czwartek, 25 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe w Kłodzku: Niesamowite widoki, atrakcje dla aktywnych i imprezy pełne wrażeń

Ziemia Kłodzka to malowniczy region położony w południowo-zachodniej Polsce, w sercu Sudetów. Administracyjnie w większości należy do powiatu kłodzkiego. Słynie z górskich krajobrazów, bogatej historii, zabytków oraz licznych uzdrowisk, które przyciągają kuracjuszy z całego kraju i zagranicy.

Turystyczne tradycje na tym terenie sięgają już XIX wieku. Powstały wtedy schroniska górskie, pierwsze szlaki turystyczne oraz wieże widokowe pozwalające na podziwianie odległych pasm Sudetów. Współcześni turyści, podobnie jak ci sprzed lat, odwiedzają Ziemię Kłodzką, by odkrywać uroki i tajemnice naszego regionu.

Zwłaszcza lato sprzyja długim wędrówkom oraz aktywnemu spędzaniu czasu na przykład dzięki jednej z najnowszych atrakcji regionu, jakimi są rowerowe singletracki. To jednokierunkowe wąskie ścieżki rowerowe położone na stokach, przygotowane tak, by w sposób dynamiczny, ale i bezpieczny przejechać po wybranej przez siebie trasie. Pętle powstały w Górach Bardzkich, Górach Złotych, Górach Bialskich, Masywie Śnieżnika, Górach Bystrzyckich czy Stołowych w ramach projektu Singletrack Glacensis. Ich wielka popularność oraz doskonałe przygotowanie infrastruktury (miejsca postojowe, bramki oraz wygodne trasy zjazdowe) przyciągają rzesze pasjonatów tego sportu, również rodziny z dziećmi.

Miłośników górskich wędrówek z pewnością ucieszy fakt udostępniania kolejnych wież widokowych, które kontynuują tradycję wież widokowych istniejących przed II wojną światową. Powstały one dzięki współpracy partnerskiej z Czechami w ramach projektu „Czesko-polski szlak grzbietowy – część wschodnia” m.in. na Orlicy, Jagodnej, Czerńcu czy Kłodzkiej Górze. Ta ostatnia, o wysokości 35 m, jest najwyższą wieżą widokową w Sudetach i pozwala na obserwację miejsc odległych o ponad 100 km, m.in. Karkonoszy, Masywu Ślęży czy okolic Wrocławia i Opola.

Sierpień na Ziemi Kłodzkiej sprzyja nie tylko aktywnej turystyce, ale też słynie z festiwali muzycznych, które mają wieloletnie tradycje. Jednym z najbardziej znanych, zarówno w kraju, jak i za granicą, jest dusznicki Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Jego tradycja sięga pobytu Fryderyka Chopina w Dusznikach-Zdroju. Pierwszy koncert Chopina, z którego dochód przekazany został na rzecz osieroconych dzieci, odbył się w sierpniu 1826 roku. W 120. rocznicę tego wydarzenia, 25 sierpnia 1946 roku, odbył się pierwszy koncert, który dał początek dzisiejszemu Festiwalowi Chopinowskiemu. W tym roku impreza miała miejsce w dniach 6-14 sierpnia i przyciągnęła pianistów i melomanów z całego świata. Nie mniej ważnym festiwalem muzycznym jest Festiwal Moniuszkowski, który od 1962 roku odbywa się w Kudowie-Zdroju i jest wielką atrakcją dla turystów i mieszkańców Ziemi Kłodzkiej. W tym roku organizatorzy zapraszają od 26 do 28 sierpnia.

Warto również wspomnieć o Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej oraz Dolnośląskim Festiwalu Muzycznym, które proponują koncerty muzyki kameralnej na najwyższym poziomie. Odbywają się przy tym w zabytkowych wnętrzach kościołów i pałaców, które odzyskują dawny blask.

Dla rodzin z dziećmi atrakcją są bezpłatne wakacyjne warsztaty, codziennie w innym miejscu pogranicza kłodzkiego, realizowane w ramach projektu „Festiwal wrażeń”. Na terenie powiatu kłodzkiego można się wybrać w każdy poniedziałek do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, we wtorek do Podziemnej Trasy Turystycznej w Kłodzku, w czwartek do Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie-Pstrążnej, a w niedzielę na Szlak Ginących Zawodów w Kudowie-Czermnej. Na zajęcia trzeba się wcześniej zapisać telefonicznie lub przez e-mail. Więcej informacji na stronie www.festiwalwrazen.pl.

Przy okazji weekendowego zwiedzania Kłodzka warto się wybrać na tradycyjnie odbywające się co roku w sierpniu Dni Twierdzy, wydarzenie nawiązujące do burzliwej historii miasta, lub wybrać się na plenerowe spektakle Letniego VI Zderzenia Teatrów (19-21.08.2021).

Zapraszamy na Ziemię Kłodzką!

Opracowała:

Martyna Trzaska Wydział Rozwoju, Promocji i Kultury Starostwo Powiatowe w Kłodzku