poniedziałek, 17 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe w Kłodzku: Staliśmy się ofiarą totalnej niesprawiedliwości

Rozmowa ze starostą Powiatu Kłodzkiego MAŁGORZATĄ JĘDRZEJEWSKĄ-SKRZYPCZYK

Choć dobrze zna pani tę pracę i Powiat Kłodzki, jest jednak różnicą bycie wicestarostą, a bycie pierwszą damą…

– Dopiero się tego uczę. Przez lata, gdy byłam wicestarostą, zajmowałam się pomocą społeczną i oświatą, w zasadzie tylko temu się poświęcałam, i – używając kolokwializmu – nie wychodziłam raczej na zewnątrz. Kontakty z włodarzami gmin i wyjazdy np. na konwenty należały do starosty Macieja Awiżenia, a dzisiaj muszę przeprogramować swoje postępowanie. Teraz m.in. będę budować relacje z wójtami i burmistrzami z powiatu kłodzkiego, i oczywiście jak najlepiej z nimi współpracować na różnych polach.

Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk

Współpraca z włodarzami gmin ma przecież spory wpływ na pracę, realizacje inwestycji i wykonanie budżetu PK…

– …i my tę współpracę cały czas budujemy. Największa jest ona przy wspólnej budowie i modernizacji dróg, a do tej pory PK współpracował z gminami powiatu kłodzkiego i nadleśnictwami, opracowując odpowiednie montaże finansowe tych przedsięwzięć.

W ostatnich latach potrzeby Powiatu Kłodzkiego nie były zaspokajane przez rządzących i decydentów dotacji finansowych, i nie otrzymywaliście funduszy na inwestycje…

– …i – moim zdaniem – staliśmy się ofiarą totalnej niesprawiedliwości i traktowania nas po macoszemu poprzez legitymację partyjną. To jest niedopuszczalnie, nielogiczne i niemoralne, ale po 15 października to się na pewno zmieni. Powiat kłodzki jest jednym z największych powiatów ziemskich w Polsce, mamy ponad 600 km dróg, a dostawaliśmy coroczne dofinansowania na kilka kilometrów dróg. To jest niezauważalna kropla w morzu potrzeb, a są na naszym terenie odcinki dróg, które nie były modernizowana od czasów II wojny światowej. Ponadto zarządzamy także blisko połową dróg, niespełniających kryteriów dróg powiatowych.

Co jeszcze będzie istotne dla PK w tym roku?

– Kluczowe będą wszelkie inwestycje, na które pozyskamy zewnętrzne dofinansowania. Chcę też podkreślić, że bulwersuje mnie niezmiernie, że do tej pory państwo nie zauważało problemów dzieci niepełnosprawnych i że nie ma żadnych funduszy na budowę szkół specjalnych dla nich – tak jakby tych dzieci nie było! W Kłodzku trzeba taką szkołę wybudować, przed trzema laty powstała koncepcja takiej placówki, a teraz trzeba niemałych pieniędzy, aby ją zrealizować. Sprawę może załatwią unijne środki finansowe i już o to zabiegam. Ponadto dzieciom potrzebna jest terapia psychologiczna i diagnostyka psychiatryczna, bowiem co piąte dziecko ma myśli samobójcze, a w poradniach psychologicznych są tłumy. Dlatego rozważamy stworzenie ośrodka dla dzieci potrzebujących pomocy psychologicznej.

Rozmawiał Sławomir Grymin

MAŁGORZATA JĘDRZEJEWSKA-SKRZYPCZYK, mąż Mariusz jest nauczycielem akademickim (doktor socjologii), dwoje dorosłych dzieci – córka i syn, oraz dwoje wnucząt Pola i Jeremi. Należy do Platformy Obywatelskiej od kilkunastu lat. Wykształcenie wyższe, ukończyła Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Wrocławskim (administratywistka). Po studiach pracowała w wydziale promocji i rozwoju Urzędu Miejskiego w Nowej Rudzie, później przez prawie trzy kadencje prowadziła biuro poselskie dzisiejszej wicemarszałkini Sejmu Moniki Wielichowskiej. Zaczęła czwartą kadencję jako radna Powiatu Kłodzkiego, była wcześniej wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Kłodzkiego, później przez dwie kadencje wicestarostą PK, a od kilku miesięcy – starostą Powiatu Kłodzkiego. Hobby to ogród i praca w nim oraz książki różnej tematyki – powieści obyczajowe, reportaże i biografie, a także kryminały. Ceni u ludzi prawdomówność, a nie znosi chamstwa. Jest nastawiona na czynienie dobra. Natomiast irytuje ją to, że na pierwszy rzut oka robi na ludziach wrażenie niedostępnej. Motto życiowe: Nie bać się wyzwań.

Kobieta zdecydowana i energiczna, optymistka szanująca ludzi – szczególnie tych najsłabszych.