemia milicka to nie tylko stawy, ale i ogromne połacie lasów, podczas Święta Karpia Milickiego organizowany jest we współpracy z nadleśnictwami Milicz i Żmigród cieszący się dużym zainteresowaniem Turniej Drwali.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z karpiem!

Karp, czyli Cyprinus carpio, został dokładnie opisany przez szwedzkiego naukowca, biologa i botanika Karola Linneusza dopiero w połowie XVIII w., ale hodowany na ziemi milickiej był już od XIII w., kiedy to cystersi założyli tu pierwsze stawy, a więc od początków historii hodowli karpia w Europie. Obecnie hodowany jest niemal we wszystkich strefach klimatycznych świata, ale jednak najdorodniejszy i najsmaczniejszy jest ten pływający w milickich stawach Doliny Baryczy, noszący dumną nazwę KARP MILICKI.

Można i należy sobie zadać pytanie, z czego wynika wyjątkowość karpia milickiego. Przede wszystkim rzutuje na to 700 lat tradycji jego hodowli, której nie zakłóciła żadna wojna, żaden kryzys gospodarczy ani zmiana przynależności tych ziem, począwszy od Piastów, poprzez dynastie czeskie, austriackie, rodziny pruskie oraz polskie, aż po PRL i III RP. I co równie ważne, produkcja karpia milickiego metodami proekologicznymi odbywa się na dziewiczo-przyrodniczym obszarze obejmującym ostoję Natura 2000 oraz Park Krajobrazowy „Dolina Baryczy”.