wtorek, 28 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe w Kłodzku: Ważny jest cały powiat

Rozmowa z Maciejem Awiżeniem, starostą kłodzkim

Gratuluję panu ponownego starostowania, jest już nowa Rada i Zarząd Powiatu Kłodzkiego, są nowi radni.

– Prezydenta, burmistrza lub wójta – jeśli dobrze przepracował kadencję – zazwyczaj ludzie wybiorą. Ze starostą jest inaczej, jego wybiera rada powiatu i zależny jest na przykład od tego, jakie poparcie i ilu radnych ma partia, której jest przedstawicielem. Inna sprawa, że w powiecie kłodzkim nastąpiło niemało zmian na stanowiskach wójtów i burmistrzów. Wiele zmian jest także w powiecie kłodzkim. Cieszę się, że ludzie docenili moją pracę w Kłodzku [po raz pierwszy w historii powiatu kłodzkiego wybrano tego samego starostę – przyp. autora] i że moja partia uzyskała pierwszy wynik w naszym powiecie.

Odsunęliście od władzy burmistrza Kłodzka Bogusława Szpytmę.

– Sądzę, że mieszkańcy Kłodzka mieli już dość sytuacji, gdzie wszyscy – poza jednym, włodarzem miasta – chcą współpracować; na tym stolica powiatu bardzo przez lata traciła. Burmistrzem został Michał Piszko…

– … były dyrektor Wydziału Rozwoju w Starostwie Powiatowym w Kłodzku.

– Młody, energiczny i ambitny człowiek, świetnie znający się na pozyskiwaniu unijnych środków.

Są też zmiany w gminie Nowa Ruda, Kudowie-Zdroju, Dusznikach-Zdroju, Lądku-Zdroju i gminie Lewin Kłodzki.

– Dzisiaj wróciłem ze spotkań z częścią nowych włodarzy gmin. Chcę pokazać burmistrzom i wójtom, że nie są sami i jeśli będą chcieli skorzystać ze współpracy ze mną, z parlamentarzystami i dolnośląskim sejmikiem, to ta droga jest otwarta, a mnie naprawdę leży na sercu cały powiat kłodzki.

Współpracować zgodnie to pracować lepiej…

– Mówi się, że jak się idzie razem, w tym samym kierunku, to idzie się dwa razy szybciej.

Co zakłada projekt budżetu powiatu kłodzkiego?

– W dalszym ciągu i przede wszystkim inwestycje drogowe.

A cele strategiczne?

– Dwa, nie do końca od nas zależne – dokończenie obwodnicy Kłodzka oraz wybudowanie połączenia Wrocławia z Kłodzkiem, i to jest dla nas najważniejsze.

Rozmawiał Sławomir Grymin
 

Starostą kłodzkim pozostał Maciej Awiżeń, a wicestarostą jest Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk. Zmienił się Zarząd Powiatu Kłodzkiego: etatowym członkiem został Piotr Marchewka, a nieetatowymi członkami Robert Duma i Kazimierz Drożdż. Przewodniczącym Rady Powiatu Kłodzkiego jest Dariusz Kłonowski, a wiceprzewodniczącymi zostały Renata Wolan-Niemczyk i Renata Dudek.

Przewodniczącymi komisji stałych RPK zostali: komisja rewizyjna – Ryszard Niebieszczański, budżetu i finansów – Jerzy Król, edukacji – Longin Marzyński, zdrowia i spraw społecznych – Barbara Siemczonek, bezpieczeństwa, porządku publicznego i infrastruktury drogowej – Waldemar Bicz, rozwoju promocji i turystyki – Wojciech Kołodziej, ochrony środowiska i rolnictwa – Józef Kołt.

Radni powiatowi: Maciej Awiżeń, Robert Duma, Wojciech Kołodziej, Adam Łącki, Kamilla Bubińska, Dariusz Kłonowski, Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk, Barbara Siemczonek, Teresa Październiak, Maria Dziewiecka, Teresa Ludwin, Longin Marzyński, Renata Wolan-Niemczyk, Maria Dukat-Krzonkall, Stanisław Kamiński, Maria Górniak, Hubert Krech, Jerzy Król, Waldemar Bicz, Kazimierz Drożdż, Joanna Walaszczyk, Roman Charczuk, Aleksander Szwed, Renata Dudek, Piotr Marchewka, Ryszard Niebieszczański, Amanda Konferał i Jerzy Dec.