wtorek, 25 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe w Kłodzku: Kraina cudów

Cudowne miejsce, gdzie każdy znajdzie dla siebie coś interesującego i pięknego – Ziemia Kłodzka, kraina położona w Sudetach Środkowych i Wschodnich. Otoczona górskimi pasmami, pochwalić się może niezwykłą przyrodą, bogactwem wielokulturowego dziedzictwa, wspaniałymi warunkami do uprawiania sportu i do rekreacji oraz koroną polskich uzdrowisk.

To niezwykłe miejsce na skalę nie tylko Polski, ale i Europy, gdzie każda pora roku to wspaniały czas, a na gości czekają komfortowe hotele i ośrodki spa, pensjonaty i sanatoria, gospodarstwa agroturystyczne, schroniska i kempingi. Zima jest na Ziemi Kłodzkiej rajem dla narciarzy. Zieleniec, gdzie dzięki specyficznemu, podobnemu do alpejskiego mikroklimatowi pokrywa śnieżna utrzymuje się nawet do połowy kwietnia i sezon narciarski należy do najdłuższych w Polsce, i leżąca w Masywie Śnieżnika Czarna Góra to ośrodki, które oferują świetnie przygotowane trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności, z wyciągami narciarskimi, a Jamrozowa Polana zapewnia bezpłatnie szerokie trasy biegowe, system sztucznego naśnieżania i oświetlenie tras. Świetnie przygotowane trasy biegowe czekają na turystów także w Górach Bialskich, Stołowych i Bystrzyckich.

A gdy zima ustąpi, czas na wycieczkę do Parku Narodowego Gór Stołowych i na piękny o każdej porze roku Szczeliniec. Równie niezwykłe są przypominające sawannę Skałki Łężyckie i Błędne Skały, gdzie piaskowce o przedziwnych kształtach tworzą skomplikowane, niezwykłe labirynty. Cały zresztą Park Narodowy Gór Stołowych, gdzie wiatr i woda wyżłobiły szczeliny i pęknięcia na kształt pieczar, a skały przemieniły w tajemnicze postaci, jest prawdziwym cudem… Wiele filmów, m.in. „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”, swoje niezwykle krajobrazy zawdzięcza właśnie Górom Stołowym.

Ziemia Kłodzka to także skarbiec zabytków – w jej stolicy, Kłodzku, wielkimi atrakcjami są ogromna Twierdza Kłodzka, której dzieje rozpoczęły się w roku 1770, oraz wielopoziomowa podziemna trasa turystyczna. Cudem kłodzkiej ziemi jest także Śląska Jerozolima – Wambierzyce, gdzie podziwiać można nie tylko wspaniałą barokową świątynię Nawiedzenia NMP z potężnymi schodami symbolizującymi wiek Jezusa i Maryi, ale także rozległą Kalwarię i słynną ruchomą szopkę.

Uzdrowiska – Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Polanica-Zdrój, Lądek-Zdrój i Długopole-Zdrój tworzą razem koronę polskich uzdrowisk. Górski, ale łagodny klimat, duża liczba słonecznych dni, lecznicze wody mineralne, bogata oferta zabiegów leczniczych i relaksacyjnych, piękne parki zdrojowe i pijalnie wód to cechy wspólne pereł kłodzkiej korony. Ale każdy ze Zdrojów ma też coś własnego, wyjątkowego… Kudowa to także Kaplica Czaszek w Czermnej, skansen w Pstrążnej, Muzeum Zabawek i nowoczesny Aquapark… Duszniki to z kolei Dworek Chopina i Muzeum Papiernictwa, rzadki przypadek przemysłowej architektury baroku, Polanica – park szachowy i modne deptak i promenady, Lądek – najstarsze uzdrowisko w Europie – to Zdrój Wojciech, niezwykle stylowy, z basenem wzorowanym na łaźni tureckiej. Długopole – wyjątkowo łagodny klimat…

Uzdrowiska to także znakomite miejsce dla tych, którzy kochają sport – w Kudowie czeka na nich Aquapark i Dolina Sportów Zimowych „Pod Świnim Grzbietem”, gdzie poza narciarstwem uprawiać można snowtubing, zaś w Lądku jest Rodzinna Stacja Narciarska z oświetlonymi i naśnieżonymi nartostradami, a Polanica oferuje m.in. letni tor saneczkowy „Góralka”. Lato to w koronie uzdrowisk czas dla kultury i dobrej rozrywki: Kudowa-Zdrój w sierpniu zaprasza na Festiwal Moniuszkowski, Duszniki – na Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Lądek-Zdrój to Lądeckie Lato Baletowe, a Polanica-Zdrój – Festiwal Marii Czubaszek i Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Akiby Rubinsteina.

A to tylko niewielka część atrakcji. Każdy, zawsze serdecznie witany gość – młody i starszy, turysta i kuracjusz, rodzina z dziećmi i singiel – naprawdę znajdzie na Ziemi Kłodzkiej coś dla siebie. Fot. Tomasz Miarecki

Ata