czwartek, 30 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe w Kłodzku: Na turystycznym topie

Według unijnego urzędu statystycznego Eurostat, w tym roku województwo dolnośląskie odwiedziło grubo ponad trzy miliony turystów. Więcej zawitało jedynie w województwach mazowieckim i małopolskim, ale Dolny Śląsk wyprzedził znacznie województwa pomorskie, zachodniopomorskie i warmińsko-mazurskie. Warto też podkreślić, że najczęściej odwiedzanym w województwie dolnośląskim subregionem była Kotlina Kłodzka i gminy należące do powiatu kłodzkiego.

Niedawno Program III Polskiego Radia poświęcił mnóstwo czasu Lądkowi-Zdrojowi, dziennikarze przypominali historię lądeckiej ziemi, prezentowali ciekawych ludzi związanych z tą gminą i pokazywali wiele miejsc wartych odwiedzenia. Ale Lądek-Zdrój to tylko część powiatu kłodzkiego, powiatu, który jest jednym z najbardziej atrakcyjnych w Polsce pod względem turystycznym. A w rozwoju tej pięknej ziemi niemałe zasługi ma również Starostwo Powiatowe w Kłodzku.

– Najważniejsze co robi nasze starostwo, to to, że jednoczy wszystkie gminy w reklamowaniu się i promowaniu na zewnątrz – ocenia starosta kłodzki Maciej Awiżeń. – Trzeba bowiem zdawać sobie dobrze sprawę z tego, że nawet jedna najwspanialsza gmina, taka jak np. Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój czy Radków, sama z siebie nie jest wystarczającą atrakcją, aby przyciągnąć do siebie wielu turystów z Warszawy, Poznania lub znad morza. Ale jeśli będą to całe Góry Stołowe czy też pogranicze polsko-czeskie albo dwie największe stacje narciarskie w Polsce – Zieleniec i Czarna Góra, a do tego mnóstwo perełek przyrodniczych, to już inna sprawa i turyści z dalekich stron mogą wtedy do nas przyjechać. A jeśli do tego dodać i zareklamować czeskie walory, np. wyborne piwo w prawdziwym klasztornym browarze, to siła przyciągania będzie zwielokrotniona i jeśli razem będziemy to promować, to mamy dużą szansę na przyciągnięcie turystów na tereny naszego powiatu. Turysta wybierze sobie, gdzie chce nocować i co zwiedzać, ale przez dwa tygodnie nie jest w stanie skorzystać z wszystkich atrakcji oferowanych przez gminy powiatu kłodzkiego.

Teren powiatu kłodzkiego jest swoistą skarbnicą zabytków sakralnych, lasów, potoków, rzek i rzeczek. Jest to też jedno z najwspanialszych miejsc w kraju pod względem zróżnicowania krajobrazowego. Poza tym gminy organizują wiele interesujących imprez sportowych i kulturalnych, festiwali i spotkań, a w kurortach można z powodzeniem leczyć się i wypoczywać.

– Dysponujemy w powiecie kłodzkim prawdziwymi skarbami i olbrzymim potencjałem turystycznym i nawet na niedużym terenie jest tak wiele atrakcji, że każdy może znaleźć tu coś dla siebie i nudzić się wprost nie można – ocenia starosta Maciej Awiżeń. – Zatem zapraszam wszystkich do powiatu kłodzkiego, największego i najpiękniejszego powiatu Dolnego Śląska.

S.G.