środa, 17 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe w Kłodzku: Nie tylko drogi

Rozmowa ze starostą kłodzkim Maciejem Awiżeniem

Ostatnio rozmawialiśmy o budowie obwodnicy Kłodzka, na której prace są już mocno zaawansowane, a tu Powiat dostał kolejne dofinansowanie do remontów drogowych.

– I to trzeba przyznać, że niemałe, bo ponad 6,5 mln euro, czyli ok. 27 mln zł. 29 marca dowiedzieliśmy się, że wszystkie trzy projekty Powiatu Kłodzkiego otrzymały dofinansowanie na transgraniczne inwestycje drogowe w ramach Interregu Republika Czeska – Polska. Wyremontujemy z tych funduszy ponad 40 km powiatowych dróg m.in. w Karłowie, Łężycach, Dusznikach-Zdroju, Spalonej, Bystrzycy Kłodzkiej, Nowej Morawie i Stroniu Śląskim. Program Interreg największy nacisk kładł w tym rozdaniu na wzmocnienie turystycznej dostępności ciekawych miejscowości po obu stronach granicy. Mając taki potencjał krajobrazowo-turystyczny i tak duże potrzeby remontowe, tak przygotowaliśmy z partnerami czeskimi wnioski, że na wszystkie dostaliśmy unijne dofinansowanie. Jestem przekonany, że wpłynie to na zwiększenie ruchu turystycznego w całym naszym rejonie przygranicznym, bo przecież oprócz docelowej atrakcji każdy teraz zwraca uwagę na komfort i bezpieczeństwo dojazdu.

Co w takim razie finansujecie z budżetu Powiatu?

– Trzeba pamiętać, że chociaż drogi są naszym priorytetem, to mamy jeszcze tak ważne zadania jak oświata, pomoc społeczna czy szpital powiatowy. Ale wracając do dróg – przy każdym remoncie czy modernizacji, które realizujemy ze środków pozyskanych z zewnątrz, istotne jest zabezpieczenie w budżecie wkładu własnego. Ponadto finansujemy z budżetu te inwestycje, które nie mają szans „załapać się”, mówiąc kolokwialnie, na otrzymanie środków z żadnego programu. W 2017 r. na remonty drogowe realizowane z naszego budżetu przeznaczyliśmy ponad 12 mln zł, realizując tym samym program rozwoju sieci dróg w powiecie kłodzkim.

A jak wygląda współpraca z samorządowcami?

– Od lat konsekwentnie prowadzimy politykę współpracy. Zwłaszcza lokalnie ma to duże znaczenie, bo po pierwsze – wspólnie można zrobić znacznie więcej i szybciej, a po drugie – dla mieszkańców nie ma znaczenia, czyja jest droga, ważne jest, żeby była bezpieczna. Pamiętam, że na początku tylko kilku burmistrzów czy wójtów chciało dokładać gminne pieniądze do inwestycji powiatowych. Teraz przekonaliśmy już wszystkich. I faktycznie, w każdej z 14 gmin, mimo że często różnimy się w poglądach na wiele spraw, w zakresie remontów drogowych udaje się z dobrym skutkiem wspólnie pracować. Na przykład niebawem we współpracy z Kłodzkiem rozpoczniemy budowę ronda w samym centrum stolicy naszego powiatu i od razu z góry przepraszam za wszelkie niedogodności związane z utrudnieniami przejazdu, ale żeby mogło być lepiej, trzeba przetrwać czas remontu.

Skoro nie tylko drogi, to jakimi jeszcze inwestycjami może pochwalić się powiat?

– Cieszę się, że padło to pytanie, bo właśnie w ostatnią środę, 19 kwietnia, w Bydgoszczy na ogólnopolskim, bardzo prestiżowym konkursie „Zabytek Zadbany”, organizowanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, Powiat Kłodzki otrzymał wyróżnienie za remont zabytkowego kolegium jezuickiego w Kłodzku, w którym mieści się nasze Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego. Takie inwestycje zdarzają się rzadko, bo przy okazji inwestycji w oświatę, w poprawę warunków nauki naszej młodzieży, ratowaliśmy cenny zabytek. Można powiedzieć, że upiekliśmy dwie pieczenie na jednym ogniu. Teraz zaczęliśmy prace termomodernizacyjne w liceum w Nowej Rudzie, a także remont i modernizację budynku po Sudeckim Oddziale Straży Granicznej, do którego przeniesiona będzie część wydziałów starostwa.

A co z promocją?

– Mamy to szczęście, że mieszkamy w regionie przygranicznym, więc wiele projektów promocyjnych możemy realizować we współpracy z Czechami. Najnowszy projekt „Bliżej kultury, bliżej natury” miał właśnie swoją inaugurację w Nachodzie. Jest to mobilna wystawa fotograficzna naszych i czeskich atrakcji przyrodniczych, kulturalnych i sportowych, która będzie prezentowana m.in. w Pradze, Adrspachu, Poznaniu, Łodzi, Chorzowie i Opolu.