czwartek, 22 lutegoKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe w Kłodzku: Czekając na nową „ósemkę”

Powiat Kłodzki zdobył miano „Najatrakcyjniejszego Powiatu w Polsce” i ono całkowicie się mu należy, bowiem powiat ten ma niezaprzeczalne atuty, m.in. wspaniałe góry, lasy i wody oraz interesujące zabytki. Tutaj naprawdę nie można się nudzić i trzeba mieć sporo czasu, aby wszystko zobaczyć. Ale Powiat Kłodzki to również mnóstwo inwestycji rekreacyjno-turystyczno-sportowych i drogowych.

Warto podkreślić, iż wśród dwunastu projektów nagrodzonych przez Komitet Monitorujący program Interreg V-A znalazł się także projekt przygotowany przez Powiat Kłodzki – budowa wieży widokowej (wysokość 34,5 m) na Kłodzkiej Górze, która będzie również wieżą obserwacyjną pozwalającą na monitorowanie przez służbę leśną otaczających ją lasów, pod względem bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Dzięki wieży (koszt 650 tys. zł, 85 proc. dofinansowania z UE) turyści będą mogli podziwiać górskie krajobrazy, w tym malowniczą panoramę Śnieżnika oraz pasma Gór Orlickich i Gór Bardzkich, aż do Gór Sowich.

Dla Powiatu Kłodzkiego niezmiernie ważna jest budowa nowej drogi krajowej nr 8. Dzisiaj dojazd do Kotliny Kłodzkiej, a co za tym idzie do wspaniałych kurortów i interesujących miejsc na terenie powiatu jest bardzo trudny, bowiem droga jest kręta i niebezpieczna. Nie tak dawno zakończył się etap walidacji dokumentacji projektowej w zakresie Studium Korytarzowego na Opracowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego dla zadania pod nazwą „Rozbudowa drogi krajowej nr 8 na odcinku Wrocław (Magnice) – Kłodzko wraz z budową obwodnic miejscowości”.

– Bardzo zależy nam na najkorzystniejszym rozwiązaniu przebiegu tej trasy dla wszystkich mieszkańców powiatu kłodzkiego – podkreślił starosta kłodzki Maciej Awiżeń. – Będziemy też stale monitorować kolejne działania związane z budową nowej drogi krajowej nr 8.

Ponadto w Starostwie Powiatowym w Kłodzku zorganizowano spotkanie w sprawie programu „Dolny Śląsk. Zielona dolina żywności i zdrowia”. Gospodarzem spotkania był starosta Maciej Awiżeń, a program realizowany jest dzięki porozumieniu między Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu a Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego i dotyczy m.in. wyspecjalizowanej produkcji żywności prozdrowotnej. Zakłada również utworzenie w latach 2016-2020 Zielonej Doliny i obejmuje działania naukowe, edukacyjne, biznesowe i społeczne. Ponadto program przewiduje wykorzystanie zasobów intelektualnych i technologicznych, doświadczenia organizacyjnego i dobrej współpracy instytucjonalnej między nauką, biznesem i administracją dolnośląską. Posiadany potencjał sprawia, że region może stać się najbardziej konkurencyjnym w skali światowej producentem żywności funkcjonalnej, suplementów diety, nutraceutyków i żywności wysokiej jakości.

HS