poniedziałek, 22 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe w Kłodzku: Ziemia atrakcji pełna

Rozległe pasma malowniczych gór i przepięknych dolin, przytulne wioski, nowoczesne ośrodki narciarskie, wspaniałe zabytki i niezwykłej urody miasta… To Ziemia Kłodzka, miejsce na mapie Polski – na mapie Europy! – wyjątkowe i bardzo atrakcyjne.

Znakomitą atrakcją jest m.in. spotkanie z kulturą ludową, czyli Prezentacja Zespołów Ludowych Ziem Pogranicznych RÓŻA KŁODZKA, a będzie to już spotkanie jedenaste. Odbędzie się 17 lipca, w Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie-Pstrążnej, gdzie o kulturze pogranicza wiele się można dowiedzieć. Róża kłodzka – czyli pełnik europejski – to symbol Ziemi Kłodzkiej, ziemi, która jest skarbnicą kulturowej różnorodności, bo mieszkańcy kultywują tradycje, przywiezione tu z różnych obszarów II Rzeczypospolitej, rozwijając je i wzbogacając. Siedemnastego lipca odbędzie się część konkursowa prezentacji, a jej zwycięzca weźmie udział w jesiennym Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska we Wrocławiu. Z powiatu kłodzkiego zakwalifikowało się do konkursu 12 zespołów, a ciekawych ludowej kultury przygotuje do artystycznej rywalizacji koncert, który ją poprzedzi – 16 lipca o godz. 19 w Parku Zdrojowym w Kudowie-Zdroju wystąpi zespół Skrzynczanki, laureat drugiej nagrody zeszłorocznych, dziesiątych Prezentacji Zespołów Ludowych Ziem Pogranicznych RÓŻA KŁODZKA.

Bardzo ciekawa jest też „fotograficzna” propozycja kłodzkiego starostwa. Konkurs fotograficzny „Nepomuceny powiatu kłodzkiego” przywołuje postać św. Jana Nepomucena, orędownika podczas powodzi i patrona mostów, którego figury stawiano przy rzekach, mostach i na placach. Na Ziemi Kłodzkiej jest przedstawień świętego – tych figuralnych, zwanych „nepomukami”, ale także obrazów i płaskorzeźb – wiele, i stąd pomysł na… selfie (i nie tylko) ze świętym Janem Nepomucenem.

Ata

 

Nepomuceny powiatu kłodzkiego – konkurs dla każdego

W letnim sezonie turystycznym 2016 Starostwo Powiatowe w Kłodzku organizuje konkurs turystyczno-fotograficzny „Nepomuceny powiatu kłodzkiego”. Mogą w nim wziąć udział zarówno mieszkańcy powiatu kłodzkiego, jak i turyści, którzy podczas wędrówek po Ziemi Kłodzkiej sfotografują przedstawienia św. Nepomucena – figury, rzeźby, obrazy. Na każdym zdjęciu obok Nepomucena obowiązkowo musi znaleźć się osoba robiąca zdjęcie (selfie) lub ktoś towarzyszący robiącemu zdjęcie (osoba lub grupa osób). Konkurs trwa od 15 kwietnia do 15 września 2016 roku.

Wszyscy uczestnicy, którzy nadeślą zgodne z regulaminem zdjęcia, wraz z kartą zgłoszenia, na podany adres e-mail, otrzymają nagrody rzeczowe, zaś laureatem nagrody głównej zostanie osoba, która wykona najwięcej i najlepszej jakości zdjęć.

Wszystkie zdjęcia, które spełnią wymogi regulaminu, będzie można obejrzeć na stronach internetowych:

www.powiat.klodzko.pl

www.hrabstwo.pl

Nagrodę dla zwycięzcy ufundowały Uzdrowiska Kłodzkie S.A. Grupa PGU, a jest nią dwudniowy pobyt dla dwóch osób w jednym z uzdrowiskowych obiektów na terenie Ziemi Kłodzkiej.

Regulamin konkursu jest dostępny na stronach internetowych:

www.powiat.klodzko.pl

www.nepomuceny.blogspot.com